Google+

Arama formu

HOBBİTON FİLM SETİ: YENİ ZELANDA

Bu yazı Gezimanya üyesi İlkay Engin Yuvaktaş tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hobbit'in son filmi vizyona girmişken Shire'ı gezmek isteyenler için bu yazımızı hazırlamaya karar verdim. Yeni Zelanda gezimizin en güzel kısm, muhteşem doğanın yanı sıra Hobbiton film setini gezmekti.

Auckland

Film seti denince aklınıza kapalı bir stüdyo gelmesin, zira burası alabildiğine yeşil bir arazide, doğanın içinde oluşturulmuş.

Auckland-1

Burayı gezmek için bilet almak gerekiyor. http://www.hobbitontours.com/ sitesinden rezervasyon yaptırmak mümkün.

Matamata ve Rotorua'dan otobüsler kalkıyor ve sizi Shire's Rest denilen başlangıç noktasına getiriyorlar. Buraya arabayla kendiniz de gelebilirsiniz. Bu noktada hem kafe hem de hediyelik eşya dükkanı bulunuyor, dilerseniz tur öncesi veya sonrasında hatıra bir şeyler alabilirsiniz ancak tahmin edileceği üzere biraz pahalı.

Auckland-2

Auckland şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Peace Heaven, New Smart Home Nearby Plaza, Apartment Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Franklin38, Ferrymead Gardens, Luxury Apartment – North Loft (4 Bedrooms). Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz ❣️Stylish family getaway, Quest on Beaumont, Castor Bay Homestay gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Surf 'N' Snow Backpackers, The Station Backpackers, Choice Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Auckland aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Otobüsle 5 dakika içinde sete varılıyor ve rehberiniz çekimlerle ilgili birçok bilgiyi paylaşıyor. Her noktada durup konuştuktan sonra size gezip fotoğraf çekmek için zaman tanıyorlar.

Auckland-3

Auckland-4

Alttaki fotoğrafta görülen, Bilbo Baggins'in evinin üstündeki ağaç gerçek değil, film için hazırlanmış maket bir ağaç. Yaprakları sipariş edilen renkte gelmeyince stajyerlere teker teker boyatmışlar.

Auckland-5

Auckland-6

Büyük-küçük bir sürü kapı bulunuyor, karakterilerin filmdeki boylarına uygun çekimler yapabilmek için bu şekilde bir tasarım yapmışlar.

Auckland-7

Kapıların çoğu açılmıyor, zaten içlerinde oda da yok. İç çekimler stüdyoda gerçekleştiriliyormuş.

Auckland-8

Auckland-9

Yine de iç ambiyansı yaşamak isteyenler de düşünülmüş ve set içinde The Green Dragon adında bir kafe yapılmış. Bilet alan herkese bir içki ücretsiz veriliyor. İçerisi gerçekten harika!

Auckland-10

Auckland-11

Auckland-12

Auckland-13

Auckland-14

Auckland-15

Auckland-16

Auckland-17

Auckland-18

Auckland-19

Auckland-20

Auckland-21

Auckland-22

Auckland-23

Auckland-24

Auckland-25

Auckland-26

Auckland-27

Can SARICA kullanıcısının resmi
Can SARICA
Paz, 12/28/2014 - 12:33
Güzel bir yazı olmuş, özellikle fotoğraflar çok güzel.

İlkay Engin Yuvaktaş kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

İlkay Engin Yuvaktaş

Uzun mesailerle dolu günler geceler sonunda Engin birden gidelim dedi.. Basta şaşkın şaşkın baktım, devreler yandı herhalde diye düşündüm.. Ama sonra ben de ikna oldum ve iste böyle başladı planlar.. Önce bir yıl boyunca alıp çantamızı sırtımıza düşecektik yollara, aylarca dönmek yok.. Zaten dönecek ev de yok.. Gereksiz eşyaları elden çıkarıp...