Google+

Arama formu

Simi Adası

Simi Adası’nda havaalanı bulunmamaktadır. Adaya Türkiye’den, Bodrum ve...
Devamı oku
Simi Adası, sevimli, tarih kokan küçük bir ada. Durum böyle olunca...
Devamı oku
Simi Adası’nda ulaşım otobüsler, minibüsler, taksiler ve deniz taksiler...
Devamı oku
Simi Adası, Ege’nin en özgün ve el değmemiş güzelliklerinden biridir...
Devamı oku
Yunanistan’ın her köşesinde olduğu gibi Simi Adası’nda da Yunan...
Devamı oku
Simi Adası’nın geceleri de gündüzleri gibi diğer Yunan adalarına göre...
Devamı oku
Bu küçük ve sevimli adada alışveriş seçenekleri oldukça kısıtlı ancak...
Devamı oku
Simi Adası, manzaranın, doğanın, huzurun ve lezzetin tadına...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epiphany (Acı Su Yortusu) (6 Ocak) Kathara Deftera...
Devamı oku
Bölge Kodu: +30 22460 Acil yardım: 071316 Polis: 071111 Liman...
Devamı oku
Yunanistan yönetimindeki Oniki Adalar zincirinden olan Simi Adası, Ege...
Devamı oku
Simi Adası’nın 14. yüzyıla kadar olan geçmişi hakkında çok az şey...
Devamı oku
Yunanistan’a bağlı olan Simi Adası’nda resmi para birimi olarak Euro (...
Devamı oku
Yunanistan’a bağlı olan Simi Adası’nda resmi dil Yunanca’dır. Yunanca’...
Devamı oku
Simi Adası (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
Simi Adası’nda Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Adanın tüm konsolosluk...
Devamı oku
Simi Adası’nın genelinde Akdeniz iklim koşulları hakimdir. Ilık meltem...
Devamı oku
Simi Adası’nda Yunan mutfağı hâkim olduğu için yemek yönünden oldukça...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 11.9℃
Şub 12.1℃
Mar 13.6℃
Nis 16.6℃
May 20.5℃
Haz 24.7℃
Tem 26.9℃
Ağu 27.1℃
Eyl 24.6℃
Eki 20.8℃
Kas 16.5℃
Ara 13.4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2,800 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2

Simi Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Simi Adası’nın 14. yüzyıla kadar olan geçmişi hakkında çok az şey biliniyor olsa da antik Yunan tarihçilerinin eserleri, Yunan mitolojileri ve adadaki arkeolojik kalıntılar adanın köklü bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ada, şuanda Yunanistan egemenliğinde bulunan Oniki Adalar zincirinin bir parçasıdır.

Tarih boyunca Roma ve Bizans imparatorluklarının egemenliği altına giren Simi Adası, 1373 senesinde St. John Şövalyeleri tarafından ele geçirilmiştir. 1522 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Rodos’u fethi ile Osmanlı egemenliği altına girmiş ve Rodos sancağına bağlı bir kaza olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Dört asır boyunca, 1912 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında kalan ada 1912’de dahil olduğu Oniki Adalar ile İtalyanlara bırakılmıştır. Son olarak ise 1948 yılında Yunanistan sınırları içerisine dahil edilmiştir. Geçen süreç içerisinde ada Aigli, Metapontis, Kariki, Sömbek gibi farklı isimler ile anılmıştır.

Ada bilinen tarihinin yanında mitolojide de ilginç bir geçmişe sahiptir. Mitolojiye göre ada ismini ‘Nymph Syme’ isimli su perisinden almıştır. Bu su perisinin ve denizlerin tanrısı Poesidon’un ilişkilerinden doğan Hthonios adanın ilk yerleşimcilerinin lideri sayılmaktadır.

Yüzyıllar boyunca sünger ticareti ve gemi üreticiliği ile geçimini sağlayan ada günümüzde gittikçe popülerleşen bir turizm noktası haline geliyor. Oniki Adalar arasında en küçüklerinden biri olan ada, İtalyan kasabalarını andıran farklı mimarisi ve sıcakkanlı halkı ile oldukça ilgi çekmektedir. Simi’de huzur, eğlence, lezzet, kültür ve tarih her şeyi bulabilirsiniz. Adaya –özellikle adanın en güzel zamanları olan bahar veya yaz aylarında- programınıza göre ayıracağınız 2 ya da 3 gün ile keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz.

