Google+

Arama formu

Phnom Penh

İtfaiye: 118 Polis: 117 Ambulans: 119
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl Kmer Yeni Yılı: Her sene tarihi değişir. İşçi...
Devamı oku
Uluslararası Yeni Yıl: Yeni yıl Kamboçya’da sokaklarda olabildiğince...
Devamı oku
Phnom Penh’de alışveriş olanağı oldukça erişilebilirdir. Üç ana yerel...
Devamı oku
Phnom Penh katedralleri, tarihî yapıları ve mimarisiyle yakın zamanda...
Devamı oku
Kmer mutfağı olarak da adlandırılan Kamboçya mutfağı çeşitli...
Devamı oku
Kasvetli geçmişine rağmen, son yıllarda büyük bir gelişme gösteren,...
Devamı oku
Phnom Penh şehir içi ulaşımı için öncelikle kendinize bir harita...
Devamı oku
Türkiye’den Phnom Penh’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Alternatif...
Devamı oku
Bir Muson ülkesi olan Kamboçya’da mayıs-ekim arası Muson yağmurları...
Devamı oku
Phnom Penh, Kamboçya’nın Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir. TC...
Devamı oku
Phnom Penh, GMT+7 saat diliminde yer almakla birlikte Türkiye’ye göre...
Devamı oku
Phnom Penh’in resmi dili tüm Kamboçya’da olduğu gibi Kmer dilidir. Kmer...
Devamı oku
Phnom Penh’in para birimi Kamboçya rieli’dir (KHR). 1 Türk lirası 1059...
Devamı oku
Phnom Penh bir Güney Doğu Asya ülkesi olan Kamboçya’nın güneyinde Mekong...
Devamı oku
Kamboçya’nın başkenti ve en büyük şehri olma özelliğine sahip olan...
Devamı oku
Phnom Penh’in gece hayatı şehirde sivil toplum örgütleri kurulduktan...
Devamı oku
Kamboçya’nın başkenti olan Phnom Penh, mistik ve egzotik rotalara ilgi...
Devamı oku
tnktravelvietnam.com Kamboçya mutfağı; kendine özgü egzotik yerel...
Devamı oku
Phnom Penh Kamboçya’nın başkentidir. Eski Fransız kolonosi olduğundan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KHR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 29℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1.501.725 / Dil: Çamca, Çince, Fransızca, Kamboçyaca, Vietnamca / Para Birimi: Riel / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Phnom Penh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Phnom Penh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kamboçya’nın başkenti ve en büyük şehri olma özelliğine sahip olan Mekong Nehri kıyısına kurulmuş Phnom Penh (Punon Pen) Fransız koloni döneminden kalma eski bir şehirdir. II. Dünya Savaşı’ndan önce 1870’li yıllarda Uzakdoğu’nun Paris’i olarak bilinen şehir yakın tarihte yaşadığı şiddet dolu günlerin izlerinden kurtulup, tarihî mimarisiyle turizm açısından değerlenir hale gelmeye başladı. Fransız sömürgesinde kalmış olsa da Uzakdoğu’nun en güzel özelliklerini yansıtan Phnom Penh insanların Uzakdoğu’yu deneyimlemek için daha fazla tercih etmeye başladığı bir yer haline geldi.

Phnom Penh’in tarihine bakacak olursak şehrin adını Penh adlı bir rahibenin hikâyesinden aldığını görüyoruz. Penh adlı rahibe bir gün Mekong Nehri’nde bir Koki ağacı ve ağacın içerisinde 4 bronz ve bir taş Buddha heykeli bulur. Rahibe bulduğu bu taşları nehrin kuzeydoğusunda bulunan evine doğru taşır ve orada bulduğu bronz ve taşlarla birlikte 5 Buddha heykelini diker. Bu heykeller daha sonrasında halk arasında tapınak olarak kullanılmaya ve anılmaya başlar. 27 metre uzunluğundaki bu tapınaklar o dönemde Wat Phnom Daun Penh olarak adlandırılırken bu isim günümüze Phnom Penh olarak ulaşmış olup şehre ismini kazandırmıştır.

