İngiltere'deki En Büyük Roma Şehirlerinden Biri: St. Albans

İngiltere’de Londra’dan sonra en büyük Roma şehri (VerulamiumSt. Albans’tır. Günümüzde pek fazla turist çekmeyen bu yerleşimde alışveriş merkezi ve çok sayıda pub yer alır.

Londra’ya trenle kısa bir mesafede olması sebebiyle daha sessiz bir yaşam sürmek isteyen fakat işleri sebebiyle Londra’dan (35 km) kopmak istemeyenlerin tercih ettiği bir şehirdir. Evler üst kesime hitap eden yüksek fiyatlarıyla dikkat çeker.

Sadece bir tane İngilizce kursu olduğundan öğrenciler tarafından pek tercih edilmez. Ana caddede (High Street) bu kursun karşısında turist information center yer alır. Bu merkezden St. Albans ve çevresinde yapılacaklar hakkında bilgi alabilirsiniz. Yakın bölgedeki çok sayıda malikhane ve park alanı görmeye değer güzelliktedir.

St. Albans Katedrali ve Abbey heybetiyle tüm dikkatleri üzerine çeker. İngilitere’de sıkça karşınıza çıkan klasik bir mimarisi var. İnsanlık tarihine damga vuran Magna Carta burada hazırlanmıştır. Katedral bir park (botanik bahçe) içindedir. İçerisinde bir de göl yer alan park, güzel havalarda çok kalabalıktır. Parkın içinde geçmiş döneme ait sur kalıntılarının bir kısmı günümüze kadar korunmuştur. İngiltere’nin en eski publarından biri Ye Olde Fighting Cocks parkın girişinde yer alır. Parka dahil kısımda Verulamium Museum bulunur. Roma döneminden kalma çok sayıda eser var. Özellikle mozaikler dikkati çeker.

Kentte bir de Roma Tiyatrosu var. Şu anda sadece temellerini görebilirsiniz. Aslına sadık kalınarak yapılan çizimler mevcut. Tüm bu yerlerin dışında bir de St. Albans Müzesi var. Müze, bölgenin tarihi hakkında kısa bilgiler verir.

St. Albans ayrıca gece yaşantısıyla da hoş bir yere sahiptir. Elit restoran ve pubları, çok sayıda lokal gruba ev sahipliği yapan gece klüpleriyle yaşamak için renkli bir bölgedir. Küçük bir yer olması sebebiyle de son derece güvenlidir. Ziyaret ederseniz aklınızda bulunsun, bölgede çok sayıda Türk yaşamamaktadır. Tren istasyonunun yanında yer alan dönerci özellikle gece saatlerinde dolar taşar. Tek kelimeyle şirin diye nitelendirebileceğimiz kent gezmekten çok yaşamaya değer niteliktedir. Fakat yakın bir bölgedeyseniz mutlaka 1 gününüzü hatta pazarın kurulduğu Çarşamba veya Cumartesi gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederim.

Yine ana caddede 15. yüzyıldan kalma Clock Tower (Saat Kulesi) yer alır. Ziyarete açıktır. Buraya yürüme mesafesinde Malting Of St Albans yer alır. İçerisinde çok sayıda dükkan yer alan bu açık pasajda; Tchibo, kütüphane, ikinci el eşya dükkanları, T.K.Maxx yer alan mağazalardan birkaçıdır. T.K.Maxx’de ünlü markaların gerçekten uygun fiyata ürünlerini bulabilirsiniz.