Google+

Arama formu

Acil Durum: 911 Phoenix Havalimanı: +1 602 273 3300 Turizm Ofisi (Visitor...
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Martin Luther King Jr. Günü – 19 Ocak Başkan’ın Günü –...
Devamı oku
Phoenix'te sene boyunca birçok festival gerçekleşmektedir. Senenin hangi...
Devamı oku
Phoenix’de çok sayıda butik, hediyelik eşya dükkânı, süpermarket, ünlü...
Devamı oku
Arizona eyaletinin başkenti Phoenix şehrinde, Amerika Birleşik Devletleri...
Devamı oku
Ağırlıklı olarak kırmızı et ve kırmızı et ile yapılan mamüllerinden...
Devamı oku
ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti Phoenix, birbirinden güzel parkları,...
Devamı oku
Phoenix şehir içi ulaşımda tramvay (hafif raylı sistem), otobüs ve taksi...
Devamı oku
Phoenix’de iki, üç, dört ve beş yıldızlı otel, pansiyon ve motel gibi 150...
Devamı oku
Phoenix’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu...
Devamı oku
Phoenix kentinde Sonora Çölü’nden dolayı sıcak çöl iklimi etkilidir. Kent...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğu Adres: 6300 Wilshire Blvd...
Devamı oku
Phoenix (UTC-7) ile Türkiye (UTC+2) arasında 9 saat fark bulunmaktadır....
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur ancak ülkenin her...
Devamı oku
Phoenix şehrinde Amerikan Doları (USD) kullanılır.
Devamı oku
Phoenix; Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan Arizona...
Devamı oku
Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük altıncı, Arizona...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13.6℃
Şub 15.4℃
Mar 18.4℃
Nis 22.6℃
May 27.8℃
Haz 32.7℃
Tem 34.9℃
Ağu 34.2℃
Eyl 31.3℃
Eki 24.8℃
Kas 17.8℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri / Nüfus: 1.445.632 / Resmi Dil: İngilizce / İspanyolca / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)

Phoenix Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük altıncı, Arizona eyaletinin en büyük kenti ve başkentidir. Sonoro Çölü yakınlarında konumlanan kent, Arizona eyaletinin en büyük sanayi ve turizm merkezidir. Tarih öncesi dönemden itibaren 2.000 yıl boyunca bir Kızılderili kabilesi olan Hohokamların yaşadığı Phoenix, Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfi ve Avrupalıların kıtaya gelmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri topraklarına dahil edilmiştir. Phoenix, 1881 yılında şehir statüsüne kavuşmuştur ve yıllar içinde giderek büyümüştür.
 
Doğal kaynaklar açısından zengin bir bölgede konumlanan Phoenix, doğu – batı ulaşım yolları üzerinde konumlanması sebebiyle 1900’lü yılların ortalarında büyük bir metropol haline gelmiştir ve günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük on metropolü arasında gösterilmektedir.
 

Tanıtıcı Video:
 

 

Phoenix Nerededir?

Phoenix; Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan Arizona eyaletinde, Sonora Çölü yakınlarında konumlanır.

Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix Gezilecek Yerler

ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti Phoenix, birbirinden güzel parkları, geniş caddeleri, bahçeleri ve müzeleri ile keşfedilmeyi bekleyen, oldukça ilgi çekici bir kenttir. Arizona Bilim Merkezi, Çöl Botanik Bahçesi, Heard Müzesi, Pueblo Grande Müzesi ve Arkeolojik Park, Phoenix Sanat Müzesi, Ro Ho En Japon Bahçesi, Tovrea Kalesi ve Aziz Mary Bazilikası Phoenix'e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alır.

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıdadır. 

Phoenix'e Ne Zaman Gidilir?

Phoenix kentinde Sonora Çölü’nden dolayı sıcak çöl iklimi etkilidir. Kent yıl boyunca çok az miktarda yağış alır. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçmektedir. En sıcak ay olan temmuzda ortalama hava sıcaklığı 33 – 35 derecedir. En soğuk ay ocakta ise ortalama sıcaklık 11 – 12 derece civarındadır. İklim koşullarından dolayı Phoenix’e gitmek için en uygun zaman sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Bu aylarda giderseniz çok sıcağa maruz kalmadan dilediğiniz gibi şehri gezebilirsiniz. Aynı zamanda burada çöl iklimi etkili olduğundan güneşten ve sıcaktan korunmak için yanınızda mutlaka şapka, güneş kremi bulundurmanızı ve gezerken bol bol su içmenizi öneririz. 
 

Phoenix'e Nasıl Gidilir?

Phoenix’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla kente ulaşım mümkündür. Şehre Atlanta ya da Amsterdam'dan aktarma yaparak gidebilirsiniz ancak Amsterdam'ın Schengen Bölgesi sınırları içinde olduğunu unutmayın. 

Phoenix (Arizona) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Phoenix'te Nerede Kalınır?

Phoenix’de iki, üç, dört ve beş yıldızlı otel, pansiyon ve motel gibi 150’den fazla konaklama seçeneği mevcuttur. Phoenix şehri; Downtown, Midtown, West Phoenix, North Phoenix, Camelback East, South Phoenix ve Ahwatukee olmak üzere 7 ana bölgeye ayrılır. Konaklamak için en ideal bölgeler ise Downtown, Midtown ve Camelback East bölgeleridir. Phoenix diğer büyük Amerikan kentlerine oranla daha güvenlidir.

Phoenix’deki konaklama tesisleri fiyatları tek gecelik 50 – 300 USD arasında değişmektedir. Ayrıca tesisler dönemsel olarak özel indirimler uygulamaktadır.

Phoenix Şehir İçi Ulaşım

Phoenix Şehir İçi Ulaşım

Phoenix şehir içi ulaşımda tramvay (hafif raylı sistem), otobüs ve taksi kullanılır. Şehirde toplu ulaşım servisi “Valley Metro” tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca Phoenix büyük bir kent olduğundan ulaşımda araç kiralama da oldukça yaygındır.

Phoneix Mutfağı

Phoneix Mutfağı

Ağırlıklı olarak kırmızı et ve kırmızı et mamüllerinden oluşan Amerikan mutfağında, et biftek olarak tüketilir. Barbeküde pişirilerek hazırlanan biftek ve diğer kırmızı et ürünleri genellikle patates kızartması, kızarmış soğan ve çeşitli taze yeşillikler ile servis edilir. Meksika mutfağının yoğun etkilerinin görüldüğü mutfağın en ünlü yiyeceği elbette ki hamburgerdir.

Phoenix, yemek çeşitliliği konusunda diğer büyük Amerikan kentleri gibi sınırsız sayıda seçeneğe sahiptir. Barbekü ve fast food kültürünün hâkim olduğu şehirde geleneksel Amerikan lezzetlerini tadabilirsiniz. Şehirde, Amerikan yemek kültürüne ait lezzetleri bulabileceğiniz restoranların yanında Meksika, İtalyan, Japon, Çin ve Akdeniz gibi dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranlar da yer almaktadır.

Phoenix Gece Hayatı

Phoenix Gece Hayatı

Arizona eyaletinin başkenti Phoenix şehrinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi renkli ve dinamik bir gece hayatı kültürü vardır. Phoenix gece hayatının kalbi, şehrin en turistik ve merkezi bölgeleri olan Uptown, Downtown, Roosevelt ve Tempe bölgelerinde atar. Şehirde çok sayıda gece kulübü, bar, pub, şarap barları ve canlı performans yapılan eğlence mekânları bulunmaktadır.

Phoenix'te Alışveriş

Phoenix’de çok sayıda butik, hediyelik eşya dükkânı, süpermarket, ünlü markaların mağazaları ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Şehrin en popüler alışveriş noktaları Downtown, şehir merkezindeki Uptown, Midtown, Camelback East ve Mill Avenue bölgelerinde konumlanır. Alışveriş merkezlerinde giyimden aksesuara, sebze meyveden elektroniğe kadar her türlü ürünü bulabilirsiniz. Phoenix’in önde gelen alışveriş merkezleri: “Arizona Center”, “Biltmore Fashion Park”, “Chandler Fashion Center”, “CityScape Phoenix”, “Outlets at Anthem”, “Phoenix Premium Outlets” ve “Scottsdale Fashion Square”dir.

Phoenix Festivaller

Phoenix'te sene boyunca birçok festival gerçekleşmektedir. Senenin hangi ayında giderseniz gidin neredeyse bir festivale rastlayabilirsiniz. Eğer bu dönemlerde şehre gitmeye karar veren ziyaretçiler olursa otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalarını ve festival tarihlerini sitelerinden kontrol etmelerini öneririz. Sizin için seçtiğimiz festivallerden bazıları aşağıdadır. 

 • Phoenix Open: Ocak
 • Fiesta Bowl: Ocak
 • Indian Artists of America: Ocak
 • Arizona Renaissance Festival: Şubat
 • Arizona Aloha Festival: Mart
 • Tempe Music Festival: Mart
 • Arizona Asian Festival: Nisan
 • Phoenix Film Festival: Nisan
 • Country Thunder Music Festival: Nisan
 • Gay Pride Parade & Festival: Nisan
 • McDowell Mountain Music Festival: Nisan
 • Arizona Special Olympics Summer Games: Mayıs
 • Queen Creek Peach Festival: Mayıs
 • Fiesta Glendale Hispanic Heritage: Ağustos
 • Mid-Autumn Moon Festival: Ağustos
 • Rainbows Festival: Ekim

Phoenix Para Birimi

Phoenix şehrinde Amerikan Doları (USD) kullanılır.

Phoenix Saat Farkı

Phoenix (UTC-7) ile Türkiye (UTC+2) arasında 9 saat fark bulunmaktadır. Phoenix Türkiye’den 9 saat geridedir. Türkiye’de saat 19.00 iken Phoenix’de 10.00’dur.

Phoenix Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur ancak ülkenin her yerinde ana dil İngilizcedir. Phoenix’de en çok konuşulan diller İngilizce ve İspanyolcadır.

Phoenix Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacakları seyahatlerinde vize şartına tabidir. 

Phoenix Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğu

 • Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048
 • Telefon: +1 (323) 591 6480 / +1 (323) 591 6481 / +1 (323) 591 6482 / +1 (323) 655 8832
 • Resmi websitesi: losangeles.bk.mfa.gov.tr

Phoenix Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Martin Luther King Jr. Günü – 19 Ocak
 • Başkan’ın Günü – 15 Şubat
 • Anma Günü – 30 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
 • İşçi Günü – 7 Eylül
 • Kristof Kolomb Günü – 12 Ekim
 • Gaziler Günü – 11 Kasım
 • Şükran Günü – 24 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Phoenix Faydalı Bİlgiler

 • Acil Durum: 911
 • Phoenix Havalimanı: +1 602 273 3300

Turizm Ofisi (Visitor Information Center)