Haftasonu Kaçamağı: Sapanca

Tektonik oluşumlar sonucu meydana gelen Sapanca Gölü için; civar il ve ilçelerden kolay ulaşım, spor (sörf, yelken, kürek) aktiviteleri, kamp ve piknik alanları, her bütçeye göre konaklama ve kahvaltı mekanları da var diyerek ufak bir önsözle giriş yapalım.

Yaz-kış yollarda olma tutkusundan vazgeçmeyen biz gezginler uzun mesafeler aşmadan bir nefeslik yerlere de gitmeyi ihmal etmiyoruz. Tek kaçış noktası hafta sonu tatili olan İstanbulluların alternatiflerinden biridir SapancaSakarya ilimizin keyifli göl semaları…

Biz de ne yaptık; atladık aracımıza sabah 8.00 itibari ile düştük yollara… Siz siz olun erken çıkıp erken dönün; malum İstanbul trafiği… Sonra bu güzel günün tadı zehir olmasın.

Teypte nostaljik şarkılarımız ile otoban çizgilerini aşmaya başladık; biraz daha oksijen, biraz daha mutluluk için. Her yolculuk ihtiyacımı karşılamaya başladığımda, gittiğim yerlerde yaşama isteği uyanıyor içimde. Ne kadar şanslı insanlar diye içimden geçirip, İstanbul dışında her yerde yaşayabileceğim hissine kapılıyorum. Anlık boş bir evin hayali sahibi, iş yerlerinin tatlı çalışanı oluveriyorum. Hatta batan teknelere üzülüp duruyorum; kızıyorum ihmalleri yüzünden insanlara...

Bir tarafta deniz, bir tarafta sonbaharın geldiğini hatırlatan bir kısmı sarı bir kısmı yeşilli yapraklardan oluşan ağaçlarla kaplı yolda yürüdük. Kış aylarında tercih edilmese de yazın mutlaka bisiklet ile geçilmeli bu yollardan… Açıkçası göl kenarı çok uzun mesafelerde yürüyüş yollarına sahip değil fakat biz arka sokaklarda araç girmeyen yollarda yürüyüşümüzü sürdürdük.

İnsan doğanın içinde su ve havanın birleşimi ile kendini kaybederken, acıktığını da yavaş yavaş hatırlamaya başlıyoruz. İşte o zaman midedeki çanlar senin için çalıyor.

"Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı." diyor Cemal SÜREYA.

Eh o zaman yürüyüşten sonraki ihtiyacımızı karşılamak için yer aramaya başlıyoruz.

İnsan algısı bazen lüksü bazen rahatlığı tercih ederken; benim gözüm ise bunları bırakıp, kırmızı kareli masa örtülerine ve en büyük keyfim olan hamaklara takılıyor. İşte mutluluğa mutluluk katmanın zamanı diyorum.

KAHVALTI…

Eğer konaklamalı bir gezi sürecinde iseniz size Maşukiye ve Kırkpınar yerleşim yerlerini de ziyaret etmenizi öneririm.

Bir sonraki Sapanca seferimi uzayıp giden tren yolculuğu ile yapmak istiyorum.