1432 yılından itibaren yüzyıllarca kralların üzerinde hak iddia edip savaştığı şehir 1866 yılında King Norodom I ile birlikte Kamboçya’nın resmi başkenti statüsünü kazanmıştır ve yönetim için şehrin ünlü sarayı “Royal Palace” inşa edilmiştir.

Phnom Penh 1870’li yıllarda Fransız kolonisi haline gelmiştir ve o dönemde Fransızlar birçok otel, okul, hapishane, postane, banka, adalet sarayı açarak ve tüm altyapı sistemini kurarak şehri kırsallıktan kurtarıp metropolleşmeye yaklaştırmışlardır.

Şehrin acı hikâyesine sebep olan Vietnam Savaşı esnasında Kızıl Kmerler diye adlandırılan bir radikal komünist hareket ortaya çıkar ve liderleri olan Pol Pot şehirdeki insanların ve özellikle çocukların ölümüne sebep olarak siyasi fikrini uygulamaya çalışır ve Kamboçya Soykırımı gerçekleşir. Bu soykırıma Vietnam yanlısı Kamboçyalı komünistler son verir. Phnom Penh’de bulunan “Ölüm Tarlaları” adlı müze dünyaca meşhurdur ve birçok insan Kamboçya’ya gittiğinde burayı görmeden dönmez.

Phnom Penh Kamboçya’nın güneyinde kalır ve Tonle Sap, Mekong ve Bassac Nehirlerini içine alan bir coğrafyadadır. Bu nehirler aynı zamanda şehrin doğal kaynaklarıdır. Nehir kenarındaki ovalardan oluşan şehir aşırı yağmurlu dönemlerde sel tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir bu yüzden Phnom Penh seyahatinin zamanı iyi düşünülmelidir. Mayıs-ekim arası şehirde Muson yağmurları görülür, şehrin gezmek için en uygun havaya sahip olduğu aylar ise ekim sonundan aralık ortasına kadardır. Bu tarihlerde şehir ortalama bir sıcaklık ve kuru havaya sahiptir, en fazla turist ziyareti yine bu aylarda gerçekleşir.

Phnom Penh Gezilecek Yerler

Phnom Penh Gezilecek Yerler

Phnom Penh katedralleri, tarihî yapıları ve mimarisiyle yakın zamanda yükselen bir şehir olmasıyla birlikte şüphesiz turistlere kucak açan bir şehirdir. Pazarlarından, eğlence merkezlerine, nehirleriyle doğal güzelliklerine size birçok açıdan zevk verecek çeşitliliğe sahip Phnom Penh’in turistik ziyaret sayısı her yıl artmaktadır ve Phnom Penh bununla daha seyahat edilebilir bir yere dönüşmektedir.

Phnom Penh Nerededir?

Phnom Penh bir Güney Doğu Asya ülkesi olan Kamboçya’nın güneyinde Mekong ve Tonle Sap Nehri’nin çevresinde yer alır.

Phnom Penh’e Ne Zaman Gidilir?

active-1807533_960_720.jpg

Bir Muson ülkesi olan Kamboçya’da mayıs-ekim arası Muson yağmurları görülür, geri kalan aylarda ise tropikal bir hava vardır. Muson yağmurlarının yoğun olduğu aylarda da ülke gezilebilir fakat yağmurun ne zaman yağacağı belli olmadığı için seyahat planınız son dakika kararlarıyla şekillenebilir. “Anı yaşarım” insanıysanız sizin için Phnom Penh gezisinde vakit fark etmeyecektir. Burada yağmurların genelde sabah değil öğleden sonra yağdığını da belirtebiliriz. Ülke genelinde yağmurlu ve yağmursuz tüm aylarda ortalama sıcaklık 22-35 derece arasındadır. Phnom Penh için kasım-şubat arası en uygun sıcaklık ve en az yağış görülür. Seyahat planlamanızı bütçenize göre yapıyorsanız, Muson yağmurlarının görüldüğü mayıs-ekim arası otel fiyatlarının diğer aylara nazaran daha düşük olduğu dönemi tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu aylarda şehir diğer aylarda olduğu kadar kalabalık değildir, kaostan kaçmak isteyenler için iyi bir tercih olabilir. Ayrıca yine bu aylar için ülkenin en yeşil olduğu zamanlar diyebiliriz. Eğer Kep ve Sihanoukville bölgelerine uğrayıp denize girmek gibi bir fikriniz varsa kasım-nisan arası en uygun zamandır. Scuba-diving deneyimlemek istiyorsanız suyun en temiz olduğu zaman aralık-haziran aralığıdır. Ülkenin ulusal günü olan, Kmer rejiminden kurtuldukları günü kutladıkları 7 Ocak; seyahatinizde ülkeyi etnik yönden daha iyi hissedebileceğiniz bir tarih olabilir. Ekim-kasım ayı arasında düzenlenen Su Festivali ise Mekong ve Tonle Sap Nehirlerinin en renkli ve canlı olduğu zamandır. Tüm Phnom Penh halkının bir araya gelip nehirler boyunca yürüdüğü bu festival aynı zamanda Şükran Günü olarak da adlandırılabilir. Seyahatinize bu ulusal değerleri katmak size unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Phnom Penh’e Nasıl Gidilir?

pnh_view1.jpg

Türkiye’den Phnom Penh’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Alternatif havayolları ile Doha, Kuala Lumpur ve Bangkok’dan aktarmalı uçuşlar yaparak Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Phnom Penh şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Phnom Penh Otelleri

Kamboçya’nın başkenti olan Phnom Penh, mistik ve egzotik rotalara ilgi duyanların ve elektronik alışverişin yanı sıra farklı Asya kültürlerini yaşamak isteyenlerin tercih ettiği Asya kentlerinden biridir. Şehrin koloni döneminden kalma mimarisi ve antik tapınakları görülecekler arasındadır. Phnom Penh’de en çok ziyaret edilen yerler bu tapınaklar ve doğal alanlar olup ulaşım açısından en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir. Asya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Phnom Penh’de pek çok konaklama tesisi mevcut. Phnom Penh şehrinde 300’den fazla otel bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olanlardan birini bulmanıza yardımcı olmak için bu yazımızı hazırladık. 


Phnom Penh Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Phnom Penh otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Phnom Penh'de Nerede Kalınır?

Phnom Penh Kamboçya’nın başkentidir. Eski Fransız kolonosi olduğundan mimarisi Fransız tarzındadır. Bu yüzden çok özel mimari yapıya sahip tapınakları ve tarihî dokusuyla bu şehir gezginler için harika bir seçenek olmaktadır. Yöresel yemekler ile ilgilenenlerin uğrayabileceği bir şehirdir. En popüler ve canlı bölge olan Daun Penh’de kültürel bir gezintiye çıkabilirsiniz. Yemek kültürünü görmek isteyen gezginler için Chamkar Mon bölgesi en ideal yerdir. Yine bir diğer tarihi atmosferi bölge turları ile gerçekleştirebileceğiniz Sen Sok bölgesi güzel bir ortam sağlamaktadır.


Phnom Penh'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Phnom Penh otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Phnom Penh Şehir İçi Ulaşım

tuktuk-1643802_960_720.jpg

Phnom Penh şehir içi ulaşımı için öncelikle kendinize bir harita edinmenizi tavsiye edebiliriz çünkü şehirdeki tüm tabelalar ülkenin ana diline ait alfabeyle yazılmıştır. Ülkenin en büyük havaalanı Phnom Penh’de bulunur ve şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Şehirde kullanabileceğiniz taksiler, minibüsler, otobüsler, tuk-tuklar ve bir tren ağı bulunmaktadır.

Otobüs: Ülkedeki otobüsler farklı şirketler tarafından işletilir. Phnom Penh Yerel Ulaşım Ağı ve GST Express hatlarını kullanabilirsiniz. Yerel ulaşım ağında kullanabileceğiniz 3 terminal bulunur. Ağ 1 Monivong’dan Okaha Suy Sophan’a, Ağ 2 Tao Khmao’dan Night Market’a, Ağ 3 Chom Chay Roundabout’dan Night Market’a gider.