Tanıtım Videosu:
 

Simi Adası’nda Gezilecek Yerler

Simi Adası, Ege’nin en özgün ve el değmemiş güzelliklerinden biridir. Küçük bir ada olmasına rağmen zamanın nasıl akıp geçtiğini anlamanın zor olduğu bu sakin adada vakit geçirmek için birçok seçenek bulunuyor. Popüler Yunan adalarıyla yarışabilecek güzelliğinin yanına adanın henüz turist akınına uğramıyor olması eklenince Simi, huzurlu bir seyahat isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Adanın masmavi sularında yüzüp huzurlu plajlarının tadını çıkarabileceğiniz gibi kaliteli müzeleri gezebilir veya tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Pastel renkli dar sokaklarda gezerek Simi’yi keşfedebilir, Chori’ya çıkarak muhteşem manzaralara şahit olabilirsiniz. Simi, masalsı tabloları andıran görüntüsüyle bile sizi büyülemeyi başaracaktır.

Plajlar

Plajlar

Simi Adası, Neoklasik mimarinin hakim olduğu limanının ve el değmemiş Yunan adası atmosferinin yanında plajlarıyla da oldukça cezbedici bir ada. Mayıs ayından Ekim ayına kadar denize girebileceğiniz adada birbirinden güzel plajların yanında gizli kalmış doğa harikası koylar da bulunuyor. Masmavi suların kenarında huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için Simi mükemmel bir seçenek.

Agios Nikolaos ya da St. Nick, adanın en ünlü plajlarından biri. Altın sarısı kumları, masmavi ve dümdüz denizinin yanında plajda bir bar ve taverna da bulunuyor. Plajda şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz gibi ağaçların yarattığı doğal gölgelerin altında havlularınızla da vakit geçirebilirsiniz. Agios Nikolaos, sahilin dümdüz ve denizin sığ olmasından dolayı özellikle çocuklarla zaman geçirmek için ideal bir plajdır. Merkezdeki limandan ya da Pedi Koyu’ndan deniz taksiler ile 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Pedi’den kayalıkların üzerindeki kırmızı halkaları takip ederek plaja yürüyerek ulaşmak da mümkündür.

Agia Marina, Pedi’nin girişinin kuzey tarafından bulunur. Pedi’den yürüyerek ve deniz taksiler ile ulaşabileceğiniz gibi merkezdeki limandan da deniz taksiler ile ulaşabilirsiniz. Agia Marina plajı adada denizin en berrak olduğu koylardan biridir. Deniz altındaki yaşama meraklıysanız burada şnorkel ile oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Koyda bir de plajın atmosferini daha da güzelleştiren kıyıya yüzerek ulaşılabilecek kadar yakın, bir kiliseye ev sahipliği yapan küçük bir ada bulunmaktadır. Ayrıca plajda kiralayabileceğiniz şezlong ve şemsiyeler ile bir taverna vardır.

Nanou Plajı, dik yamaçlar ile gizlenmiş upuzun bir koyda yer alır. Su aşırı temiz ve berraktır. Özellikle kıyıdan ilerledikçe çıplak gözle bile denizin dibindeki canlıları görebilirsiniz. Sahili orta boy çakıllardan oluştuğu için çocuklu aileler tarafından çok tercih edilmemektedir. Bu nedenle adanın diğer plajlarına göre daha sessiz sakin bir plajdır. Diğer plajlarda olduğu gibi burada da kiralık şemsiye ve şezlonglar bulabilirsiniz. Yeme-içme için de güzel bir taverna bulunur. Nanou’ya yürüyerek ulaşmak mümkündür ancak kayalık yollardan geçtiğiniz uzun bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Limandan kalkan deniz taksiler ile ulaşmak çok daha iyi olacaktır.

Nos Plajı ya da bilinen diğer adları ile ‘Paradise Beach’, ‘Town Beach’ adanın merkezinde, Saat Kulesi’nin sol tarafından ilerlediğinizde karşınıza çıkacaktır. Küçük çakıllar ve masmavi denizin hakim olduğu plaj oldukça popülerdir. Her zaman kalabalık olan tavernada yiyecek ve içecek lezzetli bir şeyler bulmak mümkündür.

