Dünyanın En İyi Yolu: Transfagaraşan

Top Gear isimli programı duymuşsunuzdur belki. Zorlu sürüş parkurlarında spor arabaları ve motorları deneyerek bunlar hakkında ve yol hakkında bilgi veren oldukça ünlü bir program kendisi. İşte bu programının sunucusunun “Bu yol diğer harika yollarla karşılaştırıldığında nasıl?” sorusuna “Bu dünyanın en iyi yoludur!” diye cevap verdiği bir rotayı anlatacağım sizlere.

Transfagaraşan kara yolu olarak adlandırılan bu şaşırtıcı yol 2.034 metre yükseklikte. Transilvanya denilen bölgede, Romanya'daki Fagaras Dağları’nın üzerinden geçiyor.

Sayamadığım kadar çok ve sık kıvrımlı virajdan, şelalelerin ve buzul göllerinin yanından ve birkaç da tünelin içinden geçerek tırmanıp sonra da iniyorsunuz. Alpler’in devamı olan KarpatDağları her virajda hayran kalacağınız manzaralar sunuyor.

Yolun en büyük fanları motosiklet tutkunları ama bisikletlilerden kampçılara birçok ziyaretçisi var. Havaalanından kiraladığınız arabayla gitmek de diğer bir seçenek.

Buralar dünyada Dracula adıyla ünlenen namı değer Kazıklı Voyvoda’nın toprakları. Hal böyle olunca masallardan çıkmış bir coğrafyada seyahat ediyormuşsun hissi var. Bölgenin yeşilliği, sevimli köyleri ve şatoları da bu duyguyu pekiştiriyor.

Bu kadar kıvrımlı ve yüksek irtifalı bir yol olunca haliyle kışın güvenlik nedeniyle kapanıyor. Ekim ayından itibaren yaza kadar yol kapalı.

Yol oldukça kıvrımlı, o nedenle 40 kilometre hızı geçmek mümkün değil. Eh bir de her virajda verilen fotoğraf molaları var. Bir de önünüze çıkması ihtimal koyun sürüleri var. Onların geçmesini beklerken geçen zaman, gezinin keyfi olsa da hesaba katmak gerek. Burası yaklaşık 90 kilometre uzunluğunda ve 5 saate yakın süre ayırmak gerekiyor. Sabahın erken saatlerinde başlayıp karanlığa kalmamanızı tavsiye ederim.

Bu yolun tarihi de oldukça ilginç. 1968’de Ruslar Slovakya’ya girince tedirgin olan diktatör Çavuşesku, ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında ordunun hızlıca malzeme ikmali yapabileceği bir yol olmasını planlıyor ve burayı açtırıyor. Yolu açmak için 6 milyon kilo dinamit kullanılmış ve 4,5 yıl sürmüş yapımı.

Zirvede Balea Gölü var. Burada yolun yorgunluğunu atabileceğiniz işletmeler mevcut. Kışın buraya buz otel yapılıyormuş. Yol kapansa da kışın otele teleferik ile ulaşım mümkün. Bulutlarla çevrili bu göl manzarasına uyanmak ne de güzel olur.

Braşov Havalimanı’ndan araba kiralayarak ya da motorunuzla buraya gelip bu gizemli coğrafyayı görmenizi tavsiye ederim.