Google+

Arama formu

KİLİSELER KENTİ, VİLNİUS

Vilnius Havaalanı oldukça küçük ve sakin. 20 Euro karşılığında taksi ile şehir merkezine gidebiliyorsunuz. Yemyeşil yollardan geçtikten sonra bir anda kendimizi şehrin merkezinde buluyoruz.

Kiraladığımız evin sahibi Maria, bizi kapıda bekliyor. Kalacağımız evi upgrade etmiş. İki kişi 40 Euro 45 metrekareklik stüdyo kiralamıştık ama şimdi aynı ücret ile dubleks bir evde kalacağız. Maria, bir harita üzerinden bize şehri anlatıyor. Ve ilk olarak şehri tepeden görmemiz gerektiğini ve bizi oraya bırakabileceğini söylüyor. Maria gerçekten bize en direk yoldan Litvanya misafirperverliğini gösterdi.

Gedimino Kalesine gidiyoruz. Gedimino kalesi küçük bir parkın ortasında 48 metre yükseklikte olan bir kale. Buradan şehrin görüntüsü çok güzel.

Litvanya, 11 Mart 1990 yılında Sovyet’lerden bağımsızlığını kazanan ilk ülke. Ülkede çok fazla şarkı festivali düzenlendiğinden, bu festivaller aracılığı ile bağımsızlık fikrini diğer Baltık ülkelerine de yaymışlar.

Vilnius bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bağımsızlıktan sonra kominizm de çökmüş tabi. Bu rejimden piyasa ekonomisine geçmeleri hiçte kolay olamış, özellikle de işsizler ve emekliler için. Ama kendilerini kısa sürede toparlamışlar.

Vilnius şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cozy John's House, House in a Birch Grove, Room in a Scandinavian Style House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Rudninku st. apartment, 5 Bedroom Duplex in Old Town, Cathedral Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Vokieciu 5 Penthouse, Čiurlionio street apartament, Mikalojaus apartamentai gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Vilnius Luxury Apartment 3, Hostel Filaretai, Downtown Forest Hostel & Camping tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vilnius aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Litvanya 3,5 milyonluk nüfusu ile Baltık ülkelerinin en büyüğü. Başkenti olan Vilnius, 2009 Avrupa Kültür başkenti seçilmiş. Çok geniş caddeleri olan bu kentte trafik yok denecek kadar az. Vilnius caddelerinde hayat çok yavaş akıyor, çok sakin ve sessiz bir şehir.

Vilnius

Litvanyalılar’ın kökeni MÖ 2500 yılında bölgeye ilk yerleşen Baltık halkıdır. Litvanyalılar 13. yy’a kadar doğaya tapıyorlar. Yani aslında Paganlar. Pagan dininde ıhlamur ağacı kadını temsil ediyormuş.

13.yy’da Litvanya Grandüklüğü kurulduktan sonra Hristiyanlığı kabul ediyorlar. Litvanya kralı Polonya kraliçesi ile evlenince, 2 ülke kader birliği yapmış oluyor ve 17. yy’da Lehistan imparatorluğuna dönüşüyorlar.

Bu arada Hristiyanlığın kabulünden sonra şehrin her yerine kiliseler yapılmaya başlanıyor. Bu nedenle Vilnius şimdilerin kiliseler kenti... Adım başı kilise görüyorsunuz; Yunan Ortodoks kilisesi, yanında Rus Ortodoks kilisesi yanında yunan Katolik kilisesi diye sıra sıra birçok kilise var. Şehrin sessizliğini kiliselerden yükselen çan sesleri bozuyor sadece.

Vilnius-1

18. yy’da Rusya Lehistan’ı bozguna uğratınca, Lehistan toprakları da Rusya’ya katılıyor. Litvanya, 1918’de ilk olarak bağımsızlığına kavuşuyor ama aynı Letonya ve Estonya’da olduğu gibi bu bağımsızlık çok kısa sürüyor ve önce Nazi sonra Sovyet işgalini yaşıyor. Sovyetlerin dağılmasından sonra 1990’da ilk ayrılan ülke olarak bağımsızlığını ilan ediyor.

Vilnius şehri adını ortasından geçen Vilnia nehrinden almış. Bu nehrin karşısında da 3 Haç tepesi bulunuyor. Bu tepe, şehrin umut ve umutsuzluğunu sembolize ediyormuş. Bu tepeye ilk haç 17.yy’da dikilmiş ama Stalin döneminde kaldırılmış. Bağımsızlıktan sonra tüm haçlar yeniden yerlerine konulmuş.

Vilnius Katedralinin ilk yapımı taa Pagan zamanlara kadar ulaşmakta. Daha sonra Hristiyanlığın kabulü ile katedrale çevrilmiş, şu anki görüntüsüne ise 18.yy’da yapılan yenilemeler ile kavuşmuş. Sovyet döneminde ise bu katedrali galeri olarak kullanmışlar.

Vilnius’un en hareketli bölgesi Eski Şehir bölgesi. Plius caddesi ve çevresinde çok sayıda restoran ve kafe var ama neredeyse tamamı akşam saat 23:00 gibi kapanıyor.

İlk akşam bir bara gittik. Giriş yaklaşık 5 Euro civarında idi. Çok yüksek tavanlı güzel bir kulüp. Bu sırada içeri maçtan galibiyetle çıkmış olan Vilnius Basketbol takımı oyuncuları ve kız arkadaşları geldi. Buraya maçın sonucunu kutlamaya gelmişler. Bir anda ortalık kalabalıklaştı etrafı uzun boylu iri yapılı sporcular sardı. Biz de burada biraz eğlendikten sonra ayaklarının altında daha fazla dolaşmayalım diyerek eve döndük.

Eski şehir meydanındaki Barok tarzındaki St John’s Kilise’si, St. Anne Kilisesi, St Casimir kilisesi,St Teresa ve Holy Spirit Kilisesi gezilebilir. Çünkü bu şehir tam bir kiliseler şehri. Bunun yanında Ulusal Müze, KGB Müzesi ve Yahudi müzesi de ilginizi çekebilir.

Eski şehir çevresinde el sanatları satan bir çok mağaza ve tezgah görebilirsiniz. Eğer Riga’dan Amber almadıysanız Vilnius’tan mutlaka alın. 7.yy’dan beri Litvanya’da çıkan amberin ticareti yapılıyormuş.

Vilnius’un yeni şehir yani modern tarafında ise ana cadde üzerindeki mağazaları, bankaları, iş merkezlerini görebilirsiniz. Bu bulvar üzerinde Üniversite, Televizyon binası ve Bağımsızlık Anıtını da görebilirsiniz.

Vilnius-2

Yemek için geleneksel Litvanya mutfağını deneyebilirsiniz. Fiyatlar İstanbul’a göre ucuz ve porsiyonlar oldukça büyük. Bir de yemekler et ağırlıklı olup biraz yağlı yapılıyorlar.

Bana kalırsa Vilnius’ta eski şehir meydanı ve çevresindeki kiliseler gezildikten sonra şehir turunu tamamlamış oluyorsunuz.

Vilnius’un içinde çok farklı bir yapılanma var. Vilnius'un adını aldığı Vilnia nehrinin kenarında 1 Nisan 1997'de yepyeni bir cumhuriyet kurulmuş. Adı da, “Uzupis Cumhuriyeti” Uzipis, nehrin öteki tarafı demekmiş. Burası aslında bir mahalle ama 1997’de kendi anayasalarını hazırlayıp Cumhuriyetlerini ilan etmişler. Kendi cumhurbaşkanı ve ordusu bile varmış. Ütopik bir konu. Aslında Uzupis, Vilnius’lu bir sanatçının doğduğu köymüş. Burada çok fazla galeri ve kafe var. Bu şaka gibi cumhuriyete de uğrayın derim.
Kilise, tarih ve mimari için en uygun konumda bulunan Sofijos apartamentai Old Town ve alışveriş, yürüyüş ve ambians için en çok tercih edilen Rmc Apartment Rent otelleri konaklamak için birer seçenek.

Letonya çevresinde görülmesi gereken yer: Trakai. İşte burası masal gibi bir yer...

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...