Pargalı İbrahim'in Memleketi: Parga

Parga’yı hep Sadrazam Pargalı İbrahim’in memleketi olarak duydum, bildim lakin nerededir nasıl bir yerdir hiç bir fikrim yoktu. Merak edip araştırınca gidip bizzat görmek istedim.

Parga Yunanistan'ın batısında İyon Denizi kıyısında, Epir bölgesinde, Preveze’ye bağlı bir balıkçı kasabası. İnsanlar burada turizm ve balıkçılıkla geçiniyor.

Parga’yı gezmeniz için Shengen vizenizin olması gerekiyor. İstanbul Anadolu Yakası’ndan yaklaşık on bir saatlik araba yolculuğu ile vardık, tabii buna molalar, kahvaltı ve sınır geçişi dâhildi.

Parga’ya bir tam gün ayırmanız yeterli. Biz gezimize kale ile başladık. Tepedeki Parga Kalesi’ne mutlaka çıkın, Venedik Kalesi diye de geçiyor. Kale kapısını gözden kaçırmayın derim. Biz araba ile çıkıp aşağı çarşı içinden yürüyerek indik. Yine çarşıdan da çıkabilirsiniz çok yorucu değil. Kalede manzara çok güzel, kafeler tavernalar var oturup manzara izleyebilirsiniz.

3

İndiğimiz çarşı Türk Pazarı diye geçiyor sağlı sollu mağazalar, butikler, hediyelik eşya satıcıları ile dolu. Baka baka aşağı nasıl indik anlamadık.

Parga’nın etrafında harika koylar plajlar var. Buralarda denize girmek isterseniz kalış sürenizi uzatabilirsiniz.

4

Bu plajlardan biri aşağıdaki. Kaleden aşağı inen yoldan sapıp bu plaja gidebilirsiniz. Plajın tabelasını yol üzerinde görebilirsiniz.

5

Gündüzü ayrı canlı gecesi ayrı canlı olan Parga’da ara sokaklarda da gezdikten sonra akşam Yunan lezzetlerini tatmak için bir taverna seçip oturduk. Biz burada iki gece kaldık, bir akşam yemeğini tepede kalenin oradaki tavernaların birinde, ikinci gün akşam yemeğini sahildeki Zorba Taverna’da yedik her ikisi de güzeldi.

Yunanistan’a gitmişken her gidişimde olduğu gibi yine gyros (pita ekmeği arasında döner; caciki, patates ) yedim. Peynir saganaki, caciki olmazsa olmazımız. Kalamar, ahtapot mutlaka yemelisiniz. Bir akşam çöp şişe de yer ayırdım. Tabii masamın vazgeçilmezi Greek salad oldu.

Bunları yemeden Parga’dan dönmeyin derim. Aşağıda yediklerimden birkaçı var.

6

Buraya kadar gelmişken Parga’ya yarım saat mesafedeki İgoumenitsa’ya gidip buradan kalkan feribotlarla Korfu Adası’nı gezebilirsiniz. Ben daha önceden gezdim, şimdi iyi ki gezdim diyorum. Korfu Adası’nı da bir başka postta anlatmaya çalışacağım.

Parga’yı görmeyenlere burayı tavsiye ederim. Gezmek için bir gün denize de girmek isterseniz birkaç gün ayırarak burayı görebilirsiniz.