Hobbiton Film Seti: Yeni Zelanda

Hobbit'in son filmi vizyona girmişken Shire'ı gezmek isteyenler için bu yazımızı hazırlamaya karar verdim. Yeni Zelanda gezimizin en güzel kısm, muhteşem doğanın yanı sıra Hobbiton film setini gezmekti.

Film seti denince aklınıza kapalı bir stüdyo gelmesin, zira burası alabildiğine yeşil bir arazide, doğanın içinde oluşturulmuş.

Burayı gezmek için bilet almak gerekiyor. http://www.hobbitontours.com/ sitesinden rezervasyon yaptırmak mümkün.

Matamata ve Rotorua'dan otobüsler kalkıyor ve sizi Shire's Rest denilen başlangıç noktasına getiriyorlar. Buraya arabayla kendiniz de gelebilirsiniz. Bu noktada hem kafe hem de hediyelik eşya dükkanı bulunuyor, dilerseniz tur öncesi veya sonrasında hatıra bir şeyler alabilirsiniz ancak tahmin edileceği üzere biraz pahalı.

Otobüsle 5 dakika içinde sete varılıyor ve rehberiniz çekimlerle ilgili birçok bilgiyi paylaşıyor. Her noktada durup konuştuktan sonra size gezip fotoğraf çekmek için zaman tanıyorlar.

Alttaki fotoğrafta görülen, Bilbo Baggins'in evinin üstündeki ağaç gerçek değil, film için hazırlanmış maket bir ağaç. Yaprakları sipariş edilen renkte gelmeyince stajyerlere teker teker boyatmışlar.

Büyük-küçük bir sürü kapı bulunuyor, karakterilerin filmdeki boylarına uygun çekimler yapabilmek için bu şekilde bir tasarım yapmışlar.

Kapıların çoğu açılmıyor, zaten içlerinde oda da yok. İç çekimler stüdyoda gerçekleştiriliyormuş.

Yine de iç ambiyansı yaşamak isteyenler de düşünülmüş ve set içinde The Green Dragon adında bir kafe yapılmış. Bilet alan herkese bir içki ücretsiz veriliyor. İçerisi gerçekten harika!

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
İlkay Engin Yuvaktaş

Yazar Hakkında

İlkay Engin Yuvaktaş

Uzun mesailerle dolu günler geceler sonunda Engin birden gidelim dedi.. Basta şaşkın şaşkın baktım, devreler yandı herhalde diye düşündüm..