Taksi: Şehirde 24 saat boyunca taksi bulunmaktadır ve sayıca herhangi bir yerde bulabileceğiniz kadarlardır. Taksiler 1 dolar’dan taksimetreyi açar ve kilometresi 1 dolar’a götürürler ama genel olarak taksi şoförlerinin tercih ettiği yolcuyu almadan önce gideceği yere göre bir ücret belirleyip taşımaktır. Phnom Penh’de kendinize şoförle birlikte gün boyunca kiralayabileceğiniz taksiler de bulunmaktadır.

Tuk-Tuk: Birçok Asya ülkesinin simgesi haline gelmiş olan bu araçlar Phnom Penh’de de en çok tercih edilen araçlardandır. Ortalama 2 kişi için olan bu moto-taksiler için önceden belirlenmiş bir fiyat olmasına rağmen binmeden önce şoförle anlaşma yaparak daha uygun bir fiyat alabilirsiniz. Kısa mesafe için ortalama 2 dolar, uzun mesafe için 3 dolar tutan tuk-tukları günlük 15 dolar gibi bir fiyata da kiralayabilirsiniz. Şehirde bir de tuk-tuklara benzeyen “cyclo” adında motorsuz araçlar vardır. Ortalama aynı fiyatlara kullanılabilir.

Motor ve bisiklet: Şehir içi ulaşımda motor ve bisiklet de kiralanabilir.

Phnom Penh Mutfağı

Phnom Penh Mutfağı

Kmer mutfağı olarak da adlandırılan Kamboçya mutfağı çeşitli menüleriyle tanınır. Ortalama yemekler tipik olarak birden fazla tabaktan oluşur. Kmer mutfağı kültürümüzden farklı olarak otlar, salamura sebzeler, yenilebilir çiçekler, garnitürlerden oluşur diyebiliriz. Pirinç çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Kamboçya’da da ana besindir. Sadece Kamboçya’ya özgü 2.000 çeşit pirinç türü vardır. Pirinç, ünlü Kamboçya çorbası kuyteav, lapa, krep, tatlı gibi birçok yemek türüyle bağdaşmıştır. Izgara, balık, çorba, mevsimlik otlar, sebze yemekleri yanında da mutlaka pirinç servisi yapılır. Kmer mutfağının Kamboçya’nın komşusu olan Tayland’la yemek kültürünü paylaştığını söyleyebiliriz. Az biber, şeker ve hindistan cevizi kreması kullanma geleneği Tayland mutfağından gelir ve ülkede epey yaygındır. Bir dönem Fransa kolonisi olan ülkenin Fransız mutfağından etkilenmiş olması da kaçınılmazdır. Yine bir dönem Çin yönetiminde olan ülkede Çin mutfağına özgü birçok tat bulabilirsiniz. Kamboçyalılar yemeklerinde çeşitliliği severler dolayısıyla aynı sofrada acı, tatlı, ekşi bütün tatları bulundururlar. Örneğin sofrada mutlaka biber sosu servis edilir. Ana yemek yanında mutlaka çorba içerler. Bir Asya ülkesi olarak Kamboçyalıların çekirge, karınca, timsah kaplumbağa, kurbağa gibi hayvanları tükettiklerini söyleyebiliriz. Özellikle bu tür hayvanları kızartarak yerler ve Kamboçya’da bu tür atıştırmalıklar sokak kültürüne aittir, sokakta yürürken ya da yerel marketlerde gezerken birçok atıştırmalık çekirge, karınca satan insana rastlayabilirsiniz. Yine sokak kültürüne baktığımızda sokaklarda birçok noodle satıcısı görebilirsiniz. Tarıma elverişli olan Kamboçya’da sebze çeşitliliği de çoktur ve taze sebze sofralarının olmazsa olmazlarından biridir. Tropikal bir ülkede deneyimlenecek en güzel şeylerden biri de elbette tropikal meyve tüketmektir. Ananas, mangostan, mango, karpuz, muz gibi tropik meyvelerin hepsini her pazarda taze bir şekilde bulabilirsiniz ya da yine sokak satıcılarından dilimini ortalama 1 dolar’a alıp yiyebilirsiniz. Balık konusunda da özellikle Phnom Penh’de sürekli taze balık bulabileceğinizi hatırlatalım. Nehirden çıkan tatlı su balıkları oldukça lezzetlidir ve halk tarafından sürekli tüketilir.

Phnom Penh’de Gece Hayatı  

Phnom Penh’de Gece Hayatı  

Phnom Penh’in gece hayatı şehirde sivil toplum örgütleri kurulduktan sonra canlanmaya başlamıştır. Özellikle 1992’den sonra şehirde birçok bar ve kulüp açılmaya başlamıştır. Bangkok’la hala rekabet edemese de oldukça canlı bir gece hayatı vardır. Phnom Penh’de dans kulüpleri, spor barları, karaoke barları, diskolar ve daha birçok çeşit eğlence alanı bulunmaktadır. En çok tercih edilen alanları inceleyecek olursak Sisowath Quay bulvarında bulunan en popüler ve lüks mekânlar, 51 numaralı cadde boyunca bulunan sofistike kokteyl barları ve 240 numaralı caddedeki canlı müzik barlarıdır. 278 numaralı caddenin bulunduğu bölge sırt çantalı gezginlerin en çok tercih ettiği bölgedir. Pantoon bölgesi yine en çok uğrak alanlarından biridir. Bu bölgede en çok R&B ve hip-hop müzik tarzı çalınır. Hafta sonları canlı müzik ve DJ performansları özellikle gençler tarafından çok tercih edilir. 172 numaralı caddenin bulunduğu bölge en ucuz barların bulunduğu bölgedir, düşük bütçeyle eğlenmek istendiğinde değerlendirilebilir. Birçok bar gündüz saatlerinde açıktır ve “happy hour” saati uygular. Happy hour saatleri içerisinde içilen içkiler daha ucuz olur. Birçok bar geleneksel Kmer müziğinin yanı sıra Tayland ve Filipinlerin batı popu dediği şarkıları çalar. Gece kulüpleri genelde saat 22.00’dan sonra açılır. Phnom Penh’in gece hayatı için alkolü dikkatlice almanızı ve eşyalarınıza dikkat etmenizi önerebiliriz. Sizin için Phnom Penh’in en çok tercih edilen eğlence mekânlarını inceledik.

Phnom Penh Festivalleri

in.jpg

Uluslararası Yeni Yıl: Yeni yıl Kamboçya’da sokaklarda olabildiğince renkli ve eğlenceli kutlanır.

Çin Yeni Yılı: Kamboçya’daki Çin nüfusu fazla olduğu için her yıl Çin Yeni yılı kutlanır. Özellikle Phnom Penh’de coşkuyla kutlanan yeni yılda tüm gece havai fişekler patlatılır ve gökyüzü seyredilir. Caddelerde ejderha ve aslandan oluşan maketler ve oyuncaklarla renkli geçitler düzenlenir. Kutlama 15 gün kadar sürebilir. Çin Yeni yılı şubatta kutlanır.

Ulusal Gün (7 Ocak): Ülkenin Kmer rejiminden kurtuluşu kutlanır.

Su Festivali: Yağmur sezonunun bitişinin kutlandığı festival kasım ayının ilk dolunay gecesinde kutlanır. Bu dönemde, nehirlerin suyunun çekilmesiyle en bereketli dönemin başladığı düşünülür ve insanlar bunu kutlamak için akın akın Phnom Penh’e gelirler. 3 gün süren bu festivalde sokaklar süslenir, cadde partileri yapılır, havai fişekler atılır ve dans edilir. Tonle Sap Nehri’nde tekne yarışları düzenlenir.

Pchum Ben: Kmerlerin atalarının uyandığına inandıkları bu günde yerel halk sabah 04.00’e kadar bu ruhlara yiyecek (pirinç) sunarlar. Ekim ayının 15. gününde kutlanır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Phnom Penh’de Alışveriş

tree-2425189_960_720.jpg

Phnom Penh’de alışveriş olanağı oldukça erişilebilirdir. Üç ana yerel pazar yanında birçok küçük yerel pazar bulunur. Phnom Penhlilerin yiyecek, içecek, kıyafet alışverişini sağladığı bu pazarlarda aradığınız her şeye erişmeniz mümkündür. Bunların yanında şehirde birçok süpermarket, alışveriş merkezi, mini market, ipek dükkânı, hediyelik eşya dükkânı ve butik dükkânlar bulunmaktadır. Dükkânların çoğu kredi kartı kabul etmektedir. Birçok dükkânda pazarlık yapılamazken pazarlarda pazarlık daha esnektir. Pahalı taşlar ve mücevher satın alırken dikkatli olmanızda fayda vardır. Sadece Kamboçya’da bulabileceğiniz bazı ürünler hediye seçiminde önceliğiniz olabilir. Örneğin krama ismindeki geleneksel Kamboçyalı eşarpları hem kumaşı açısından eşsizdir hem de buraya özgü bir görünüme sahiptir. 178. Cadde Sanatçılar Sokağı’dır ve burada birçok sokak sanatçısı Kamboçya’ya özgü resimler çizerler. Bu sokağı ziyaret edip güzel bir manzara resmi edinebilirsiniz. Kamboçya mutfağını severseniz sadece burada yetiştirilen kampo biberinden almanızı tavsiye edebiliriz. Bu bölgede yoksullukla boğuşan birçok insan atıklardan çanta, cüzdan gibi şeyler üretmeye başlamıştır. Sokaklarda karşılaşabileceğiniz bu insanlardan geri dönüşümü desteklemek ve onlara yardım adına küçük hatıralıklar alabilirsiniz. Gümüş Kamboçya’da oldukça iyi işlenir. Gümüş işleme kutu, tabak, kâse ya da direkt gümüş yüzük ya da kolye alabilirsiniz. Yine mutfak açısından palmiye şekeri en önemli lezzetlerinden biridir ve bu şekerden yanınıza biraz almak isteyebilirsiniz. Kamboçya'da ünlü olan diğer bir zanaat oymacılıktır. İster ahşap, ister taş birçok oyma ürün satılmaktadır, kendinize ya da sevdiklerinize küçük bir minyatür almak isteyebilirsiniz. Burada en ünlü şey şüphesiz ipektir. İpekten yapılma bir kıyafet ya da eşarp sevdikleriniz için eşsiz bir hediye olacaktır.

En ünlü alışveriş noktaları Rus Marketi (Russian Market), Merkezi Market (Central Market) ve 240. Cadde’dir. Bunun dışında şehirde Aeon Alışveriş Merkezi, City Mall, Sorya Shopping Mall gibi birçok alışveriş merkezi bulunur. Bu büyük pazar ve alışveriş merkezleri dışında sokaklarda birçok küçük yerel pazara rastlayabilirsiniz.

Phnom Penh Saat Farkı

Phnom Penh, GMT+7 saat diliminde yer almakla birlikte Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 4 saat ileridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 4 saat ileridedir.

Phnom Penh Para Birimi

Phnom Penh’in para birimi Kamboçya rieli’dir (KHR). 1 Türk lirası 1059 Kamboçya rieli’ne tekabül eder.

Phnom Penh’in Resmi Dili

Phnom Penh’in resmi dili tüm Kamboçya’da olduğu gibi Kmer dilidir. Kmer dilinin yanında Çamca, Çince, Vietnamca, Fransızca ve Kamboçyaca konuşulur.

Phnom Penh Dış Temsilcilikleri

Phnom Penh, Kamboçya’nın Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Phnom Penh-Kamboçya Başkonsolosluğu

Telefon: +855 23 962 459

Eposta: embassy.phnompenh@mfa.gov.tr

Adres: 18inci kat, Canadia Kulesi, 315, Monivong Boulevard, Punom Pen, Kamboçya

İnternet sitesi: www.punompen.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Phnom Penh Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

Kmer Yeni Yılı: Her sene tarihi değişir.

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Kral’ın Doğum Günü: 13 Mayıs

Anayasa Bayramı: 24 Eylül

Bağımsızlık Bayramı: 9 Kasım

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Phnom Penh İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 118

Polis: 117

Ambulans: 119