Google+

VİLNİUS VE ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

277118 Mar 2015Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar18 Mar 201527710 Yorum

Söyledim ya Vilnius o kadar küçük ki gezimizi tamamlayarak aracımıza biniyor ve yarım saat mesafede bulunan Struve Geodetic Arc yani meridyen çizgisinin geçtiği noktaya gidiyoruz. Norveç’ten başlayarak 10 ülkeden geçip 2820 km katederek Rusya’nın Karadeniz kıyısına kadar uzanan meridyen çizgisi, Rus bilim adamı Wilhelm von Struve tarafından, küremizin gerçek biçim ve büyüklüğünün hesaplanması için işaretlenmiş 34 istasyondan birisi.

Vilnius

Vilnius-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Uganda gezimizde anlatmıştım (gezimanya.com/GeziNotlari/uganda-ekvator-cizgisi), Ekvator çizgisininin geçtiği noktaya gittiğimizde çok heyecanlanmıştım. Şimdi de bir meridyen çizgisinin geçtiği noktayı görecek olmak beni yine heyecanlandırıyor. Ancak o noktaya vardığımızda biraz hayal kırıklığına uğruyorum, burada görecek fazla bir şey yok, daha doğrusu Ekvator’da olduğu gibi heyecanlı bir olay değil, sadece bir taş, açıklamaların yer aldığı bir panodan ibaret, ama UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğu için gidip görelim istemiştik, geldik gördük. Enteresan olan da şoförümüz bile burayı bilmiyordu, yolu ancak sora sora buldu, biz de çamurlara bata çıka yakınına gidip birer hatıra fotoğrafı çektirdik : )

Vilnius-2

Vilnius şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Luxury 7 room villa, White Apartment, Top Class Apartments Vilnius. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Gates to Vilnius, Apartment in Vilnius - Studio gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz New, bright and very central apartment, Old Town Apartments - Vilnius, Apartamentai Senamiesčio Centre tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vilnius aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

TRAKAİ
 
Şimdi ise büyüleyici güzellikte bir yere gidiyoruz. Vilnius’a 27 km mesafede bir göller yöresi olan Trakai, Litvanya’nın en önemli turistik merkezlerinden birisi. Aracımız durur durmaz gördüğüm manzaraya bayılıyorum, burası bir göl, ortasındaki yarımadaya inşa edilmiş muhteşem kalesiyle tanınan Trakai. Hava biraz puslu olsa da yine de kalenin silueti göle düşmüş ve yansımalar benim çok sevdiğim, sıklıkla tuallerime aktarmaya çalıştığım bir manzara.

Vilnius-3

Kimi hediyelik eşya satan, kimi de kafe, bar olan çok şirin barakaların bulunduğu sahilden kaleye uzanan ahşap köprüden yürürken hem manzara hem kale karşısında kendimi peri masallarının içinde bir şatoda hissediyorum, bir yandan da bu güzel manzarayı fotoğraflıyorum.

Vilnius-4

Soğuk havaya rağmen oldukça kalabalık, sahildeki kuzey ülkelerinin dağ barakalarını andıran şipşirin barakalardan birine giriyoruz, hava oldukça soğuk sıcacık kahveler içimizi ısıtıyor. İnsanı büyüleyen bu şirin yerin yeni evlilere de uğur getirdiğine inanılıyor, bu nedenle de yeni evlenen çiftler tarafından da popüler bir ziyaret yeri olmuş. Sadece Vilnius şehri değil sanırım tüm ülke komple bir masal ülkesi…

Vilnius-5

1991 yılında Kırımlı, Tatar, Litvanyalı, Rus Polonyalı ve Yahudiler tarafından kurulmuş olan Trakai Tarihi Parkı, korunan doğası ile oldukça turistik bir bölge. Buraya mutlaka güzel ve güneşli bir havada tekrar gelmek ve göle düşen yansımaları fotoğraflamalıyım diye geçiriyorum içimden, kısmet.

Vilnius-6


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Trakai gezimizden sonra Letonya’nın başkenti Riga’ya doğru yol almadan önce bir molamız daha var, Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir yer daha göreceğiz, bu nedenle de istemeden sonlandırıyoruz bu kısa gezimizi.

Vilnius-7

KERNAVE ARKEOLOJİK ALAN – LİTVANYA’NIN TRUVASI
 
Evet, bazı arkeologlar tarafından Litvanya’nın Truvası olarak da adlandırılan Kernave’ye uğrayacağız. Vilnius'a 35 km mesafede yer alan, 10 bin yıldır yerleşim alanı olarak kullanılmış olan, Kernavë Arkeolojik Alanı. Neris Nehri kıyısındaki vadisinde yer alan, geç Paleolitik dönemden Ortaçağ’a kadar olan döneme ait kaleler, mezarlıklar, tarihi ve kültürel anıtları ve birçok değişik arkeolojik yapılar ile diğer arkeolojik kalıntıların bulunduğu bölge.

Vilnius-8

Vilnius-9

13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın ortaları arasında en parlak dönemini yaşar ve Litvanya'nın o dönemdeki en büyük şehirlerinden birisi haline gelir. 1365'de Töton Şövalyeleri’nin saldırısı ile talan edilen kale ve şehir, bundan sonra bir daha hiç bir zaman onarılmaz. Sonraki yıllarda alüvyon tabakası ile örtülen şehir birçok kalıntının daha iyi korunmasını sağlamış. 2004 yılında UNESCO tarafından korumaya ve Dünya Mirası Listesi’ne alınan Kernave arkeologlar için bir hazine değerinde.

Vilnius-10

Vilnius-11

Vilnius-12

Yoğun bir gün geçirdik, bir güne epeyce çok yer sığdırdık ama bir o kadar da güzellikler gördük ki ben hiç yorgunluk hissetmiyorum. Riga’ya kadar önümüzde 5 saatlik bir yol var, belki biraz kestirmek iyi olacak ama etraf o kadar güzel ki gözlerimi kapatmaya kıyamıyorum.

YAZI DİZİSİNİN DİĞER BÖLÜMLERİ:

gezimanya.com/GeziNotlari/piril-piril-bir-sehir-vilnius
gezimanya.com/GeziNotlari/acik-hava-muzesi-ve-bir-art-nouveau-baskenti-riga
gezimanya.com/GeziNotlari/riga-ve-cevresi
gezimanya.com/GeziNotlari/estonya-ve-tallinn-gezi-rehberi

Vilnius şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Vilnius Havaalanı Transfer (20 €), Vilnius, Trakai ve Kernave Özel Tam Gün Turu (140 €), Vilnius: Yerel Tur ile Özel Tur (30 €), Yerel ile keşfedilmemiş Vilnius (39 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar