O Çok Özel Bir Tutam Gün Işığı İçin: Antelope Canyon Ulusal Parkı

Dün gece garip bir geceydi. Tanımadığımız insanlarla aynı odada uyuduk. Sabah erkenden duşumuzu aldık, sonsuz teşekkürümüzü edip Paris'te onları evimizde yemekte ağırlamak üzere vedalaştık ve ayrıldık.

HORSESHOE BEND

Powell Gölü yakınlarında ilk durağımız; Horseshoe Bend… Tepeden bakılınca görsel bir keyif veren, elle çizilmiş gibi harika bir kara parçası… At nalı şeklinde… Bir kara parçası düşünün; U harfi şeklinde bir su birikintisi oluşmuş, tepeden baktığınızda çok net görebiliyorsunuz. At nalı görüntüsü su yani… Vakit varsa görülebilir, yoksa büyük kayıp değil.

ANTELOPE CANYON

Sevgilimin gitmekte ısrar ettiği kadar varmış sahiden de… Muhteşem bir yer, doğa harikası, yeryüzünün alışılmadık ve bilinmedik bir yüzü...

Antelope Canyon, Arizona bölgesinde yer alıyor. Burası Navajo kabilesinin toprakları, yani Kızılderililerin toprakları ve onlar canlı kanlı aynen filmlerde gördüğümüz gibi hâlâ yaşıyor. Esmer tenleri, kadın-erkek uzun örgülü saçları... Kızılderililer hayatta… Çoğu İngilizce bile konuşmuyor, kendi dillerini yaşatmayı da başarabilmişler… Gençler haliyle gerçek hayata daha bir uyum sağlamış, adapte olmuş ama köklerinden vazgeçmemiş. Burası dünyanın her bir yerinden ziyaretçi alıyor.

Önce, sadece Navajo topraklarına girebilmek için yerlilere 6 $, sonra da Antelope Canyon’u gezmek için ayriyeten kişi başı 25 $ ödüyoruz. 

Kanyon enteresan bir coğrafi bölgenin ortasında bulunuyor. Bomboş, bozuk bir arazinin ortasında kalmış bir oyuk, bir kara parçası… Oraya da ancak 10 kişilik cipler halinde gidiyoruz, elbette Navajo yerlilerinden bir gencin rehberliğinde...

11.00-14.00 arası için rezervasyon yaptırmak kesinlikle şart

Antelope Canyon'un özelliği şu:

Kara parçası milyonlarca yıllık yer hareketleri sonucu çok değişik bir hal almış. Birbirinin içine girmiş iki ana kaya duvarı, arada Ege kıyıları gibi girintili çıkıntılı bir koridor meydana getirmiş.

Takdir edersiniz ki içerisi epey karanlık… İşte Antelope Canyon'un en önemli karakteristik özelliği; güneşi, gün içinde sadece 11.00-14.00 arası civarında çok kısa bir süre alıyor olması… Bu nedenle kanyonu bu saatler arasında gezebilmek için haftalar, hatta aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve sadece 1 saat vakit veriliyor her gruba Antelope Canyon’u görmek için... Zira çok ama çok küçük bir koridor olduğundan, birim zamanda 60 kişiden fazla ziyaretçi alamıyor. O kadar minicik bir doğa harikası, o kadar çok talep görüyor ki şimdi anlıyorum niye o civardaki oteller o kadar dolu... Yağmur yağdığında zaten ziyarete kapanıyor kanyon. Çünkü sular seller götürdüğünde o daracık koridorun içinde su birikiyor, akamıyor ve dolayısıyla tıkanıyor.

Tüm bu çaba, birkaç dakikalık bu çok özel bir tutam gün ışığı için...

Biz de saat 11.00 grubuyla geziyoruz Antelope Canyon'u… Burası gerçekten de görülmeye değer en güzel doğa harikalarından birisi… Zaten bir yerde “top 50” içinde seçilmiş, görmüştüm. Ben çok etkilendim. Çok güzel buldum. Mutlaka tavsiye ederim.

Hele hele o güneşin yükselmeye başlayıp, içeriye sızmaya başladığı an o kadar muhteşem ki bir tutam gün ışığı ışıl ışıl parlıyor. Kanyonu giydiriyor sanki…

O çok özel birkaç dakika... Sonra ışık kanyonu şöyle bir okşayıp, Antelope Canyon'dan çıkıp gidiyor. Ama o birkaç dakika var ya, her şeye değer...

Dilara Akyıldız

Yazar Hakkında

Dilara Akyıldız

ODTÜ Sosyoloji mezunuyum. Paris'te master yaptım. Halen Paris'te yaşıyorum. Dünyayı geziyorum. Her konuda yazılarımı yazdığım bir bloğum var.