Google+

Arama formu

ŞANGAY'A MACERALI YOLCULUK

Neye niyet, neye kısmet! İstanbul'dan Urumçi aktarmalı Şangay diye yola çıkmıştık. Neredeyse 10 seferdir tur atıyoruz Urumçi üstünde.

Şanghay

Auto Mechanicha Fuarı için gidiyoruz Şangay'a. Daha doğrusu beyler fuara, hanımlar Şangay gezmeye. Evet hayat bize güzel biliyorum :) Ama dedik ki THY ile direkt uçuş 3000 TL,, China Southern ile 1500 TL. Ne gerek var o kadar masrafa? Alt tarafı Urumçi'de 2 saatlik bir aktarma. 6 saat Urumçi, 4 saat de Şangay 2 saat bekleme toplam 12 saatte orada oluruz. Zaten direkt uçsan da 10 saat.

Şanghay-1

Şanghay bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Uçağımız gece 1.30'da kalktı. Şu an saat sabah 10 oldu Türkiye'de. Tek ayak üstünde dönen balerin gibi yanında oturduğum kanadın orijininde dönüyoruz sürekli. Urumçi'de sis varmış. İniş koşulları elverişli değilmiş. İyi de ne kadar yedek yakıtı var bu zavallı uçağın? İki saat önce inmeliydik. Su yakmıyor bu uçak kardeşim!

Şanghay-2

Bu arada iyi haber! Sanırım Şangay aktarmasını kaçıracağız. Hesaplarıma göre eğer Urumçi'den bir uçak varsa Şangay'a o da ertesi güne kaldı demektir. Yani bu gece Urumçi'de kalabiliriz. Neye niyet neye kısmet!

Şanghay şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz FFC Midtown Old Day Grandpa's Home, Livo, Shanghai Slow Time Boutique Inn güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Lulun Hotel, Distree Youth Hostel(Jie Long), The Peninsula Shanghai. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Muyra Hotel Shanghai, Vienna Classic Hotel Shanghai Hongqiao Airport Wuzhong Road, Lanson Place Jin Qiao Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tours * Soho Garden Hotel (Shanghai City Centre Riverside), Shanghai City Central International Hostel, Shanghai Old West Gate Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanghay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çin vizesi bu şehirde de geçerlidir herhalde. Otelden çıkarız Urumçi gecelerine akarız diyeceğim ama aşağısı komple çöl. Her yanı karla kaplı uçsuz bucaksız çöllerden geçiyoruz. Sanırım saatlerdir tek bir ağacın üstünden uçmadık. Artık Urumçi çöllerinde aman sabahlar olmasın!

Şanghay-3

Sayın China Southern Havayolları, bir türlü şu şehre inemedin yahu! Dön dön nereye kadar?

Uçakta telefon açmak da yasak. Uçak modunda bile açtırmıyor bu hepsi 19 yaşında gibi gözüken güzel Çinli hostesler. 8,5 saattir telefon ekranına bakamamak nasıl bir duygudur bilir misiniz siz? Anlayamazsınız : (

Şanghay-4

Çok İlginç çöl manzaraları var aşağıda. Demin açtım kapattırdılar telefonu. Çaktırmadan yine açsam mı? Enfes fotoğraflar kaçıyor aşağıdan ne yasağı bu yahu?

"Biz memlekette uçuş moduna bile almadan uçuyoruz abla" desem. "Uçar bu, bişeycik olmaz korkma" falan desem?

Şanghay-5

Allahtan Çin Cep Rehberi kitabımı getirmişim yanımda. Bakalım ne diyor Urumçi hakkında. Düşerek ya da yumuşak inişle inecek bu uçak buraya eninde sonunda.

Efendim bu Urumçi, Moğolca güzel bozkır demekmiş (bozkır olduğu yukarıdan da belli zaten). Yeryüzünde okyanuslara ve denizlere en uzak şehirmiş burası. Sincan Uygur Özerk Bölgesinin başkenti imiş.

Hani hatırlarsınız geçenlerde bizimkiler işkence gören Sincan Türklerini kurtarmak için konsolosluk basmaya kalkmıştı İstanbul'da. 3 yanlış konsolosluk bastıktan sonra tutturabilmişti Çin konsolosluğunu. Tam o sırada haber gelmişti Urumçi'den sakin olun hacılar, yok öyle bir şey rahatız biz diye : ) Nüfusun yarıdan fazlası Türk yani aşağıda.

Şanghay-6

İpek Yolu üstündeki bu kadim şehrin pazarlarında ayakkabıdan halıya, biblodan deriye pek çok el yapımı kıymetli ürünler satılırmış halen daha. Zamanında ne Cengiz Hanlar, ne Kubilay Han'lar arşınlamış bu çölleri Kazaklarla birlikte. Hala hiç bozulmamış geleneksel Kazak göçebe köyleri varmış mesela bu şehre yakın.

Şanghay-7

Ladies, gentlemen! Kaptanınız konuşuyor! Biz bu Urumçi'ye inemiyoruz arkadaşlar. O yüzden Kaşa'ya acil iniş yapacağız!

Nasıl ya? Kaşa ne? Orası neresi? Bir adet aktarma vardı bizim? E no'olacak şimdi???

Şanghay-8

Şanghay-9

Etiketler


Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...