Google+

Arama formu

KÜÇÜK DEV LIECHTENSTEIN'IN BAŞKENTİ VADUZ

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Avrupa'nın en küçüklerinden ama diğer küçükleri kadar zengin ve gelişmiş bir ülkenin başkentindeyiz. Nüfus 5 binin biraz üzerinde, sanırım her doğan bebek için bir hafta kutlama yapılıyordur. Ülke İsviçre ile Avusturya arasına sıkışmış ve denizle bağlantısı bulunmamaktadır. Havalimanı da olmadığı için aslında Türkiye'den bu ülkeye ulaşım biraz sıkıntılı. Yolunuzun üzerinde değilse en pratik ulaşım yolu şöyle: Önce uçakla Zürih'e, arından da trenle Sargans'a geçiyorsunuz, oradan da otobüsle Vaduz'a varıyorsunuz. Yani yolunuzun üzerinde değilse, yolunuz düşene kadar bekleyin :)

Ülkenin yönetim şekli Anayasal Prenslik. Ülkede genelde İsviçre Frangı kullanılıyor ama Euroya da hayır demiyorlar. Şehri gezmek için 5 gün ayırmalısınız dersem herhalde şaka yaptığımı anlarsınız. Turistik gezi alanı diyelim 100 metre, hadi biraz da abartalım 200 metre olsun. Göreceğiniz her yer adına "altın yol" denilen Stadtle Caddesi üzerinde bulunuyor. Altın Yol, denmesinin nedeni cadde yapılırken yola altın parçacıkları yerleştirilmesinden, yani gerçek taşı toprağı altın bir yer bu şehir. Siz yine de "altın toplarız" diye gelmeyin çünkü hepsini toplamışlar. Caddede, adını hiç duymadığınız bankalar var, işte o bankaların kasaları bu yolun altına denk geliyor.

Vaduz

Caddeyi size anlattığımızda şehir bitecek ama öncelikle bu caddenin ve hatta şehrin üstünde kartal yuvasını andıran yerden başlamalıyız. Burası prensin bugün resmi olarak ikamet ettiği Liechtenstein Şatosu. Şatoya çıkmak serbest ama içeri girip "prensim bir çayını içmeye geldik" diyemiyorsunuz. Bu nedenle biz de aşağıdan yukarıyı fotoğrafladık.

Vaduz-1

Vaduz şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Park-Hotel Sonnenhof, Residence Hotel, Penthouse Apartment in Vaduz. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Gasthof Löwen, Hotel Vaduzerhof, Landhaus am Giessen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Landhaus am Giessen, Hotel Vaduzerhof, Hotel Gasthof Löwen tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vaduz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Vaduz-2

Evet, gelelim Stadtle Caddesi'ne. Gezmeye Vaduz Katedrali'nden (Saint Florin Cathedral of Vaduz) başlıyoruz. Katedralin yanında Hükümet Binası (Government Building) ve onun yanında Parlamento Binası (Parliament Building) bulunmakta.

Vaduz-3

Vaduz-4

Vaduz-5

Hükümet Binasının yanında Ulusal Müze (Landesmuseum), devamında Liechtenstein Center (pul, magnet, hediyelik, turist info'dan harita vb. ihtiyaçlarınızı burada karşılayabilirsiniz) ve onunda yanında Postane Binası (Postmuseum) yer alır.

Vaduz-6

Vaduz-7

Vaduz-8

Postmuseum'un karşı çaprazında Liechtenstein Sanat Müzesi (Kunstmuseum Liechtenstein), caddenin devamında sola doğru döndüğünüzde sol kolda Belediye Binası (Town Hall=Rathaus) ile cadde üzerinde çeşitli mağaza ve restoranlar bulunmaktadır.

Vaduz-9

Vaduz-10

Cadde üzerinde bulunan heykeller ise kesinlikle ilgi çekici.

Vaduz-11

Vaduz-12

Vaduz-13

Diğer yazılarımız için: www.haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

Etiketler


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...