Vilnius Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lithuania-1570486_960_720.jpg

Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve en gelişmiş şehri olmasının yanı sıra Baltık ülkelerinin de ikinci en büyük şehridir. Vilnius 2. Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’nın Musevi nüfusu en yüksek olan şehirlerinden biri idi. Öyle ki Fransa imparatoru Napolyon Vilnius’a « Kuzeyin Kudüs’ü » adını takmıştı. Tarihî şehri 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Vilnius 2009 yılında Avrupa başkenti seçilmiştir. Litvanya’nın tarihindeki en önemli hükümdar Kral Mindaugas’tır. Mindaugas 1253 yılında tahta çıkan ve Litvanya topraklarını birleştiren kraldır. Bu yüzden hala her sene Mindaugas’ın tahta çıkış yıldönümü kutlanır.

Vilnius ismi Litvanya’dan Beyaz Rusya’ya doğru akan Vilnia Nehri’nden türetilmiştir. Vilnius 14. yüzyılda Litvanya Dükü kudretli Gediminas tarafından kurulur. Rüyasında gördüğü demir kurt kadar kuvvetli bir şehir kurmak istediği rivayet edilir. Kurulduğu anda Litvanya’nın yeni başkenti Vilnius olmuştur. 1325’te Gediminas Polonya kralının kızıyla evlendiği günden sonra Litvanya ile Polonya’nın tarihi adeta birbirine bağlanmıştır. Gediminas’ın torunu Jogaila 1385’te 2 ülkenin de tahtına oturduğunda pagan Litvanya’nın üst tabakasının Hristiyanlaştırılmasına karar verir. Vilnius hem şehre yatırım yapan Alman tacirler hem de 11. yüzyıldan beri burada yaşayan Musevilerin girişimleri sayesinde refaha kavuşur. Polonyalıların dili Lehçe, Litvanya’nın üst tabakasının lisanı olur. Kendilerini « Litvanya kökenli Polonyalılar » olarak tanımlarlar.

Devamını Oku

Vilnius ile İlgili

Editörün Kaleminden

Vilnius Nerededir?

Vilnius, Baltık ülkesi Litvanya’nın başkentidir. Litvanya’nın kuzeyinde Letonya, doğusunda Beyaz Rusya, güneyinde Rusya toprağı olan Kaliningrad ve Polonya bulunmaktadır. Vilnius, Litvanya’nın güneydoğusunda yer alır.

Vilnius’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Vilnius’a gitmenin en kolay ve en kısa yolu havayoludur. İstanbul’dan Vilnius’a direkt uçuş mevcuttur ve uçuş süresi 2 saat 40 dakikadır. Litvanya'nın en büyük havalimanı olan Vilnius Uluslararası Havalimanı kent merkezine 6,2 km uzaktadır. Türkiye’nin başka bir şehrinden Vilnius’a gitmek isteyen yolcuların İstanbul’dan aktarma yapması gerekmektedir.

Vilnius’a Ne Zaman Gidilir?

lithuania-1570460_960_720.jpg

Bir Baltık ülkesi olduğu için Litvanya’ya dolayısıyla Vilnius’a gidilmemesi gereken mevsim kış mevsimidir zira Vilnius’ta kış çok soğuk geçer. Kış kasım ayı itibariyle şehre gelir ve mart sonuna kadar gitmez. Elbette kar yağışının Vilnius şehrinin güzelliğine güzellik kattığını ve görmeye değeceğini inkâr edemeyiz ancak kalın kazak ve kar botlarınızı almayı unutmamalısınız. Hava sıcaklığı bahar aylarında da pek yükselmeyecektir ve mayıs sonlarına doğru 15 ilâ 20 derece bandına yükselir. Baharda gündüzleri ılık geçse de akşamları çok soğuk olur. Mayıs ayından itibaren Vilnius’a gitmek uygun olacaktır. Vilnius’un en çok turist çektiği aylar ise haziran, temmuz, ağustos aylarıdır. Bu güzel kuzey doğu Avrupa şehrini görmek için tüm kış mevsimi boyunca sabreden turistler hava sıcaklığının yükseldiği aylarda Vilnius’a gelir. Siz de dilediğinizce gezmek ve kalın montlar olmadan şehrin tadını çıkarmak için yaz aylarını tercih edebilirsiniz ancak Vilnius’ta yazın havanın rahatsız edici derecede kuru olduğunu unutmamalısınız. Eylül ve ekim ayları Vilnius için en ideal aylar olabilir. Hava ne kuru ne soğuk olur; üstelik kalabalığın dağıldığı sokakları rahat rahat gezebilirsiniz.

Vilnius'ta Nerede Kalınır?

Tarihî kokusunu korumuş olan Baltık ülkelerinden Litvanya’ nın başkentidir Vilnius. Katedralleri, Gotik tarzı ve sokaklarındaki tarihi dokusu ile turistlerin her zaman ilgi odağı olmuştur. Çok büyük bir şehir olmasa bile gezerken sıkılmayacağınız, her yeni sokağa adım attığınızda fotoğraf makinenizi elinizden düşüremeyeceğiniz büyüleyici bir şehirdir.   

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Vilnius otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Vilnius Nerede Kalınır – Vilnius’un Bölgeleri

Old Town ile şehir merkezi iç içe geçmiştir bu yüzden bu bölgelerde konaklama imkânınız daha fazladır ve bütçenize uygun otel bulma olanağınız daha fazladır. Diğer bölgelerinde konaklama imkânları daha uygun fiyatlardadır, biraz şehir merkezinden uzak olmalarına rağmen toplu ulaşım araçları ile kolaylıkla merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Vilnius Otelleri

Vilnius; çok lüks ve gelişmiş olmayan bir Baltık şehri. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla uygun fiyatlarda konaklama imkânı sağlayan bir şehir. Her mevsim ayrı bir güzelliği olsa da, soğuk bir şehir olmasından dolayı genellikle bahar ve yaz aylarında turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Vilnius otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Vilnius’da Gezilecek Yerler

Vilnius’a birkaç günlüğüne bile geliyor olsanız birbirine yakın mevkide bulunan birçok tarihî yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Hepsi birbirinden değerli bu müze, anıt, saray, kale ve ibadethaneler size şehrin geçmişi hakkında çok bilgi verecek. Vilnius’a seyahat etmeden önce şehirdeki en önemli turistik ve tarihî noktaları anlattığımız yazımızı okumak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu noktalar hakkında bilgi edinip ziyaret etmek size ayrı bir keyif verecektir.

Vilnius Gezilecek Yerler

Litvanya Ulusal Müzesi, Soykırım Kurbanları Müzesi ve Mickiewicz Müzesi şehrin kültürünü ve tarihini anlamak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeler arasında bulunuyor. Tüm Azizler Kilisesi ve Vilnius Katedrali şehrin mimari ve dini yapısını anlamak için uğranması gereken noktalar arasında. Uzupis Cumhuriyeti ise kendine has yapısıyla dikkat çekici. Trakai Kasabası, Gediminas Kalesi ve Üç Haç Tepesi ise gidip görülmesi gereken diğer lokasyonlar.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Vilnius Şehir İçi Ulaşım

Vilnius’ta toplu ulaşım araçları olarak sadece troleybüsler, minibüsler ve otobüsler hizmet vermektedir. Haftanın her günü 05.00-00.00 saatleri arasında bu araçlardan faydalanabilirsiniz. Vilniečio kortelė isimli elektronik ve süreli biletleri resmî internet sitesinden temin edebileceğiniz gibi şoför veya kondüktörden de toplu taşıma bileti satın alabilirsiniz. Gişeden bilet alma uygulaması kısa bir süre önce sona erdirilmiştir. Elektronik kartın (Vilnius city card) ücreti 1,5 €’dur. Kartınızı aldıktan sonra ihtiyacınız kadar kontör doldurabilirsiniz. 30 dakika için 0,65 €, 1 saat için 0,9 €, 24 saat için 5 €, 72 saat için 8 €, 10 gün için ise 15 € ödemeniz yeterlidir. Tek seferlik bilet ücreti 1 € ‘dur.

Minibüslerin kolaylığı ise duraklarda durma zorunluluğunun olmamasıdır. İstediğiniz yerde binebilir, istediğiniz yerde inebilirsiniz. Elektronik kart minibüslerde geçerli değildir. Şoförden kişi başı 1 € ücretinde bilet satın almanız gerekmektedir. Vilnius’un tarihî merkezi motorlu araç trafiğine kapalıdır. Konakladığınız tesis buraya yakın ise yürümeniz sağlıklı, ekolojik ve de ekonomik bir tercih olacaktır. Dilerseniz bisiklet kiralayabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında Vilnius’u bisikletle keşfetmek keyifli bir seçenek olacaktır.

Vilnius Havaalanı’ndan merkez istasyonuna tren ile varmak için 0,7 € bedelindeki bileti almanız yeterlidir. Yolculuk sadece 7 dakika sürer. Vilnius’a gelmişken komşu ülke Beyaz Rusya’nın başkenti olan ve Vilnius’a sadece 4 saat mesafede bulunan Minsk’e gitmek istediğiniz takdirde ana otogardan otobüse binmeniz gerekmektedir. Kişi başı bilet ücreti 11 €’dur.

Vilnius Mutfağı

cepelinai-258877532_a824eee0ba_o-5913e66d5f9b58647000e2bf.jpg

Nevi şahsına münhasır Litvanya mutfağı soğuk iklimi nedeniyle patates, havuç ve pancar gibi kök sebzeler üzerine kuruludur. Öte yandan Litvanyalılar kırmızı et tüketirler. Atalarından torunlara yüzyıllardır miras bırakılan Litvanya yemeklerini inceleyelim.

Cepelinai, yani Zeplinler, Litvanya’nın millî yemeğidir ve dış görünümü zepline benzer. Didzkukuliai bu patates yemeğinin gerçek adıdır ancak hem görünümü hem kolay telaffuzu sebebiyle 20. yüzyılda adı değiştirilmiştir. Kepta duona yani kızarmış ekmek dilimleri sarımsak ve tuza bulanarak yağda kızartılır. Akşamüstleri açlığı bastırmak için birebirdir ve peynirle tüketilebilir. Pancar çorbası olan burokėlių sriuba sarımsak, havuç, et suyu, dereotu, karabiber ve kereviz ile pişirilir ve bu kırmızı çorba kış akşamları için idealdir. Borş çorbası olarak bilinen Saltibarsciai pancar ve kefir ile hazırlanır. Çingene pembesi rengi ile iştah açan bu soğuk çorba üzerinde haşlanmış yumurta ve patatesler ile servis edilir. Bahar ve yaz aylarında tüketilir. Grybukai denen mantar tatlıları adını sadece mantara benzeyen şeklinden alır. Tarçınlı, karanfilli, Hindistan cevizli ve kakuleli bir tatlıdır. Süt kaymağı, un, yumurta, şeker ve kızarmış ay çiçek yağı ile hazırlanan kaymak kurabiyeleri Litvanya’nın en sevilen tatlısıdır. Genelde reçel çeşitleriyle tüketilir ve günün her saati yenebilir. Patates pankekleri tipik Litvanya yemeğidir. Rendelenmiş patatesler taze soğan, çırpılmış yumurta ve ekşi kremaya bulanarak kızartılır. Son olarak raguolis veya sakotis denen düğün tatlısından bahsedeceğiz. Bu tatlı Noel veya paskalya gibi diğer özel günlerde de yenir. Bu tatlı odun ateşinde ve silindir üzerinde sürekli olarak döndürmek suretiyle pişirilir. Tereyağı, yumurta, un, şeker, krema ile hazırlanır.

Vilnius’ta Alışveriş

Vilnius'a özgü olan ve dönmeden almanız gereken birçok anı eşyası var. İster kendiniz için ister sevdikleriniz için bu dekoratif ürün veya aksesuarlardan satın almayı unutmayınız. Amber diye bilinen kehribardan yapılan her türlü anı ve süs eşyasını satın alabilirsiniz. Fosilleşmiş bu madenden yapılan kolye ve bilezikler turistlerin Vilnius'tan en çok aldığı üründür. Binlerce yıldır Baltık ülkelerinin toprağından çıkarılan bu madenden yapılan ürünlerin fiyatı değişkendir.

Vilnius’ta el ile örülen yumuşacık, rengârenk ve yün atkılar çok meşhurdur. Sadece turistler ilgi göstermez, Litvanyalılar da bu atkıları her gün kullanır. Yaz aylarında Vilnius’a gitseniz bile bu atkılardan almalısınız böylece yaşadığınız yerde kullanabilirsiniz. Üstelik artık sadece atkılar yok. Aynı yumuşak yünden yapılan terlikler, şapkalar, çantalar, eldivenler ve oyuncaklar da Litvanya’da çok popüler. Bunların yanı sıra Litvanya’da keten bezinden yapılan elbiseler de çok popülerleşti. Üstelik aynı tür bezden eviniz için havlular, mendiller bulmanız da mümkün.

Tahtadan oyma dekoratif ürünler yapmak Litvanya’da yüzyıllardır süren bir gelenek. El emeği göz nuru olan bu ürünlerden alıp salonunuzun en güzel köşesine koyabilirsiniz. Tahtadan mutfak ürünleri alıp yemek yaparken veya yine mutfak dekorasyonu amaçlı kullanabilirsiniz. Kilden yapılan çanak çömlekler Litvanya’da çok meşhurdur. Bu ürünler de dekorasyon için idealdir. Böylece evinizin en güzel yerinde Vilnius seyahatinizi size anımsatacak bir ürün bulundurabilirsiniz. Son olarak Vilnius'ta balların çok lezzetli olduğunu ve kendinize ve çevrenize kutu kutu bal hediye edebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Vilnius Gece Hayatı  

vilnius-2181373_960_720.jpg

Vilnius’ta son 10 senedir çok iyi eğitimli ve yaratıcı şef aşçıların yetişmesi restoranların kalitesini yükseltmesine sebep oldu. Öte yandan turizm sektöründe gelişme kaydeden Vilnius’ta hoş bar ve gece kulüpleri açılmaya başladı. Öyle ki hafta sonları Beyaz Rusya’dan veya Letonya’dan Vilnius’a eğlenmek için gelenler bile oluyor. Gece hayatı yazımızda size bu restoranlardan ve gece kulüpleri ile bazı barlardan söz edeceğiz.

