Google+

Phnom Penh Gezilecek Yerler

92227 Şub 2016Lokasyon Detay

Phnom Penh Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh; mistik atmosferi, Fransız koloni döneminden bu yana taşıdığı Fransız estetiği, geniş ve ferah caddeleri, 14. yüzyıldan günümüze miras kalmış görkemli tapınakları ile egzotik ve bohem rotaları tercih edenlerin favori adreslerindendir.

Phnom Penh gezilecek yerler:

Royal Palace Silver Pagoda (Kraliyet Sarayı ve Gümüş Tapınak)

Phnom Penh lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Moona Hotel & Apartment, Pandan Boutique Hotel, River Home Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Landscape Hotel, Le Grand Mekong Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Cardamom Hotel & Apartment, Le Grande Apartment, Velkommen Backpackers Phnom Penh otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Phnom Penh aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Phnom Penh Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Kamboçya Kralı Norodom Sihanouk’un resmi konutu olan Kraliyet Sarayı, 20. Yüzyıl Kamboçya mimarisinin en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul edilir. Kraliyet Sarayı günümüzde kral tarafından kullanıldığından yalnızca sınırlı bir bölümü turistik gezilere açıktır. Phnom Penh’in en görkemli tapınağı olarak bilinen Gümüş Tapınak ise, Zümrüt Buddha ve Altın Buddha gibi dünyanın en değerli Buddha heykellerine ev sahipliği yapar. Bu büyüleyici kompleks yapı, şehrin en turistik ve önemli durağıdır.

 • Adres: Samdach Sothearos Blvd, Phnom Penh, Kamboçya
 • Ziyaret saatleri: Haftaiçi her gün 08.00 – 11.00 ve 14.00 – 17.00 / Haftasonu: Kapalı
 • Giriş ücreti: 25.000 KHR

National Museum of Cambodia (Kamboçya Ulusal Müzesi)

Phnom Penh Gezilecek Yerler-2
thousandwonders.net

Kamboçya Ulusal Müze binası; 1971’de Kamboçya tarzında kırmızı tuğlarla inşa edilmiştir. Fransız koloni dönemi izlerini yansıtan bina başlı başına bir sanat eseri niteliğindedir. Kamboçya Ulusal Müzesi’nde; 7. ve 14. yüzyıllar arası bölgede hüküm sürmüş olan Angkorian ve Kmer kültürüne ait paha biçilemez antikalar, resimler, heykeller, bronzdan yapılan diniobjeler, ahşap oyması biblolar ve seramik eşyalar sergilenmektedir. Ülkenin en prestijli kültür merkezlerinden biri olan müze, Kamboçya tarihine ilgi duyanlar için en doğru adrestir.

 • Adres: Street 13, Sangkat Chey Chumneas, Khan Daun Penh, Phnom Penh, Kamboçya
 • Telefon: +855 23 211753
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: 20.000 KHR
 • Web sitesi için tıklayınız.

Independence Monument (Bağımsızlık Anıtı)

Phnom Penh Gezilecek Yerler-3
nomadicnotes.com

Özgürlük Anıtı olarak da bilinen Bağımsızlık Anıtı, 9 Kasım 1953 tarihinde Fransız hâkimiyetinden kurtuluşun şerefine 1958’de inşa edilmiştir. Günümüzde Özgürlük Günü ve Anayasa Günü gibi önemli kutlama ev sahipliği yapan anıt, hem turistler hem de yerliler için Phnom Penh’in en popüler noktasıdır.

 • Adres: Sangkat Boeng Keng Kang Ti Muoy, Phnom Penh, Kamboçya
 • Ziyaret saatleri: Her gün 24 saat

Wat Phnom Tapınağı

Phnom Penh Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Wat Phnom, bir diğer adıyla Tepe Tapınağı, Phnom Penh’in ilk kurulduğu tepenin üzerinde konumlanır. Şehrin en ünlü mimari yapılarından biri olan tapınak, günün neredeyse her saati dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistlere ve dua eden yerel kalabalıklara ev sahipliği yapar. Tapınağın iç duvarlarındaki tarihi eserleri ve freskleri inceleyebilir, önündeki yemyeşil alanda piknik yapabilir, huzur dolu vakit geçirebilirsiniz.

 • Adres: Sisowath Quay, on St. 94., Phnom Penh, Kamboçya
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 18.00

Wat Ounalom Tapınağı

Phnom Penh Gezilecek Yerler-5
geographylists.com

Wat Ounalom Tapınağı, 15. yüzyılda inşa edilmiştir ve Phnom Penh’in en eski, en kutsal dini yapılarından biridir. Tapınak, Buddha’ya ait olduğu rivayet edilen tüy parçalarının korunması amacıyla yapılmıştır. Geçmişten günümüze pek çok dini objeye ev sahipliği yapmış olan Wat Ounalom Tapınağı yerel rahiplerin yaşam alanıdır.

 • Adres: Samdach Sothearos, Phnom Penh, Kamboçya
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 18.00

Oudong

Phnom Penh Gezilecek Yerler-6
wordpress.com

Oudong, Phnom Penh şehir merkezinin 43 kilometre kuzeybatısında yer alır. Oudong, 1618 – 1866 yıllarında Kamboçya’nın başkenti konumunda bulunmuştur. “Kralların Kenti” olarak da bilinen Oudong, içinde barındırdığı tarihi mabetleri, tapınakları ve Buddha anıtı ile 1992 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

 • Adres: Oudong, Kamboçya

Phnom Penh gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Phnom Penh şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; BBQ Buffet Mekong Tara Prens Sunset Cruise (31.07 €), Yarım gün Kraliyet Sarayı, Ulusal Müzesi ve Wat Phnom Tur (65.59 €), Tam Gün Udong Stupas Gezi (69.05 €), Tonle Bati ve Ta Prohm tapınak Yarım Gün Turu (93.21 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Phnom Penh ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-