Bu plajların yanında Toli, Marathounda, Nimborios ve Pedi plajları da adanın görülmeye değer plajlarındandır. Günlük düzenlenen tekne turları ile adanın farklı bölgelerinde bulunan, toplu taşıma ile ulaşımın olmadığı doğa harikası koylara gitmek de mümkündür.

Simi A ası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Astradeni, Thea, Nikolitsi Studios. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Boho Kali strata studio, Blue Wave Egli Villa, Villa Ioanna gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz "STELIOS & GALINI", Symi Sunshine, Symi Sun Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Simi Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Chorio

Chorio

Chorio ya da Ano Symi, liman bölgesi olan Gialos’un üst kısmında yer alan bölgedir. Adanın en eski bölgesi olan Chorio, adanın tarihi bölgesi olarak da adlandırılmaktadır. Gialos ile Chorio’yu birbirlerine ‘doğru yol’ anlamına gelen Kali Strata isimli 500 basamaklı bir yol ile bağlanmaktadır. Simi’nin en eski ticaret yolu olan bu yolda eskiden kaptanlara ve tüccarlara ait olan konak tarzı oldukça ihtişamlı evler bulunmaktadır. Liman bölgesinde hakim olan Neoklasik tarzda pastel evler ve küçük balkonlar yol boyunca devam eder. Önünüzde büyülü Simi atmosferi, arkanızda Ege Denizi’nin muhteşem manzarası ile yol boyunca ne tarafa bakacağınızı şaşıracaksınız. Chorio’ya limandan araçlar ile de ulaşabilirsiniz ancak sağlık durumunuz uygunsa bu yolu kesinlikle yürümelisiniz.

Adanın en büyük yerleşim alanı olan Chorio’da, liman bölgesine göre daha yerel ve tarihi bir atmosfer hakimdir. Bölgede bulunan dar sokaklar ve çakıl taşları ile süslü kiliseler oldukça ilgi çekicidir. Syllogos Meydanı, bölgenin en hareketli olduğu alandır. Burada birçok kafe, restoran ve mağaza bulunur. Chorio’dan özellikle günbatımlarında liman bölgesini izlemek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Kali Strata’dan Chorio’ya ilerlerken yol üzerinde bulunan Eski Eczane adanın görülmesi gereken yerlerindendir. 18. yüzyıldan kalma ahşap tavanlı 4 katlı konak Chatziagapitos da bölgenin önemli yapılarından. Megali Panagia Kilisesi, mavi beyaz mimarisiyle adanın tepesinde bulunur. Duvarlarında Bizans sonrası döneme ait çeşitli dini sembollerin ve azizlerin hayat öyküsünün resimlerinin bulunduğu kilise oldukça ilgi çekicidir. Chorio’da bir de 15. yüzyıldan kalma bir kale bulunmaktadır. St. Jonh Şövalyeleri Kalesi, Simi’nin en yüksek tepesine inşa edilmiştir. Kale, 2. Dünya Savaşı sırasında mühimmat deposu olarak kullanıldığı sırada ortaya çıkan bir patlama sonrası neredeyse yok olmuştur. Günümüzde kaleden geriye iki sur duvarı bulunmaktadır.

Gialos

Gialos

Gialos (Yialos-Yalos), Simi Adası’ndaki en hareketli bölgedir. Adanın merkezi sayılan bölgede Gialos Limanı bulunmaktadır. Bu liman Simi’nin en büyük limanıdır. Adadaki ulaşım ve ticari işler bu liman üzerinden gerçekleşmektedir.

Liman şehrin en göz alıcı yerlerinden biridir. Masmavi denizin görüntüsü ve yamaç diplerine kurulmuş pastel renkli Neoklasik evlerin büyüsü göz kamaştırıcı bir manzara ile karşı karşıya kalmanızı sağlar. Venediklilerin eseri olan yüzlerce yıllık bu evler korunarak günümüze kadar gelmiştir. Bölgede bulunan her bir evin kendine has bir güzelliği bulunmaktadır. Bu büyüleyici manzara Gialos’un içlerine doğru ilerledikçe de devam eder. Renkli evlere ev sahipliği yapan arnavut kaldırımlı dar ara sokaklar, birbirinden sevimli kafe ve restoranlar kendinizi bir film setinde hissetmenize yol açacaktır.

Mihaliki Balıkçı Heykeli, Simi Adası’na doğru yanaşırken sizi karşılayacaktır. Heykel limanda bir kayanın üzerinde bulunur ve gelenleri selamlar şekilde durmaktadır. Balıkçı bir çocuğun heykeli olan bu yapı Simi Adası’nda doğmuş heykeltıraş Valsamis Kostas tarafından yapılmıştır. Valsamis’in adaya kattığı bir diğer güzel eser ise limanda bulunan Saat Kulesi’dir. 1881 yılında inşa edilen kule Simi’nin sembollerinden biridir. Saat Kulesi’ni geçtikten sonra ‘Barış Güvercini’ adıyla da anılan bir asker anıtı bulunmaktadır. Tepesinde bir güvercin bulunan anıtın üzerinde 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin isimleri yer alır. Anıtın arkasındaki kayaya ise Oniki Adalar’ın savaş sonrasındaki teslimiyet belgesinin bir kopyası oyulmuştur. Anıtın hemen yanında bulunan upuzun beyaz merdivenler sizi, 8 Mayıs 1945 yılında Oniki Adalar’ın Yunanistan’a bırakıldığına dair anlaşmanın yapıldığı ev olan Kampsopoulos’a doğru çıkarakcaktır. Tarihi ev şuanda adanın popüler kafelerinden biridir.

Bunların dışında limanın iki yakasını birbirine bağlayan şirin köprü ve Belediye Binası, Gialos bölgesinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Simi Adası Nerededir?

Yunanistan yönetimindeki Oniki Adalar zincirinden olan Simi Adası, Ege Denizi ile Akdeniz’in arasında bulunur. Simi Adası, Türkiye tarafında Datça’ya 8 km, Bozburun’a 6.5 km mesafede bulunur. Yunanistan tarafında ise Rodos’a 41 km, Atina’ya 425 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Simi Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Simi Adası’nın genelinde Akdeniz iklim koşulları hakimdir. Ilık meltem rüzgarlarının hakim olduğu yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Simi’de yıllık hava sıcaklığı 18.6 derecedir. Sonbahar ve kış aylarında sıcaklıklar azalsa da gökyüzünde güneş neredeyse her zaman vardır.

Simi Adası’nda kışlar oldukça ılıman geçmektedir. Adanın en soğuk ayı sayılan Şubat ayının ortalama sıcaklık derecesi 13 derecedir. Adaya en çok yağışın düştüğü zaman Ocak ve Aralık aylarıdır.

Simi Adası’nın özellikle ilkbaharlarının ve sonbaharlarının ilk ve son ayları arası keskin sıcaklık ve yağış değişimleri olduğunu söylemek oldukça zordur. İlkbahar dönemi Nisan ve Mayıs aylarında sıcaklıklar 25 derecelere kadar çıkabilmektedir. Sonbahar döneminde ise Eylül ve Ekim ayı ortalama 23 derece sıcaklıklar ile yaz aylarının etkisini hala hissettirmektedir. Kasım ayının ancak sonlarına doğru en düşük 12 derece sıcaklıklar görülerek kış kendini hissettirmeye başlar.

Simi Adası’nda yazlar oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Yunan Adaları’nın tipik özelliği olan sıcak ve kuvvetli esen meltem rüzgarları Simi’de de hakimdir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığın 27 derece olmasına karşın en rüzgarlı geçen aydır. Ağustos ise adanın en sıcak geçen ayıdır. Yaz dönemi sıcaklıklar yaklaşık 37 derecelere kadar çıkabilmektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında yağış görülmemektedir.

Simi Adası’nı ziyaret etmek için en uygun zamanı belirlemek aslında yapacağınız programla alakalıdır. Eğer sıcak ve keyifli bir deniz güneş ve kumdan oluşan bir yaz tatili planlıyorsanız adanın yaz dönemi masmavi denizler ile sizin için en uygun zaman olacaktır. Ancak daha kültürel ve adayı gezmek istediğiniz bir programınız varsa bahar aylarını tercih etmelisiniz. Oldukça sıcak yaz günlerinde güneşin altında adayı gezmek bir işkenceye dönüşebilir. Hem kültür hem deniz tatili için Haziran ya da Eylül başı su sıcaklıkları biraz daha düşük olsa da oldukça ideal zamanlar olacaktır.

Simi Adası’na Nasıl Gidilir?

Simi Adası’nda havaalanı bulunmamaktadır. Adaya Türkiye’den, Bodrum ve Datça’dan kalkan feribotlar ile ulaşmak mümkündür. Yolculuk feribot tiplerine göre değişmekle beraber 50 ila 90 dakika arası sürmektedir. Marmaris ve Fethiye’den Rodos’a feribot ile geçtikten sonra Rodos üzerinden yine feribot ile Simi Adası’na geçmek de mümkündür.

Simi Adası’na ulaşmak için hava yolunu tercih edecek olursanız ise Türkiye’den, Atina veya Rodos’a uçak ile ulaşım sağlayarak sonrasında feribot ile Simi Adası’na geçebilirsiniz.

Simi Adası’nda Nerede Kalmalı?

Simi Adası, sevimli, tarih kokan küçük bir ada. Durum böyle olunca adanın gezilen her noktası konaklamak için aslında ideal yerler oluyor. Adada her kesimden bütçeye hitap eden farklı konaklama seçenekleri mevcut. Oteller veya pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi adanın farklı yerlerinde daireler ve evler de kiralayabilirsiniz.

Adanın en eski bölgesi olan Chorio, adanın tarihi bölgesi olarak adlandırılır. Adanın daha tepesinde olan bölgeye, Kali Strata ve Kateraktis isimli tarihi yollar ile ulaşmak mümkündür. Yeşil ve huzurun yanında adanın, Yunanistan ve Türkiye kıyılarının muhteşem manzarası Chorio’nun en güzel özelliklerindendir. Bölgede otellerin yanında müstakil villalar oldukça ilgi çekicidir. Yunan sahillerinde kendinize ait lüks bir evin tadını çıkarmak isterseniz Villa Eftychia ve Villa Dimitra oldukça güzel seçeneklerdir. Daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri içinse Hotel Fiona ve Taxiarchis Apartment Hotel, bölgenin en iyi otellerindendir.

Adanın kalbinin attığı yerde kalmak istiyorsanız liman çevresi doğru seçenek olacaktır. 1913 senesinden kalma Neoklasik bir binada bulunan Thea Hotel, adanın en güzel otellerindendir. Simi Limanı’na yalnızca 30 metre uzaklıkta bulunan otel, Nos plajına da 6 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Captain’s Suit limanın içerisinde bulunur ve balkonları ile ziyaretçilerine muhteşem manzara olanağı sunar. Grace Hotel Studios, limana yalnızca 4 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Geleneksel tarzda döşenmiş iç mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir.

Simi Adası, deniz-güneş-kum tatilleri için mükemmel bir seçimdir. Adanın masmavi plajlarını sonuna kadar yaşamak isteyenler için adada plajı olan birçok otel seçeneği bulunuyor. Pedi Beach Hotel, şehrin en popüler plajları arasında bulunuyor. Agia Marina ve Agios Nikolas plajları otelin yalnızca birkaç dakikalık uzağında. Kendine ait plaj alanı olan otel aynı zamanda ücretsiz havlu, şemsiye ve şezlong hizmeti de sunuyor. Odanızı orman veya deniz manzaralı seçerek unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Captain George Apartments, adanın kendi plajı olan en güzel konaklama seçeneklerinden biri. Tesis kapsamında olan evlerin arasında yalnızca 20 metrelik bir mesafe var. Limana 3 km mesafede bulunmaktadır. 300 metre mesafede ise ulaşım için kullanabileceğiniz otobüs durağı vardır.

Simi Adası İçi Ulaşım

Simi Adası’nda ulaşım otobüsler, minibüsler, taksiler ve deniz taksiler ile sağlanmaktadır. Bunların yanında adada otomobil, motorsiklet ve küçük botlardan kiralamak da mümkün. Toplu taşımanın çok gelişmiş olduğu söylenemese de ada oldukça küçük olduğundan dolayı toplu taşımaya çok ihtiyaç duymadan, yürüyerek istediğiniz yere ulaşmanız mümkün olacaktır. Yeşil ve mavinin en güzel halini görebileceğiniz Simi patikaları yürüyüşler için oldukça idealdir.

Adanın limanı Gialos’tan yarım saatte bir Chorio bölgesine ve Pedi Koyu’na otobüsler kalkmaktadır. Bu otobüsler gece 11.00’e kadar devam eder. Ayrıca günde iki defa Panomitis bölgesine giden minibüsler de bulunur. Limandan kalkan deniz-taksiler ile adanın Agia Marina, Agia Nikolaos, Nanou ve Marathounda gibi en popüler plajlarına ulaşım sağlamak da mümkündür. Karadan ulaşım sağlanamayan plajlara da deniz taksiler veya günlük düzenlenen turlar ile ulaşabilirsiniz.

Bunların yanında adada taksiler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksilere çok nadir ihtiyaç duyulsa da konaklayacağınız yer liman çevresinde değil de adanın tepe bölgelerinde ise bavullarınız ile otelinize gitmeniz için en uygun seçenek taksiler olacaktır. Çevredeki plajlara ise adanın merkezinden 5-6 Euro civarı ücretler karşılığında ulaşmak mümkündür.

Adanın bakir koylarını ve el değmemiş yamaçlarını keşfetmek içinse araba veya küçük botlardan kiralamak en iyi seçenek olacaktır.

Simi Adası Mutfağı

GR15_01.jpg

Yunanistan’ın her köşesinde olduğu gibi Simi Adası’nda da Yunan mutfağının farklı lezzetlerini deneyebilirsiniz. Üstelik Simi’nin birbirinden neşeli restoranlarında güzel bir yemek için çok para harcamanıza da gerek yok. Ülkemizle ve Avrupa’nın diğer şehirleri ile kıyaslandığında Simi oldukça uygun fiyatlar sunuyor.

Simi Adası’nda yemek kültürü çoğunlukla çeşitli deniz ürünleri, taze otlar ve yeşillikler, zeytinyağlı mezeler ve peynir çeşitleri üzerine kuruludur. Bunların yanında Yunanistan mutfağının Souvlaki, Gyros, Mousakka gibi deniz ürünü olmayan meşhur yemeklerine de rastlayabilirsiniz. Ancak Simi’de özellikle Simi Karidesi olarak adlandırılan kabukları ile yenen karides adanın en özgün ve mutlaka tatmanız gereken lezzetlerinin başında geliyor. Yunan mutfağının meşhur zeytinyağlı başlangıçları ve feta peynirli salatası ile başlayıp, lezzetli deniz ürünlerinin yer aldığı ara sıcaklardan sonra Ege’den çıkarılmış taptaze balıkları deneyerek Simi Adası’nın gerçek mutfağını yaşayabilirsiniz. Yemeğiniz yanında yine Yunan mutfağına özgü ancak rakıya oldukça benzeyen Ouzo güzel bir tamamlayıcı olabilir. Simi, Türk turistlerden yoğun ilgi gördüğü için restoranlarda Türk rakılarını bulmanız da mümkün.

Manos Fish Restuarant, adanın en meşhur ve en lezzetli restoranı olarak bilinir. Restoranda senenin her dönemi taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğu geniş menü seçeneği ile Oniki Adalar’ın en geniş taze balık menüsüne sahip restoran olarak da anılmakta. Menüde yerel lezzetleri bulabileceğiniz gibi restorana özgü spesyalleri de deneyebilirsiniz. Manos, adanın merkezinde limanın içerisinde bulunur.

Taverna Aris de adanın oldukça iddialı restoranlarından biri. Tipik Simi evlerinden birinin içerisinde bulunan restoran taş zeminleri ve tahta tavanı ile de geleneksel bir ortam sunuyor. Restorandaki tüm yemeklerin eski zamanlardaki gibi odun ateşi ile ısıtılan eski tip fırınlarda hazırlanması yediğiniz her şeye lezzet katıyor. Taverna Aris, liman bölgesinde anıtın hemen yanında bulunuyor.

Milonas Restaurant, Chorio bölgesinin üst tarafındaki yel değirmenlerinin orada bulunuyor. Eski bir yel değirmeninin içine konumlanmış restoranda Simi’nin mükemmel manzarasının tadını lezzetli yemekler ve yerel şaraplar ile çıkartabilirsiniz.

