Google+

Arama formu

ÇİN'İN MODERN YÜZÜ ŞANGAY

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Çin gezimizin 4. ve son durağı olan Şangay'dayız. Şangay'da ilk gezi bölgemiz, cennet burası olmalı dedirten muhteşem "Yuyuan Bahçeleri". Zaten Çin'liler için bu türden bahçeler çok önemli ama burası bir başka güzel. Otobüsten indiğimizde önce klasik Çin mimarisi ile kurulmuş mahalle ve küçük dükkanlarla karşılaştık.

Şanghay

Şanghay-1

Şanghay-2

Şanghay bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

... kalabalık ve daracık sokaklardan geçerek işte cennet dedirten "Yuyuan Bahçeleri"ndeyiz. yine bu bölgede ilgimizi çeken tapınakları da fotoğraflayalım istedik.

Şanghay-3

Şanghay-4

Şanghay şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ji Cha Zhi Geng Hostel, Paper feat.H12, Zoe Concise Cozy Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Shilin Classic Guesthouse, Blue Heart Guesthouse, IAPM City Garden In The Air. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Vienna Classic Hotel Shanghai Hongqiao Airport Wuzhong Road, Lanson Place Jin Qiao Residence, Shanghai Marriott Hotel Hongqiao gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tu Qu International Youth Hostel, Shanghai Old West Gate Hostel, Shanghai Summer International Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanghay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şanghay-5

Avrupa'da en beğendiğmiz tekne turları Budapeşte, St.Petersburg ve Paris olmuştu ama Şangay tekne turu hepsini unutturdu dersek pek yanlış olmasa gerek. Gördüğünüz kule televizyon binasıdır.

Şanghay-6

Şanghay-7

Şanghay-8

Sıra geldi Şangay Televizyon Kulesine. Şangay Çin'in en büyük ve en modern şehri. Shanghai’da  en çok dikkatinizi çekecek yapı hiç kuşkusuz Shanghai Televizyon kulesi olacaktır. Farklı mimarisiyle geceleri ayrı, gündüzleri ayrı bir güzelliği var. 468 m yükseliği ile Dünya’nın en yüksek 3. Televizyon kulesi olduğundan şehrin bir çok yerinden görebiliyorsunuz. Kulenin üzerinde çapı yukarıya doğru küçülen 3 adet küresel yapı dikkatinizi çekecektir. 2.kattaki şeffaf tabanlı bölüme çıktık. Buradan bütün Şangay’ı, hava puslu olmasına rağmen, kuşbakışı olarak seyrettik. Manzara gerçekten muhteşem görünüyor. Şeffaf taban önce ürkütüyor ama sonra herkesle beraber keyfini çıkarıyoruz.

Şanghay-9

Şanghay-10

Şanghay-11

Tapınaklar da çok ilgimizi çekiyor haliyle...

Şanghay-12

Şanghay-13

Şanghay-14

Şanghay-15

Artık yavaş yavaş gezimizin sonlarına geliyoruz. Çin'de bir tıp merkezi gezisi, bir çay demleme seramonisi, bir inci üretim merkezi gezisi ve bir de ipek üretim merkezi gezisi yapıyoruz.

Şanghay-16

Şanghay-17

Son akşamımıza damgayı vuran ise gördüğümüz ilginç bir olay oldu. Nerede olduğumuzu bilmeden gezerken bir müzik sesi dikkatimizi çekti. Bizde önce bunu alışkın olduğumuz sokak sanatçıları diye algıladık ama durum daha farklıydı. Birbirini hiç tanımayan insanlar oturuyorlar ve istedikleri insanı dansa kaldırıyorlar, ilgimizi çeken kadınların başka kadınları dansa kaldırmaları oldu.

Şanghay-18

Şanghay-19

Diğer yazılarımız için: haydigeziyoruz.blogspot.com.tr


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...