Kuzey Avrupa ülkesinde olduğunuz için İskandinavya mutfağından yemekler yemek hoşunuza gidecektir. Örneğin Dublis her mevsim mönüsünü değiştiren yeniliklere açık bir İskandinav restoranıdır. The town isimli mekânda en lezzetli en yumuşacık kırmızı etleri tadabilirsiniz. Telegrafas’ta, Lokys’te, Senamiesčio Krautuvė ve Senoji Kibininė’de ise tipik Litvanya yemeklerini tadabileceksiniz. Ertlio namas ise yine Litvanya mutfağı restoranı olup yüzyıllık tarifleri farklı şekilde hazırlayan ve beğeninize sunan bir lokantadır. Fransız mutfağını seviyorsanız Balzac, İtalyan mutfağı severler için Fiorentino, Akdeniz yemekleri için Saint Germain’i tavsiye ediyoruz. Bunların dışında Dine Restaurant, Lauro Lapas, Shakespeare, Stebuklai ve Sweet Root ile Gaspar’s Restaurant’ı öneriyoruz.

Devamını Oku

Vilnius’daki Festivaller

01556l.jpg

Litvanya millî kimliğine ve geleneklerini korumak ve geleceğe taşımak isteyen bir ülke. Bu yüzden millî festivallerine büyük önem addediyorlar. Biz de sizin için herhangi bir yerde katılabileceğiniz popüler kültür festivallerinden çok sadece Vilnius’ta deneyimleyebileceğiniz oraya özgü etkinlikleri yazdık.

Aziz Casimir Fuarı: Bu etkinlik Litvanyalılar için baharı karşılama etkinliğidir. 1636 senesinden beri her sene 4 Mart’tan önceki hafta sonu Vilnius caddeleri rengârenk olur. Elbette bu etkinlik de Sovyetler zamanında yasaklanmıştı. Litvanyalılar kendilerine ait geleneklere dört elle sarılıyorlar ve eskisinden daha çok önem veriyorlar.

Uzupis Kutlamaları: Vilnius’un göbeğindeki özerk cumhuriyet Uzupis her sene 1 Nisan günü kuruluş yıldönümünü kutlar ve herkes çok eğlenir. Vilnius belediye başkanı bile bu kutlamalara katılır.

Vilnius Maratonu: Her eylül ayının bir pazar günü Vilnius Maratonu koşulur. Sadece Vilniuslular değil Litvanya’nın dört bir yanından katılımcılar maraton için Vilnius’a gelir. Genç-yaşlı herkes 42 kilometrelik parkuru koşar.

Folklorik Müzik Festivali: “Skamba Skamba Kankliai” ismiyle bilinen geleneksel müzik festivali gelip çattı mı Vilnius sokakları Litvanya müziğiyle coşar. Bu festival her sene mayıs ayının son haftası gerçekleşir ve 1 hafta boyunca Litvanya folklor müziğine doyarsınız.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Vilnius Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

11 Mart: Sovyet Rusya’dan bağımsızlık günü

1 Nisan: Paskalya

24 Haziran: Aziz John Günü

6 Temmuz: Kral Mindaugas’ın tahta çıkış yıldönümü (İdarî tatil)

1 Kasım: Azizler günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen bayram günleri 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişebilmektedir.

Vilnius İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 112

İtfaiye: 01

Polis: 02

Ambulans: 03

Vilnius Dış Temsilcilikleri

Vilnius, Vilnius Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Vilnius Büyükelçiliği

Telefon: +370 5 236 42 00-01

Eposta: [email protected]

Adres: Didzioji g.37, LT-01128 Vilnius LİTVANYA

İnternet sitesi: http://vilnius.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Vilnius Para Birimi

2015 yılı itibariyle Litvanya’nın resmi para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık olarak 4,50 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 ocak ayında güncellenmiştir.

Vilnius’un Resmi Dili

Litvanya’nın tek resmî dili Litvancadır. Dolayısıyla Vilnius’ta Litvanca konuşulur. Ancak birçok kişi tarihi ve kültürel bağlardan dolayı Rusça ve Lehçe bilir.

Vilnius Saat Farkı

Kış saati uygulamasında Türkiye ile Litvanya arasında 2 saat farkı vardır. Litvanya Türkiye’den 2 saat geridedir. Yaz saati uygulamasında bu fark 1’e düşer.

Vilnius Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5oC
  • Şub -4oC
  • Mar -1oC
  • Nis 5oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 6oC
  • Kas 1oC
  • Ara -3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 543.060 / Dil: Litvanca / Para Birimi: Euro / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün