Korfu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

corfu-2877529_960_720.jpg

Korfu, Yunanistan’ın kuzeybatısında yer alan Akdeniz’in kolu olan İyon Denizi’nde bulunan bir adadır. Etrafında bulunan adacıklarla beraber Korfu’nun nüfusu 100 binin üzerindedir. Korfu, Kerkyra olarak da bilinmektedir. Korfu adı Grekçe “tepeler” anlamına gelmektedir. