Dünyanın En Zengin Köyü: Münih

Bavyera eyaletinin incisi,"dünyanın en zengin köyü" olarak adlandırılan Münih...

Şehri bölen Isar Nehri’nin kıyısını takip ederek huzura ulaşabilirsiniz... Geniş caddeleri, güvenli yolları, coğrafi olarak düz bir yapıya sahip olması ile en elverişli bisiklet yolları sizi bekliyor… Kozmopolit şehir düzeni içinde Englischer Garten'in eşsiz yeşili ile doğayı kucaklayacaksınız...

Englischer Garten

Her şey insan için ve yollar medeniyete açılıyor. Dünyanın en büyük şehir parklarından biri olan İngiliz Bahçeleri’nin bulunduğu, Almanya’nın üçüncü büyük kenti Münih.

"Bavyera Eyaleti'nin en büyük şehri ve başkentidir. Avrupa Birliği'nin on ikinci en büyük şehridir. Şehir, 2006 sayımına göre 1,3 milyon nüfusa sahiptir. Büyük Münih şehirleşmiş bölgesinde (Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshut ve Landberg) 5 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Münih, Bavyera Alpleri'nin kuzeyinde ve Isar Nehri kıyısında kurulmuştur. Şehri tanımlayan slogan uzun zaman Die Weltstadt mit Herz (yürekli dünya şehri) idi. Fakat son zamanlarda bu München mag dich (Münih seni seviyor) şekline dönüştü. Münih'in Almanca ismi München eski dilde “keşişlerin yeri” anlamına gelen Munichen'den gelmektedir. Bu nedenle Münih'in armasında bir rahip vardır. Siyah ve altın sarısı -kutsal Roma Cermen İmparatorluğu rengi - Kral Ludwig zamanından beri şehrin resmî renkleridir. Almanya'nın önemli finansal kaynaklarından biri olan Münih, yüksek yaşam standartları ile birçok göçmenin tercih ettiği bir şehirdir." (Vikipedi)

Oktoberfest ile anılan şehir seyahat ettikten sonra aslında daha fazlası olduğuna şahit oluyorsunuz, insan odaklı kurulan bu şehir Almanya'nın en az işsizlik oranına sahip kentlerinin en başlarında geliyor.

Münih'te Başlıca Gezilecek Yerler:

Marienplatz

Münih’in ana meydanı. Taksim Meydanı olarak aklınızda şekillendirebilirsiniz. Meydanda bulunan "Neues Rathaus" yeni belediye binası çok görkemli ve bu binada ki The Glockenspiel denilen figürler saat 11.00’de hareket ediyor. Figürlerin dansını yüzlerce turist seyrediyor. Meydana komşu, tam karşısında St. Peter Kilisesi bulunuyor. 3000 basamaklı bu kiliseye 3 € karşılığında çıkabiliyorsunuz ve muhteşem kuş bakışıyla Münih'i seyredebiliyorsunuz. Marienplatz'a komşu Frauenkirche ise şehrin diğer simgelerinden.

Marienplatz

St.Peter Kilisesi - Marienplatz

Viktualenmarkt

Yakın konumda diğer gezilmesi gereken yer ise bir açık hava pazarı; taze gıdaların bulunduğu bu alandaki ufak Bier Garten'da soluklanıp meşhur Weissbier içebilirsiniz. Viktualenmarkt’ın tarihi ise şöyle; 1823 pazarının yeniden büyümesi gerekiyordu ve yıllar geçtikçe birkaç pazar salonu eklendi: 1932'de yandı ve 2005'te yeniden açılan bugünün "Großmarkthalle" ya da Büyük Pazar Salonu’nun öncüsü olan Schrannenhalle’ye, kasaplar salonu, balık salonu, pastaneler ve meyve satıcıları için alanlar, kümes hayvanları ve geyik eti ve çiçek dükkânları için stantları eklenmiş.

viktualenmarkt

Viktualenmarkt

Bölgenin herhangi bir yerinde bulunmayan egzotik malzemeleri burada bulabilirsiniz; çeşitliliğiyle ve büyüklüğü ile ünlüdür: çiçek, bitki, meyve-sebze, geyik eti ve tavuk, yumurta, tereyağı, bal, balık, et, 22.000 metrekarelik bir alanda sosisler, otlar, baharatlar, şarküteri ürünleri ve şaraplar satılmaktadır, tadımlar yapılmaktadır. Ayrıca oradaki Rischart'ta kahve içip yerel Alman tatlılarını tadabilirsiniz.

Maximilianstrasse

Münih’in en önemli alışveriş caddelerinden biri. Rezidenz ve NationalTheatre binalarının yer aldığı Max-Joseph Platz’den başlayan cadde üzerinde birçok önemli mazağa yer alıyor.

Nymphenburg Sarayı

Münih'in batı kesimindeki Barok saray, Bavyera hükümdarlarının yazlık alanıymış. Birçok görkemli koleksiyona ev sahipliği yapan bu görkemli topluluğun inşasında beş kuşak Wittelsbach hükümdarı görev almış. Zengin bir şekilde dekore edilmiş iç mekânı ve Birinci Ludwig tarafından yaptırılan ünlü "Güzeller Galerisi" ile saray, Münih'in gözde mekânlarından birisiymiş. Öne çıkan özellikler arasında Kral İkinci Ludwig'in eski yatak odası ve Johann Baptist Zimmermann'ın etkileyici tavan freskleriyle etkileyici ziyafet salonu gezmekte fayda var

Botanischer Garten München

Doğa dendiğinde Münih adından söz ettiriyor. Bu güzel bahçelerin en önemlisi Botanischer Garten. Bu botanik bahçesi, rahatlamak için merkezin ortasındaki güneşlenme ve rahatlamak için biçilmiş kaftan. Park ziyaretçileri, Neptün Çeşmesi'nin çevresindeki L biçimli yeşil alanlarda keyif yapıyorlar, ayaklarını serin sularda fıskiyenin kenarında sallandırıyorlar. Denemekte fayda var!

Englischer Garten

En önemli simgede sıra; baharda ve yaz aylarında Englischer Garten'da çok sayıda turist ve yerel halk ile karşılaşabilirsiniz. Nehre giren insanlar, güneşlenen halk, iş çıkışı birasını yudumlamak isteyen insanlar ile bahar ve yaz aylarında dolup taşıyor. Şehrin göbeğinde yer alan bu kaçış alanı insanı bu şehre bağlıyor. Türkiye'de yaşayan insanları fazlası ile mutlu edecek bir doğa harikası. Parkın diğer ucunda ki "Eisbach wave"de sörf yapan insanlara da denk gelebilirsiniz.

Englischer Garten

Eisbach wave - Engslicher Garten

Hofbräuhaus am Platzl

Kesinlikle buraya uğramadan dönmeyin! İnsanlar Bavyera yerel kıyafetleri ile "Drindl" ve "Lederhose" eşliğinde litrelikMaß bardaklarında buğday biralarını içiyorlar. Birçok peynirden oluşan Obazda ile devasa Bretzel siparişi verip biranızla muhakkak yemelisiniz. Ayrıca Adolf Hitler ilk halka seslenişini bu salonda yapmış! 

Hofbräuhaus am Platzl

Münih'teki en popüler bira bahçeleri

Augustiner Biergarten

Arnulfstraße 52
München-Neuhausen
Tel: +49 (0) 89 59 43 93
Her gün: 11.30 – 23.30

Aumeister
Sondermeierstraße 1 (Englischer Garten'in kuzey kısmı)
Tel: +49 (0) 89 32 52 24
Salı - Pazar 09.00 – 23.00

Chinesischer Turm (Çin Kulesi) 
Englischer Garten
Tel: +49 (0) 89 38 38 73 27
Her gün: 10.00 – 10.00

Hirschgarten
Hirschgarten 1 (Nymphenburg sarayı yakınında) 
Tel. +49 (0) 89 17 25 91 
Her gün: 21.00 - 24.00

Taxisgarten
Taxisstraße 12 
Tel: +49 (0) 89 15 68 27 Her gün 23.00’e kadar açık.

Münih'i anlatmak kolay değil diğer görülmesi gereken yerler:

  • Karlsplatz (Stachus)
  • Königsplatz (King’s Square)
  • Yürüyen Adam Heykeli (Walking Man)
  • St. Michael Kilisesi (Michaelskirche)
  • Asamkirche (Asam Church)
  • Odeonsplatz Siegestor
  • Karlstor, Isartor, Sendlinger Tor

Karlstor, Isartor, Sendlinger Tor

Siegestor

Tabii ki Allianz Arena turu... Bayern München'e ithafen "Mia San Mia!"

Ahmet Uşar

Yazar Hakkında

Ahmet Uşar

Münih sevdası sonrası Almanya'ya taşınan Istanbullu.Almanya ile başlayan tutku, bir çok küçük köy ve kasabalara seyahat edip, yerel bira tadımları yapıyorum.Diğer avrupa ülkeleri ile ilgili re