Google+

LİTVANYA’NIN BAŞKENTİ VİLNİUS

766208 Eki 2014Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar08 Eki 201476620 Yorum

1989 yılında SSCB'de başlayan Glasnost (açıklık) politikası yerel hükümetlere ve akımlara daha geniş özgürlükler getirmiş. Litvanyalılar bunu ilk kullanan milletlerden biri. Ülkede çok popüler olan “Şarkı Festivalleri” vasıtasıyla bağımsızlık fikrini tüm Baltık ülkelerine yaymışlar.

Vilnius

Komünizmden piyasa ekonomisine geçiş kolay olmamış, emekliler ve işsizler kötü bir şekilde etkilenmiş. 2004'te ülke Avrupa Birliği’ne girdikten sonra ekonomi biraz rahatlamış ama 2008 krizi işsizliği çok arttırmış.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Vilnius-1

3,5 milyonluk Litvanya toprak ve nüfus olarak Baltık ülkelerinin en büyüğü. Başkent Vilnius bende sahil kasabası izlenimi uyandırdı. Vilnius'ta deniz yok ama bütün şehir halkı sanki tatil köyündeymiş gibi hayat yavaş akıyor. İşletmeler tüm gün acık değil, kapılarında açık oldukları saatler saati saatine yazılı ama uyan kim? Restoran ve kafelerde masaya oturmak garsonun dikkatini çekmek için yeterli değil, caddeler acelesi olmadan salınarak yürüyen, parklar dinlenen ve sohbet edenlerle dolu.
 
Litvanyalılar 14. yüzyıla kadar Pagan (doğaya tapan) dinlerine bağlı kalmışlar. Hristiyanlık ancak bundan sonra kabul görmeye başlamış, aradaki gecikmeyi doldurmak için olsa gerek dine sıkı sıkı sarılıp başkent Vilnius'un her adımına kilise yapmaya başlamışlar. İşte bugün Vilnius eski şehrine gidenler o zamanki dine bağlanma ve kiliseler arası çekişmenin sonuçları arasında geziyor; Rus Ortodoks Kilisesi, yanında Yunan Ortodoks Kilisesi, Yunan Katolik Kilisesi, yanında Cizvit Kilisesi...
 
Eski şehir ve civarında ülkenin en ünlü el sanatları yüzlerce işporta tezgâhı ve dükkânda satılıyor. En çok rağbet gören ürün Amber. Litvanya’da çıkan amberin, 7 yüzyıldan bu yana ticareti yapıldığı biliniyor. Halen de devam ediyor.
 
Litvanya yemekleri ülkenin soğuk iklimi nedeniyle olsa gerek oldukça yağlı. Et, patates ve süt ürünlerinin en yağlılarının karışımı diyebileceğim yemekler devasa porsiyonlarda geliyor. Fiyatlar da İstanbul’un yarısı; salata, ana yemek ve tatlı 5,5 Euro.
 
Vilnius taksileri turist kazıklamakta İstanbul’dakileri geçmiş durumda. Şehirdeki turist broşürlerinde açık açık “yoldan taksi çevirmeyin, kazıklanırsınız” yazıyor. En iyisi otelden ya da kalkmakta olduğunuz lokanta/bar'dan sizin için taksi çağırmalarını rica etmek. Gerçi şehir küçük, sadece eski şehir civarı dolaşacaksanız yürümek yeter.

Vilnius şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Luxury 7 room villa, White Apartment, Top Class Apartments Vilnius. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stikliai Palace Residence, Gates to Vilnius gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Domus 247 - Traku, The Little Angel's Place, New, bright and very central apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vilnius aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Vilnius-2

Turizm bürosunda Vilnius polisinin yayınladığı broşürde şehirdeki tehlikelerden biri şöyle tanımlanmış: “Bazı kötü kızlar samimi olduğu yabancıları soyuyor”. Polisin bu tanımına bayıldım.

Vilnius-3

Vilnius eski şehrinde illaki uğramanız gereken  yerler; Plius Caddesi ve civarı, Gediminas Kalesi ve katedral meydanı. Vilnius'taki Uzupis Cumhuriyeti de mutlaka görülmesi gereken bir yer, o da başka bir yazıya artık…
 
*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Vilnius şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Vilnius Havaalanı Transfer (20 €), Vilnius: Yerel Tur ile Özel Tur (30 €), Yerel ile keşfedilmemiş Vilnius (39 €), Vilnius Uluslararası Havalimanı Özel Tek Yönlü Transferi (36 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar