Lizbon'da Tadılması Gereken 10 Lezzet

1) Deniz ürünleriOkyanus kıyısında olmanın verdiği avantajı sonuna kadar değerlendiren Portekizliler için sudan ne çıksa yenir felsefesi hayatlarının bir parçası. Deniz ürünleri her yerde karşınıza çıkıyor. Deniz ürünleri derken balığın dışındaki ürünler bahsi geçen. Karidesin en jumbosu, ıstakozun en büyüğü, yengecin en kıralı Portekizlilerin sofralarını süslüyor. Bu konuda bir numara rakipsiz Ramiro! Lizbon’a gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir durak. En taze, en lezzetli deniz ürünlerini en iyi servis ile tadabileceğiniz yegâne mekân…


Cervejeria Ramiro


Tereyağında Karides


Kum Midyesi

2) Pastel Da Nata / Pasteis De Belém
Her ikisi de aslında aynı tarta verilen farklı isimler. Belem’deki Pasteis De Belem adlı pastane dışında yapılanların tümüne Pastel Da Nata deniliyor. Belem’de yapılanın formülü bir sır! İster orada ister farklı bir yerde yiyin yediğinizde farkı pek anlayamayacaksınız ancak Belem’deki damağınızda daha güzel bir lezzet bırakacak. Bu tart Guardian tarafından dünyanın en lezzetli 15. şeyi seçilmiş.


Belem’de bulunan meşhur pastane


Belem pastası kahve ile çok iyi gidiyor

3) Bacalhau
Yüzlerce çeşit yapım şekli olan Morina balığı da karşınıza en çok çıkacak lezzetlerden. Tuzlanmış olanları pişirilmeden 3 gün önce suda bekletilmeye başlamasına rağmen yine de size tuzlu gelebilir.


Izgara Morina Balığı


Kızartılmış Morina Balığı

4) Şarap
Portekiz’in dünyaya sattığı en önemli ürün enfes şarapları. Fermantasyonu daha kısa tutulan Porto’nun tatlı şaraplarından deneyebilir (Douro bölgesi) veya yine son derece başarılı diğer bölgelerin şaraplarının tadına bakabilirsiniz.


Portekiz Şarapları dünyaca ünlü

5) Şarküteri
Portekizliler için şarküteri olmazsa olmazlardan. Sucuklar, salamlar ve pastırmaların yüzlerce çeşidi bulunuyor. Peynirleri de hiç fena sayılmaz! Tek dikkat edilmesi gereken şey şarküteri ürünlerinin hemen hemen hepsinin domuzdan yapılıyor olması…


Şarküteri ürünleri Lizbon’da her yerde

6) Pasteis De Bacalhau (Bolinhos De Bacalhau)
Genellikle Morina balığından yapılan bir çeşit köfte! Bizim içli köftemizi andırıyor ama içerik olarak çok alakasız. Balık ve içerisin de eritilmiş Portekiz peyniri birlikte kızartılıyor. Plaça Do Comercio’daki Museu Da Cervaja’da yapılanlar inanılmaz lezzetli!


Museu Da Cervaja’da servis edilen Pastel De Bacalhau


Museu Da Cervaja

7) Vişne Likörü
Brandy’nin içerisine vişne, şeker ve tarçın eklenerek elde edilen vişne likörü Ginjinha’yı servis eden bir çok nostaljik büfe bulunuyor; adı “A Ginjinha Registrada”. 1923’ten beri faaliyet gösteriyor. Likörü mini çikolata kaplarda da servis ediyorlar. Mutlaka denenmeli!


A Ginjinha adlı Likör Dükkanı


Vişne Likörü Ginjinha

8) Çörekler-Börekler
Portekizliler için sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar günün her saati hamur işi tatlılar ve çörekler her an yenilebilir bir öğün. Lizbon’un her köşesinde bir pastaneye ve bu pastanelerde satılan tatlı çöreklere rastlayacaksınız. Birkaç çeşidini deneyin ve lezzetine siz karar verin. Bir başka sık karşılaşacağınız şey de samosa adlı üçgen börekler. Araplardan Portekiz mutfağına girmiş olan böreklerin kıymalı olanları çok lezzetli. Portekiz mutfağında çeşitli deniz ürünlerinden yapılan kroketler de çok lezzetli.


Portekizliler için bu gördükleriniz sabah kahvaltısı


Portekiz çörekleri


Samosa

9) Kestane
Lizbon’a yolunuz sonbaharda düşerse mutlaka sokak satıcılarından bir kestane yemeyi ihmal etmeyin! Bizdeki yapılış şeklinden daha farklı pişiriliyor ve gerçekten çok lezzetli. Tuza bulanıp kömür üzerinde pişirilen kestane mutlaka denenmeli…


Tuzda pişirilen kestaneler

10) Arroz De Paton
Lizbon’a daha uçaktan iner inmez denediğim bir lezzet; ördekli pilav. Ördek eti iyice yumuşayıncaya kadar pişiriliyor sonrasında kırmızı şarap ve pirinçle birlikte fırında pişiriliyor. Sosis, portakal veya zeytinlerle servis ediliyor. Çok ama çok lezzetli…

Arroz De Pato

Gürhan Kara

Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı