Gemi İle Yunanistan Turu

Eşim ve oğlumla ilk defa gemi turu yapmak istedik. İlk olacağı için en kolay ve kısa süren ve İzmir'den kalkan ets gemisine bindik. Endişemiz vardı ama düşündüğümüzden çok daha rahat geçti.

Mikonos, Santorini ve Atina'ya gittik. Özellikle gemide hijyene çok önem veriliyor. Çünkü tüm seyahat gemileri birbirinden sorumlu. Odalar durmadan temizlendiyordu. Yemekler yeterliydi, tam pansiyon olduğu için kahvaltı ve su hariç tüm içecekler ücretli ama çok pahalı değil. Örneğin caffe latte 2,75 Euro gibi (bilinen kafe fiyatları). Alkol fiyatları kullanmadığımız için bilmiyorum.

Gemi sabahları limanlara yanaşıyor, kahvaltıdan sonra herkes gemiden iniyor. Benim tavsiyem kendiniz ya da kendi grubunuzla çıkın turlara. Örneğin; Santorini'de tura, yalnış hatırlamıyorsam kişi başı 59 Euro, çocuk için 40 küsur Euro istiyorlar. Biz teleferikği kişi başı çıkış ve iniş 10 Euro'ya kullandık (6 yaşına kadar ücretsiz). Eşeklerle de çıkış var eğer kokuya dayanabilirseniz. Teleferikle çıktıktan sonra müthiş bir manzarayla karılaşıyorsunuz. Santorini volkanik bir ada. Fira'yı gezdikten sonra otobüslerle kişi başı 1,75 Euro (git gel iki kişi 7 Euro, çocuk 6 yaş ücretsiz)'ya Kamari Beach'e gittik.

Plaj volkan patlamasıyla siyah kumlarla kaplanmış. 2 kişilik şezlong ve şemsiye 7,5 Euro. Deniz boy hizasını geçerken kum rengi açılıyor. Deniz derinde berrak ama ülkemizin denizine değişilmez. Oui köyüne biz gidemedik güzel bir yer dediler ama zaman kalmamıştı.

Gemiye geldiğimizde 34,5 Euro (yiyecek hariç) harcamış olduk. Plaj restoranları Bodrum, Alaçatı'ya göre çok hesaplı. Bu arada tüm gün gezimizde geminin kendi turuyla çıkanlarla hep beraberdik.

Gemi turumuzda Santorini benim için en farklı yerdi. Dik yamaçları günbatımı, volkanik ada oluşu farklı bir yer gördüğünüzü hissettiriyor.

Mikonos tam bir alem yeri, tüm sosyete sanki oraya toplanmış. Santorini'den daha pahalı bir yer. Ama oraya akşam yanaştığımız için gündüz gözüyle göremedik. Atina'da tanıştığımız aile ile gemiden beraber indik metro ile merkeze gittik. Tüm Akropolis'i kişi başı 5 Euro'ya (çocuk ücretsiz) gezdik. Geminin kendi gezi fiyatları Santorini ile aynıydı. Dönüşü 5,5 yaşındaki oğlum çok yorulduğu için taksi ile 20 Euro'ya yaptık.

Yorucu günlerin ardından gemiye sırt çantamızla binmek çok keyifliydi. Odalarımız hep temizlendi. Sadece renovasyona ihtiyacı var. Yakında olacağını söylediler. Bizim gibi uzun süreli yüksek meblağlı turları risk etmek istemiyorsanız kolay ve güzel bir gemi seyahati.