Simi (symi), Türkçe adı "Sömbeki" olan şirin bir Yunan Adası.Tatil için Datça'ya gitmişken Simi'yi de görmek istedim. Adaya Bodrum'dan da geçiliyor ben Datça'dan geçmeyi tercih ettim. Datça'dan bir saat yirmi dakikada ulaşabilirsiniz. Sahildeki acentalardan rezervasyon yaptırarak adaya geçiliyor. Gidiş geliş 80 Euro. Renk renk evleri,beyaz boyalı tertemiz sokakları olan adayı gezebilmek için vize gerekiyor. Schengen vizeniz varsa sorun yok.

Adanın gezilebilecek alanı çok küçük .Gezmek için bir gün yeterli, gezmek yetmez denize de gireyim derseniz kalabilirsiniz. Denize  merkezde gümrüğün sağından ya da koylardan girmek mümkün. Koylara ise deniz taksi ile veya dolmuşla gidebilirsiniz. En meşhur olanı Pedi Koyu. Gümrükten çıkınca sahil boyunca devam ettiğinizde hediyelik eşya satan dükkanlar, tezgahlar,restaurantlar göreceksiniz. Yol sola kıvrılınca karşınıza freeshop çıkacak. Buradan devam edince çarşı içine de girebilirsiniz ya da sahilden de devam edebilirsiniz. 400 basamak yukarıya çıkıp ada manzarası izlemeniz mümkün ya da benim gibi yapın taksi ile tepeye çıkın (4 Euro) yürüyerek fotoğraf çekerek sahile inin.

Yol boyunca taş evler, beyaz boyalı merdivenler, kekik -ıhlamur satıcıları ve nefis bir manzara göreceksiniz. Adada geçim balıkçılık ,turizm ve süngercilik ile sağlanıyor. Süngerleri (fiyatları 6 ile 24 Euro arasında değişiyor) alıp karbonatlı su yapıp yüzünüz ya da vücudunuz temizleyebilirsiniz. Yeme içme konusuna gelince deniz ürünleri tabi ki favori. Greek salad, balık, kalamar adada meşhur olan çim çim dedikleri minik kabuklu karidesler, çekirdek gibi yeniyor yok kabuk sevmem ayıklamakla uğraşamam derseniz çimçimden vazgeçin. İçecek olarak da Mythos (Yunan birası) tercih ettim. 

Tabii Yunan Adaları'na gelmişken Frappe içmeden dönmedim (soğuk nescafeli içecek). Sıcak havada serin serin iyi gidiyor. Sahil boyunca dizilen kafeler, restorantlar, tavernalardan en meşhuru Manos, her zaman dolu ama fiyatlar biraz pahalı. Ben yine sahilde yer alan Taverna Harisde yemek yedim. Yemekleri güzel, çalışanları ilgili, mekan temiz. Siz de benim gibi Yunan Adaları'nı ve yemeklerini seviyorsanız, tertemiz koylarda deniz keyfi yapmak istiyorsanız, değişik yerler görmekten, keşfetmekten hoşlanıyorsanız Simi'ye gidin derim.

http://www.sarimutfak.blogspot.com.tr