Kamboçya'da Phnom Penh Su Şenlikleri

Mekong ve Tonle Sap nehirleri Kamboçya için hayati öneme sahip. Yaklaşık 4 milyon kişi, bu iki nehirden geçiniyor. Mekong; yağmur mevsiminde Tonle Sap’a doğru akarken, kuru mevsimde ters akmaya başlıyor. Biz de türküsü bile var, olmayacak işleri anlatmak için “Fatsa’nın dereleri aksa yukarı” diye, işte aynen nehir yukarı akmaya başlıyor. Nehrin bu terse akmaya başladığı gün her yıl Kasım ayında Kamboçya’da büyük şenliklerle kutlanıyor. Bu şenliklerin en büyüğü başkent Phnom Penh'de. Şehrin nüfusu 1,2 milyondan 2,5 milyona vuruyor ve hayat durup su şenlikleri başlıyor.

Su şenliklerinde kayık yarışları 12. yüzyıldan beri yapılıyor ve kazanmak çok prestijli bir olay. Bundan dolayı 500'ün üzerinde kürek takımı yarışlara katılıyor.

Kayıklar 30 kişilikten 100 kişiliğe kadar olabiliyor. 100 kişilik kayıkların nehirden geçmesi görülmeye değer, sanki sonunu göremeyecekmişsiniz gibi oluyor.

30 kişilik olanlarda ciddi hızlı yarış çıkıyor.

Her kayığın başında bir takım şefi var ve elindeki asayı kayığa vurarak tempo tutuyor.

Yarışlar tam 3 gün sürüyor, 45.000 yarışmacı katılıyor.

O gün yarışa çıkacak takımlar gümrük bölgesinin önünde toplanıyor.

Hakemler kayıkların kurallara uygun olup olmadığını denetliyor. Hazır olanlar yarışa başlamak için başlangıç çizgisine gidiyor.

Sırası gelmeyenler kendilerine ayrılan bölgede bekliyor. Arkada gördüğünüz gri binalar yarışmacıların kalması için yapılan geçici çadır kent.

Yarışı bitenler, tribünlerin az ilerisine kayığını bağlıyor ve diğer yarışları seyretmeye başlıyor.

Hava kararmaya başlayınca yarışmacılar ve seyirciler günün yorgunluğunu eğlenceyle atmaya çalışıyor. Phnom Penh sahil yolunda yere düşmek imkânsız hale geliyor, o kadar sıkışık ki kalabalık sizi taşıyor.

Sahil yoluna kurulan panayır ve sahnelerde eğlence geç saatlere kadar sürüyor. Ülkenin en ünlü sanatçıları bedava konser verdiği için özellikle konser alanları çevresine girmek kolay değil, ülkenin % 20 nüfusu orada oluyor.

Su şenliğinin bir başka hoş geleneği ise gemilerden yapılan ışık gösterileri. Kamu kuruluşları ile büyük özel firmaların gemileri nehir kıyısında toplananlara 2 saat boyunca güzel anlar yaşatıyor.

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Başar Kurtbayram

Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim.