Google+

Arama formu

Simi (symi), Türkçe adı "Sömbeki" olan şirin bir Yunan Adası.Tatil için Datça'ya gitmişken Simi'yi de görmek istedim. Adaya Bodrum'dan da geçiliyor ben Datça'dan geçmeyi tercih ettim. Datça'dan bir saat yirmi dakikada ulaşabilirsiniz. Sahildeki acentalardan rezervasyon yaptırarak adaya geçiliyor. Gidiş geliş 80 Euro. Renk renk evleri, beyaz boyalı tertemiz sokakları olan adayı gezebilmek için vize gerekiyor. Schengen vizeniz varsa sorun yok.

Simi Adası

Adanın gezilebilecek alanı çok küçük .Gezmek için bir gün yeterli, gezmek yetmez denize de gireyim derseniz kalabilirsiniz. Denize  merkezde gümrüğün sağından ya da koylardan girmek mümkün. Koylara ise deniz taksi ile veya dolmuşla gidebilirsiniz. En meşhur olanı Pedi Koyu. Gümrükten çıkınca sahil boyunca devam ettiğinizde hediyelik eşya satan dükkanlar, tezgahlar,restaurantlar göreceksiniz. Yol sola kıvrılınca karşınıza freeshop çıkacak. Buradan devam edince çarşı içine de girebilirsiniz ya da sahilden de devam edebilirsiniz. 400 basamak yukarıya çıkıp ada manzarası izlemeniz mümkün ya da benim gibi yapın taksi ile tepeye çıkın (4 Euro) yürüyerek fotoğraf çekerek sahile inin.

Simi Adası-1

Yol boyunca taş evler, beyaz boyalı merdivenler, kekik -ıhlamur satıcıları ve nefis bir manzara göreceksiniz. Adada geçim balıkçılık ,turizm ve süngercilik ile sağlanıyor. Süngerleri (fiyatları 6 ile 24 Euro arasında değişiyor) alıp karbonatlı su yapıp yüzünüz ya da vücudunuz temizleyebilirsiniz. Yeme içme konusuna gelince deniz ürünleri tabi ki favori. Greek salad, balık, kalamar adada meşhur olan çim çim dedikleri minik kabuklu karidesler, çekirdek gibi yeniyor yok kabuk sevmem ayıklamakla uğraşamam derseniz çimçimden vazgeçin. İçecek olarak da Mythos (Yunan birası) tercih ettim. 

Simi Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Kamares Studios, Kleanthi and Kostas Studios, Eos Studios. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sokratis Apartments, Symi Village, Platanos Cottage gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Symi Sunshine, "STELIOS & GALINI", Symi Garden Studios tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Simi Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Simi Adası-2

Tabii Yunan Adaları'na gelmişken Frappe içmeden dönmedim (soğuk nescafeli içecek). Sıcak havada serin serin iyi gidiyor. Sahil boyunca dizilen kafeler, restorantlar, tavernalardan en meşhuru Manos, her zaman dolu ama fiyatlar biraz pahalı. Ben yine sahilde yer alan Taverna Harisde yemek yedim. Yemekleri güzel, çalışanları ilgili, mekan temiz. Siz de benim gibi Yunan Adaları'nı ve yemeklerini seviyorsanız, tertemiz koylarda deniz keyfi yapmak istiyorsanız, değişik yerler görmekten, keşfetmekten hoşlanıyorsanız Simi'ye gidin derim.

http://www.sarimutfak.blogspot.com.tr
 

Etiketlerhandeazap kullanıcısının resmi
handeazap
Pzt, 01/09/2017 - 11:57
Görülesi bir ada tavsiye ederim gidip görün
Busebrs kullanıcısının resmi
Busebrs
Pzt, 01/09/2017 - 13:11
Çok güzel yazmışsın eline sağlık. En kısa sürede  ben de ziyaret etmek isterim :)