Kişilikli Şirince

Şirince, Türkiye’de ilk köy turizminin olduğu yerdir ve bunda etkili olan durum köyün mimarisidir. Köy halkı buraya özgü ne varsa kullanarak turizmi geliştirmiş. Masal gibi bir yer aslında burası. Şirince’ye girerken bir masal kitabının içine girdiğinizi hissediyorsunuz. Son birkaç yıldır da ünü herkesçe bilinir oldu çünkü 21.12.2012 tarihinin Maya takvimine göre dünyanın sonu gelecek ve sadece Şirince bu durumdan etkilenmeyecek gibi bir efsane yayılmıştı. Böylece dünyanın birçok yerinde bilinir hale geldi.

Şirince eski adıyla Kırkınca olarak da biliniyor. Kırkınca’dan sonrada Çirkince de demişler buraya. Niye Çirkince derseniz; burayı kimsenin keşfetmesini istemedikleri için zamanında burada kalanların verdiği bir isimmiş.

Burası aslında Efes’teki zengin halkın yaz dönemleri için keşfettikleri bir yermiş. Efes’ten gelen Rum kökenli halkın burada kırk hane kurmasıyla buraya Kırkınca adı verilmiştir.

Buradaki evlerin cepheleri hep aynı yönde ve vadiye bakan yamaç özelliklerinden dolayı hiçbiri başka bir evin manzarasını kesmiyor.

Şirince’nin taş döşeli sokaklarında hediyelik eşya satan dükkânlar ve şarap tadım evleri sıralanıyor. Doğal ürünlerin satıldığı birçok tezgâh görebilirsiniz ve birbirinden farklı sabunların kokusunu bu tezgâhlarda duyabilirsiniz.

Dimitrios Kilisesi, Şirince’ye gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Bir diğeri ise tüm Şirince’yi karşısına alan tarihî okul, yani taş mekteptir. Şirince’nin en güzel izlendiği yer burası.

Şirince’de eğlence yerleri pek yok, köy halkı böyle sesli ortamların açılmasına biraz karşı.

Size son olarak Şirince’deki Matematik Köyü’nden bahsetmek istiyorum; Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’in bin bir zorlukla kurduğu Nesin Matematik Köyü. Öğrenciler tatillerde burada eğitim alıyorlar. Yüksek lisans öğrencilerinden lise öğrencilerine kadar her yaş grubundan öğrenciler buraya gelmekte.

Fırsatını bulursanız; Selanik usulü sebzeli güvecini, dibek kahvesini ve mürver şurubunu tatmanızı öneririm.

Şirince; bana göre kimlikli ve kişilikli kalabilmiş, gayet sakin ve hoş bir yer.