Güneş Ayvalık'ta Daha Güzel Batıyor: Şeytan Sofrası

Her ne kadar kışın gittiğimizde çektiğim fotoğrafları koysam da yazın da görme fırsatım oldu. Şeytan Sofrası, gün batımının izlenmesi gereken 3-5 yerden birisidir. Ayvalık-Sarımsaklı arasında yer alan bu hakim tepenin adı türlü türlü rivayetlerden gelmektedir. Ama bana göre en ihtişamlı olanı, mitolojik tanrılardan kaçan şeytanın buraya uğraması ve ayak izini bırakmasıdır.

1_764.jpg

Kuyu, havuz gibi yerlere para atmayı adet haline getiren ahali şeytanın ayak izini de es geçmemiş. Fotoğrafta ayak izi su ile dolu olmasına rağmen paralar açıkça görülebiliyor. Uçurum kenarında bulunan ayak izinin etrafının kafesle çevrilmesinin amacı insanların güvenliği olsa da bu haliyle bir türbeyi andırıyor. E gel de para atma di mi?

Efsaneye göre, Ayvalıklı Rumlardan Penelope isimli adam kilise tarafından dine karşı geldiği gerekçesiyle cezalandırılmış ve "Şeytan" ilan edilmiş. Penelope ise gidecek başka bir yer bulamayınca gelip bu tepeye yerleşmiş ve tek başına yaşamaya başlamış. Derken Ayvalık'ta ağır bir kuraklık baş göstermiş, kuraklık beraberinde kıtlığı da getirince yerli halk bunu da Penelope'den bilmiş. Toplanıp yaşadığı tepeye gitmişler, amaçları onu yok ederek başlarındaki bu kıtlık belasından kurtulmakmış. Ama Penelope'nin kendileri için hazırladığı zengin sofrayı görünce açlıkları öfkelerine ağır basmış, oraya neden geldiklerini unutup yiyeceklere hücum etmişler. Penelope de fırsat bu fırsat diyerek kaçmış. O gittikten sonra da uzun yıllar yaşadığı bu tepe, "Şeytan Sofrası" olarak anılır olmuş.

Aslında burası, sönmüş bir volkanın lav birikintileriyle oluşmuş ve zamanla sofra biçimini almış bir tepe. Para atarak dilek dilenen ayak izi görünümlü çukur da öyle.

Şeytan Sofrası’nın en çarpıcı özelliği ise insana coğrafyayı unutturması. Manzaraya baktığınızda karşınızda irili ufaklı ada ve yarım adaları görüyorsunuz. Ege’de 2 ada haricindeki tüm adaların Yunanlarda olduğu öğretildiği için burası Ege mi, Marmara mı sorusunu kendinize soruyorsunuz. Az ileride beliren Midilli bile kafanızın karışıklığını gideremiyor.

2_759.jpg

Yazın bu muhteşem manzaranın fotoğrafını çekmek isterseniz muhtemelen karede, omuz omuza durduğunuz ama hiç tanımadığınız insanlar olacaktır. Çünkü gün batımına 1 saatten az kala insanlar hücum ediyor, güneş batar batmaz da ayrılıyor. Fotoğraf için tavsiyem sabah erken saatler ya da koskoca manzarayı bizden başka bir çift ile paylaştığımız kış mevsimi.

3_750.jpg

Ayvalık’tan Sarımsaklı istikametine giderken sahil şeridi boyunca göreceğiniz manzara sizi büyüleyecektir. Bizim gibi manzaraya dalıp, kendinizi Sarımsaklı pazar alanında bulabilirsiniz. Yol üstünde bulunan tabela sizi patika yoldan Şeytan Sofrası’na götürecek. Tepede küçük bir otopark alanı var ama yaz mevsiminde yeterli olmuyor ve yol kenarına park edip biraz yürüme ihtimaliniz olabiliyor. Ayrıca tepede fiyatları makul olan bir de kafe var, bira da satılıyor.

Ege turu yapacaksanız, Şeytan Sofrası’nı listenize eklemeyi unutmayın.