Google+

RİGA VE ÇEVRESİ

271421 Mar 2015Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar21 Mar 201527140 Yorum

Bugün Estonya’ya geçiyoruz, başşehri olan Tallin’e doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde bizi bekleyen, uğrayacağımız güzel yerler var.

ŞİİRSEL BİR GÜZELLİK: SİGULDA
 
Riga şehrine 50 km uzaklıktaki Gauja Nehri ovasının ortasında, Letonya’nın en güzel şehri hatta “Letonya’nın İsviçresi” olarak bilinen Sigulda’ya uğrayacağız.

Riga

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Riga-1

Bir müddet sonra Gauja Milli Parkı içinde kurulmuş şiirlere, resimlere konu olacak güzellikte bir tabiata doğru, muhteşem bir doğa içinde yol almaya başlıyoruz.
 
Riga-2

Riga şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Rooftop view, Green House, BestHomeRiga2. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Upisha Street Lux Apartments, Fisher's exclusive apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Appartment Rīdzene, Sunbeam Old Town Apartment Kaļķu Street, Apartment on Tirgonu Street tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Riga aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Riga-3

Kış mevsiminde olduğumuz için şu anda bembeyaz karlar altındaki ağaçların çoğu yapraklarını dökmüş olmanın hüznü içinde olsalar da oldukça ormanlık bir alan, sonbaharda güz mevsiminin tüm renkleri içinde olduklarında ne kadar muhteşem bir görüntü olacağını hayal etmek hiç de güç değil, zira bu bölge “Altın Sonbahar” olarak da anılmaktaymış. Baharda, kiraz çiçeklerinin açtığı Mayıs ayında ise burada bir Opera Festivali yapılıyormuş, çok arzu ederim bir gün planlayıp bu festivale katılmayı, kiraz çiçekli ağaçları görmeyi... Kısmet, belki siz benden önce yaşarsınız bu güzelliği : )

Riga-4

TURAİDA CASTLE
 
Sigulda yakınında, yine Gauja Nehri ovasında bir tepeye kurulmuş, 13. yüzyıldan kalma kırmızı tuğladan yapılmış bir Orta Çağ kalesine uğruyoruz. Kapıda bizi yerel kıyafetleri içinde güler yüzle karşılayan sevimli kadın müzeyi gezdirerek bilgi veriyor.

Riga-5

Riga-6

1203 yıllarının kasabası, köy düzeni, evler, kullandıkları aletler, balıkçı ağları, kıyafetler hayli ilginç. 1214 yılında yapımına başlanan kalenin bahçesinde de yine ilginç taş heykeller sergilenmekte.
 
Riga-7

Riga-8

Kale bünyesinde bulunan kuleye çıkarsanız bu doğal parkın müthiş manzarası izleyebilirsiniz, biz kış mevsiminde gittiğimiz halde yine de önümüzde uzanan ve karlar altındaki uçsuz bucaksız ova, nehir ve köprüler çok hoş görünüyordu. Tabii biz göremedik ama bu kaleye tepeden kuşbakışı bakarsanız bu kale etrafındaki binalar ve kulesiyle bir gemi görüntüsü veriyormuş.

Riga-9

Baltıkların en büyük iç erozyon mağarası olan Gutman Mağarası (Good Man - iyi adam anlamında) ise Sigulda ve Turaida kaleleri arasında yer almakta ve içinde küçük bir kaynaktan su çıkıyor.

Riga-10

Anlatılanlara göre adeta ab-ı hayat... Yani çok sağlıklı imiş, ancak görüntü bunu pek de doğrulamıyor, etrafta dolaşan kurbağalar bu sudan daha çok yararlanıyor gibi.

Riga-11

Mağaranın duvarlarında 17. yüzyıldan kalma kazılmış isimler -inscriptions- görebilirsiniz, ayrıca ağaç gövdelerine isim kazıyan sevgililer bu mağaranın duvarlarına da isim kazımakta mahsur görmemişler, ancak bu adet yasaklansa da sevgililerin isimleri uzun yıllar kalacak, umarım aşklarının ömrü de uzun olur : )
 
Riga-12

Riga-13

Riga-14


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Riga-15

GERÇEKTEN KRALLARA LAYIK BİR SARAY: RUNDALE SARAYI
 
Yine yolumuz üzerinde Riga’ya 1 saatlik bir mesafede Letonya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Rundale Sarayı da var.

Riga-16

Riga-17

Aynı zamanda Courlanduku’nun yaz evi olarak tanınan Rundale Sarayı 1740 senesinde yapılmış, Barok ve Rokoko sanatının en sıra dışı yapısı.

Riga-18

Riga-19

Mimarı ünlü İtalyan mimar Rastrelli; St. Petersburg’da yazlık saray, Smolny Manastırı gibi muhteşem eserlerin de mimarı.

Riga-20

Riga-21

Sarayda ayrıca dönemin tanınmış usta İtalyan mimar ve sanatçıları da bu muhteşem yapıda harikalar yaratmış.

Riga-22

Riga-23

Fotoğraflar size her şeyi benden daha iyi anlatacaktır : )

Riga-24

Riga-25

Karşıdan bakar bakmaz burası gerçek bir saray dedirten bir görüntü geliyor karşınıza. Sayısız sütunlarla süslenmiş koridorlardan geçerek girdiğimiz salonlar kemerler ve tonozlarla geçilmiş, renkli duvar ve tavan süslemeleri görülmeye değer.
 
Riga-26

Her oda ayrı bir güzel, bakmaya doyulmuyor, oldukça abartılı bir işçilik ama hayran olmamak da mümkün değil.
 
Kristal avizeler, ipek duvar kaplamaları, lüks seramiklerle kaplı dev şömineler, dev çini sobalar kristal aynalar ve paha biçilmez freskolar, vitrinlerde sergilenen China ve cam eserler, antika vazolar, muhteşem mobilyalar gerçekten göz alıcı.

Riga-27

Ünlü yaz bahçesi, kış olmasına rağmen rengarenk çiçeklerle peyzajı ile Letonya'ya giderseniz mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.
 
Yarın Estonya’nın güzel başkenti Tallin’deyiz.

YAZI DİZİSİNİN DİĞER BÖLÜMLERİ:

gezimanya.com/GeziNotlari/piril-piril-bir-sehir-vilnius
gezimanya.com/GeziNotlari/vilnius-ve-cevresinde-gezilecek-yerler
gezimanya.com/GeziNotlari/acik-hava-muzesi-ve-bir-art-nouveau-baskenti-riga
gezimanya.com/GeziNotlari/estonya-ve-tallinn-gezi-rehberi

Riga şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Riga Eski Şehir: 2 Saatlik Özel Yürüyüş Turu (95 €), Riga: Yerel Tur Rehberi ile Özel Tur (30 €), Riga Yarış Köpek Sledding Macera (145 €), Sigulda Şehir - Cēsis ve Letonya İsviçre daytrip (61.18 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar