Phoenix Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük altıncı, Arizona eyaletinin en büyük kenti ve başkentidir. Sonoro Çölü yakınlarında konumlanan kent, Arizona eyaletinin en büyük sanayi ve turizm merkezidir. Tarih öncesi dönemden itibaren 2.000 yıl boyunca bir Kızılderili kabilesi olan Hohokamların yaşadığı Phoenix, Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfi ve Avrupalıların kıtaya gelmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri topraklarına dahil edilmiştir. Phoenix, 1881 yılında şehir statüsüne kavuşmuştur ve yıllar içinde giderek büyümüştür.
  Doğal kaynaklar açısından zengin bir bölgede konumlanan Phoenix, doğu – batı ulaşım yolları üzerinde konumlanması sebebiyle 1900’lü yılların ortalarında büyük bir metropol haline gelmiştir ve günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük on metropolü arasında gösterilmektedir.  

Tanıtıcı Video:
 

 

Phoenix Nerededir?

Phoenix; Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan Arizona eyaletinde, Sonora Çölü yakınlarında konumlanır.

Phoenix Gezilecek Yerler

ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti Phoenix, birbirinden güzel parkları, geniş caddeleri, bahçeleri ve müzeleri ile keşfedilmeyi bekleyen, oldukça ilgi çekici bir kenttir. Arizona Bilim Merkezi, Çöl Botanik Bahçesi, Heard Müzesi, Pueblo Grande Müzesi ve Arkeolojik Park, Phoenix Sanat Müzesi, Ro Ho En Japon Bahçesi, Tovrea Kalesi ve Aziz Mary Bazilikası Phoenix'e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alır.

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıdadır. 

Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix bölgesinde Desert Botanical Garden (Çöl Botanik Bahçesi), Heard Museum (Heard Müzesi), ​Phoenix Art Museum (Phoenix Sanat Müzesi), Ro Ho En Japanese Friendship Garden (Ro Ho En Japon Bahçesi), Tovrea Castle (Tovrea Kalesi) ve St. Mary’s Basilica (Aziz Mary Bazilikası) gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazmızın devamında ulaşabilirsiniz. 

  Devamını Oku

  Phoenix'e Ne Zaman Gidilir?

  Phoenix kentinde Sonora Çölü’nden dolayı sıcak çöl iklimi etkilidir. Kent yıl boyunca çok az miktarda yağış alır. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçmektedir. En sıcak ay olan temmuzda ortalama hava sıcaklığı 33 – 35 derecedir. En soğuk ay ocakta ise ortalama sıcaklık 11 – 12 derece civarındadır. İklim koşullarından dolayı Phoenix’e gitmek için en uygun zaman sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Bu aylarda giderseniz çok sıcağa maruz kalmadan dilediğiniz gibi şehri gezebilirsiniz. Aynı zamanda burada çöl iklimi etkili olduğundan güneşten ve sıcaktan korunmak için yanınızda mutlaka şapka, güneş kremi bulundurmanızı ve gezerken bol bol su içmenizi öneririz. 
   

  Phoenix'e Nasıl Gidilir?

  Phoenix’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla kente ulaşım mümkündür. Şehre Atlanta ya da Amsterdam'dan aktarma yaparak gidebilirsiniz ancak Amsterdam'ın Schengen Bölgesi sınırları içinde olduğunu unutmayın. 

  Phoenix'te Nerede Kalınır?

  Phoenix’de iki, üç, dört ve beş yıldızlı otel, pansiyon ve motel gibi 150’den fazla konaklama seçeneği mevcuttur. Phoenix şehri; Downtown, Midtown, West Phoenix, North Phoenix, Camelback East, South Phoenix ve Ahwatukee olmak üzere 7 ana bölgeye ayrılır. Konaklamak için en ideal bölgeler ise Downtown, Midtown ve Camelback East bölgeleridir. Phoenix diğer büyük Amerikan kentlerine oranla daha güvenlidir.

  Phoenix’deki konaklama tesisleri fiyatları tek gecelik 50 – 300 USD arasında değişmektedir. Ayrıca tesisler dönemsel olarak özel indirimler uygulamaktadır.

