Google+

Arama formu

Dünyanın en iyi yolu: Transfagaraşan

Bu yazı Gezimanya üyesi Sanem Coşkun tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Top Gear isimli programı duymuşsunuzdur belki. Zorlu sürüş parkurlarında spor arabaları ve motorları deneyerek bunlar hakkında ve yol hakkında bilgi veren oldukça ünlü bir program kendisi. İşte bu programının sunucusunun “Bu yol diğer harika yollarla karşılaştırıldığında nasıl?” sorusuna “Bu dünyanın en iyi yoludur!” diye cevap verdiği bir rotayı anlatacağım sizlere.

Transfagaraşan kara yolu olarak adlandırılan bu şaşırtıcı yol 2.034 metre yükseklikte. Transilvanya denilen bölgede, Romanya'daki Fagaras Dağları’nın üzerinden geçiyor.

Sayamadığım kadar çok ve sık kıvrımlı virajdan, şelalelerin ve buzul göllerinin yanından ve birkaç da tünelin içinden geçerek tırmanıp sonra da iniyorsunuz. Alpler’in devamı olan Karpat Dağları her virajda hayran kalacağınız manzaralar sunuyor.

Braşov

Yolun en büyük fanları motosiklet tutkunları ama bisikletlilerden kampçılara birçok ziyaretçisi var. Havaalanından kiraladığınız arabayla gitmek de diğer bir seçenek.

Braşov şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Mama Brasov, Wooden Attic Suite, Casa Bologna güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartament 4Tourists 2, Holiday Central Villa, Quiboo #2. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Bright Apartment Near City Center, Apartament Patriei, Montana Apartment City Center gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Art Hostel, Mountain Tale, Carrousel Hostel Brasov tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Braşov aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Buralar dünyada Dracula adıyla ünlenen namı değer Kazıklı Voyvoda’nın toprakları. Hal böyle olunca masallardan çıkmış bir coğrafyada seyahat ediyormuşsun hissi var. Bölgenin yeşilliği, sevimli köyleri ve şatoları da bu duyguyu pekiştiriyor.

Bu kadar kıvrımlı ve yüksek irtifalı bir yol olunca haliyle kışın güvenlik nedeniyle kapanıyor. Ekim ayından itibaren yaza kadar yol kapalı.

Braşov-1

Yol oldukça kıvrımlı, o nedenle 40 kilometre hızı geçmek mümkün değil. Eh bir de her virajda verilen fotoğraf molaları var. Bir de önünüze çıkması ihtimal koyun sürüleri var. Onların geçmesini beklerken geçen zaman, gezinin keyfi olsa da hesaba katmak gerek. Burası yaklaşık 90 kilometre uzunluğunda ve 5 saate yakın süre ayırmak gerekiyor. Sabahın erken saatlerinde başlayıp karanlığa kalmamanızı tavsiye ederim.

Bu yolun tarihi de oldukça ilginç. 1968’de Ruslar Slovakya’ya girince tedirgin olan diktatör Çavuşesku, ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında ordunun hızlıca malzeme ikmali yapabileceği bir yol olmasını planlıyor ve burayı açtırıyor. Yolu açmak için 6 milyon kilo dinamit kullanılmış ve 4,5 yıl sürmüş yapımı.

Braşov-2

Zirvede Balea Gölü var. Burada yolun yorgunluğunu atabileceğiniz işletmeler mevcut. Kışın buraya buz otel yapılıyormuş. Yol kapansa da kışın otele teleferik ile ulaşım mümkün. Bulutlarla çevrili bu göl manzarasına uyanmak ne de güzel olur.

Braşov Havalimanı’ndan araba kiralayarak ya da motorunuzla buraya gelip bu gizemli coğrafyayı görmenizi tavsiye ederim.
 

Etiketler


Sanem Coşkun kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Sanem Coşkun

Daha detaylı bilgi ve fotoğraflara ulaşmak ve sorularınız için; blog: https://baileyslidipnotlar.wordpress.com instagram: https://instagram.com/sanemc/