Bella Napoli, adada farklı bir lezzet denemek isteyenler için doğru adres olacaktır. Restoran, tüm Yunanistan’ın en iyi İtalyan restoranı olarak kabul ediliyor. 1995’ten beri orijinal İtalyan lezzetlerinin servis edildiği restoranda İtalya’da bile karşılaşmanızın çok zor olduğu lezzetler bulmanız mümkün. Bellla Napoli, Gialos bölgesinde ana meydanın hemen üst tarafında bulunuyor.

Bunların yanında Pedi bölgesinde bulunan Katsaras ve Taverna Tolis ile Chorio bölgesindeki Zoe’s ve Giorgio’s isimli restoranlar adanın lezzetini tadabileceğiniz mekanlar arasındadır.

Yunan kültüründe de bahşiş bırakma yaygın olduğundan dolayı hesabın yüzde 5 veya yüzde 10’u civarında bahşiş bırakmanız uygun olacaktır.

Simi Adası’nda Gece Hayatı

gece-hayati-ft.jpg

Simi Adası’nın geceleri de gündüzleri gibi diğer Yunan adalarına göre çok daha sakin geçmektedir. Günbatımı ile beraber oldukça romantik bir adaya dönüşen Simi’de sabaha kadar süren çılgın partiler ya da kalabalık gece kulüpleri bulunmaz. Bu nedenle Simi, hareketli bir gece hayatı bekleyenler için doğru seçenek olmayacaktır. Ancak Simi’de hareketli gece hayatı olmaması gecelerin oldukça keyifli geçtiği gerçeğini değiştirmiyor. Gecenin keyfini çıkarmanız için birbirinden şık ve hareketli tavernaların sonrasında Gialos’ta liman boyunca uzanan ve Chorio’da yamaçlarda kurulu barları tercih edebilirsiniz. Bunların yanında farklı koylarda yer alan mekanlar da sahilde güzel bir yemek ve yerel şaraplar ile oldukça keyifli olacaktır. Adaya göre daha hareketli bir gece hayatı isterseniz ise Ağustos ayı diğer aylara göre daha hareketli geçmektedir.

Simi Adası’nda gece hayatı aslında akşam yemeği ile başlamış sayılır. Adadaki birçok restoranda geleneksel müzikler ve eğlenceler yer almaktadır. Yemeğinizi yerken Yunan kültürüne ait müziklerle zaman geçirebilirsiniz. Daha hareketli bir yemek istiyorsanız özellikle canlı müzik bulunan tavernaları tercih etmeniz iyi olacaktır.

Gialos bölgesinde limanın güney kısmında bulunan the White House Cafe adanın en popüler barlarından biri. Bazı zamanlar canlı müziğin de olduğu bu mekanda yerliler ve turistler ile hareketli bir ortam bulabilirsiniz. Gialos bölgesinin meydanında bulunan Stella Cafe ise akşamüstü bir şeyler içmek ve oturduğunuz yerden adanın yaşamını seyretmek için oldukça güzel.

Jean and Tonic, adanın tepesinde yani Chorio bölgesinde bulunuyor. Eğlencenizi biraz daha uzun tutmak isterseniz özellikle yerliler tarafından ilgi gören bu barı tercih edebilirsiniz.

Simi Adası’nda Festivaller

festival_symi_thumb.jpg

Simi Adası, manzaranın, doğanın, huzurun ve lezzetin tadına doyacağınız küçük bir ada. Aynı zamanda bu kadar güzel olup gerçek ruhunu kaybetmemiş, bozulmamış nadir yerlerden biri. Adanın halkı din ile gerçekten güçlü bağlara sahip bu nedenle adada dini bayramların yeri oldukça fazla ve önemlidir. Bu dini bayramların her biri ada genelinde festival havasında kutlanıyor. Eğer Simi’yi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, seyahat tarihlerinizi bu bayramlardan birine denk getirerek geleneksel Simi eğlencesine şahit olabilirsiniz.