  Phoenix Şehir İçi Ulaşım

  Phoenix şehir içi ulaşımda tramvay (hafif raylı sistem), otobüs ve taksi kullanılır. Şehirde toplu ulaşım servisi “Valley Metro” tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca Phoenix büyük bir kent olduğundan ulaşımda araç kiralama da oldukça yaygındır.

  Devamını Oku

  Phoneix Mutfağı

  Ağırlıklı olarak kırmızı et ve kırmızı et mamüllerinden oluşan Amerikan mutfağında, et biftek olarak tüketilir. Barbeküde pişirilerek hazırlanan biftek ve diğer kırmızı et ürünleri genellikle patates kızartması, kızarmış soğan ve çeşitli taze yeşillikler ile servis edilir. Meksika mutfağının yoğun etkilerinin görüldüğü mutfağın en ünlü yiyeceği elbette ki hamburgerdir.

  Phoenix, yemek çeşitliliği konusunda diğer büyük Amerikan kentleri gibi sınırsız sayıda seçeneğe sahiptir. Barbekü ve fast food kültürünün hâkim olduğu şehirde geleneksel Amerikan lezzetlerini tadabilirsiniz. Şehirde, Amerikan yemek kültürüne ait lezzetleri bulabileceğiniz restoranların yanında Meksika, İtalyan, Japon, Çin ve Akdeniz gibi dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranlar da yer almaktadır.

  Devamını Oku

  Phoenix Gece Hayatı

  Arizona eyaletinin başkenti Phoenix şehrinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi renkli ve dinamik bir gece hayatı kültürü vardır. Phoenix gece hayatının kalbi, şehrin en turistik ve merkezi bölgeleri olan Uptown, Downtown, Roosevelt ve Tempe bölgelerinde atar. Şehirde çok sayıda gece kulübü, bar, pub, şarap barları ve canlı performans yapılan eğlence mekânları bulunmaktadır.

  Devamını Oku

  Phoenix'te Alışveriş

  Phoenix’de çok sayıda butik, hediyelik eşya dükkânı, süpermarket, ünlü markaların mağazaları ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Şehrin en popüler alışveriş noktaları Downtown, şehir merkezindeki Uptown, Midtown, Camelback East ve Mill Avenue bölgelerinde konumlanır. Alışveriş merkezlerinde giyimden aksesuara, sebze meyveden elektroniğe kadar her türlü ürünü bulabilirsiniz. Phoenix’in önde gelen alışveriş merkezleri: “ArizonaCenter”, “Biltmore Fashion Park”, “Chandler FashionCenter”, “CityScape Phoenix”, “Outlets at Anthem”, “Phoenix Premium Outlets” ve “Scottsdale Fashion Square”dir.

  Phoenix Festivaller

  Phoenix'te sene boyunca birçok festival gerçekleşmektedir. Senenin hangi ayında giderseniz gidin neredeyse bir festivale rastlayabilirsiniz. Eğer bu dönemlerde şehre gitmeye karar veren ziyaretçiler olursa otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalarını ve festival tarihlerini sitelerinden kontrol etmelerini öneririz. Sizin için seçtiğimiz festivallerden bazıları aşağıdadır. 

  Devamını Oku

  Phoenix Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl – 1 Ocak
  • Martin Luther King Jr. Günü – 19 Ocak
  • Başkan’ın Günü – 15 Şubat
  • Anma Günü – 30 Mayıs
  • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
  • İşçi Günü – 7 Eylül
  • Kristof Kolomb Günü – 12 Ekim
  • Gaziler Günü – 11 Kasım
  • Şükran Günü – 24 Kasım
  • Noel – 25 Aralık

  Phoenix (Arizona) Künyesi

  • Yerel saat

   Yerel Saat -

  • Kur Farkı

   Kur Farkı -

  • Priz Tipi

   Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

  • Hava Durumu

   Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

  Yıllık Ortalama Sıcaklık

   • Oca 13.6oC
   • Şub 15.4oC
   • Mar 18.4oC
   • Nis 22.6oC
   • May 27.8oC
   • Haz 32.7oC
   • Tem 34.9oC
   • Agu 34.2oC
   • Eyl 31.3oC
   • Eki 24.8oC
   • Kas 17.8oC
   • Ara 13oC

  Kısa Kısa

  Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
  Nüfus: 1.445.632
  Resmi Dil: İngilizce / İspanyolca
  Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
  İklim: Çöl İklimi
  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
  Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)