8 Kasım’da gerçekleşen ve neredeyse tüm haftayı etkisi altına alan ‘Taxiarchs Day’, adanın en önemli sembollerinden Başmelek Mikail’in adına düzenlenir. Adanın en büyük dini bayramı olan bu festivalde geleneksel müzik ve dans gösterilerinin yanında ada halkının farklı ritüellerine de rastlayabilirsiniz. Bunun yanında 4 Haziran’da Chorio’da kutlanan ‘Agia Triada’, 27 Temmuz’da Nanou bölgesinde ‘Agios Panteleimonas’, 6 Ağustos’ta Nimpoio bölgesinde ‘Sotiros’ bayramları adanın keyifli dini bayramlarındandır.

Dini bayramların yanında adanın bir de oldukça popüler bir festivali var: Simi Festivali. 1995 senesinden beri gerçekleşen festival ünlü Yunan gazeteci Ioannis J. Diakogiannis tarafından başlatılmıştır. Festival, Haziran ayından Eylül ayına kadar sürüyor ve tüm adayı etkisi altına alıyor. Festivalin en ayırt edici özelliği ise festivale katılan sanatçıların hiçbir ücret almadan, tamamen gönüllü katılması ve aynı şekilde katılımcıların da bilet ya da herhangi bir şey için ücret edemeden festivale katılabilmesidir. Yerli ve uluslararası birçok sanatçının katıldığı festival boyunca tiyato, müzik, dans, sinema ve edebiyat alanında birçok etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler 17. yüzyıldan kalma evlerin ve adanın en önemli yapılarının içerisinde gerçekleşiyor. Bunun yanında adanın meydanları ve sokakları da canlı müzik, havai fişek ve farklı gösterilerle oldukça hareketli oluyor.

Simi Adası’nda Alışveriş

1280px-Presentation_and_sail_of_sponges_in_Symi-2.jpg

Bu küçük ve sevimli adada alışveriş seçenekleri oldukça kısıtlı ancak yine de keyif vericidir. Adanın merkezi sayılan Galios bölgesindeki ana meydanda dükkanlar sıralı şekilde dizilmiş ve küçük bir çarşı havası uyandırıyor. Ara sokaklarda ve limanda da birçok hediyelikçiye ve yerel şarküterilere rastlayabilirsiniz.

Simi Adası’ndan hatıra olarak adaya özgü bir şeyler almak istiyorsanız klasik hediyeliklerin yanında hem ada halkının tarih içerisinde geçim kaynağı hem de Simi’nin simgesi olan süngerlerden alabilirsiniz. Süngerlerin haricinde Simi’nin en belirgin özelliği olan pastel renkli Neoklasik evlerin bibloları satın alınabilir.

Adada keten bluz ve gömleklerin, çantaların, sandaletlerin, deri cüzdanların ve çeşit çeşit takıların satıldığı birçok mağaza da bulunmaktadır. Bu tarz şeyler için liman boyunca sıralanmış butiklerde güzel seçenekler bulunuyor.

Simi Adası Saat Farkı

Simi Adası (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Simi Adası, Türkiye’den 1 saat geridir.

Simi Adası Para Birimi

Yunanistan’a bağlı olan Simi Adası’nda resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Simi Adası Resmi Dili

Yunanistan’a bağlı olan Simi Adası’nda resmi dil Yunanca’dır. Yunanca’nın yanında adada Türkçe konuşanlara rastlamak da oldukça mümkündür. İngilizce ise adanın yerlileri tarafından özellikle turistik mekanlarında konuşulmaktadır.

Simi Adası Türkiye Dış Temsilcilikleri

Simi Adası’nda Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Adanın tüm konsolosluk işlemleri Rodos Başkonsolosluğu’nda yapılmaktadır.

Yunanistan Rodos Başkonsolosluğu

Adres: Turkish Consulate General, Iroon Polytechnıou 10-12, 85100 Rhodes

Tel: 00 30 2241 023 3 62, 0030 22410 23595

Faks: 00 30 2241 027472

e-Posta: consulate.rhodes@mfa.gov.tr

Web: http://rodos.bk.mfa.gov.tr/

Simi Adası Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epiphany (Acı Su Yortusu) (6 Ocak)

Kathara Deftera (Her yıl değişiklik gösteriyor)

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (Assumption) Günü (15 Ağustos)

OXİ (Hayır) Günü (28 Ekim)

Noel Bayramı (24-25-26 Aralık)

Simi Adası İçin Faydalı Bilgiler

Bölge Kodu: +30 22460

Acil yardım: 071316

Polis: 071111

Liman Güvenlik: 71205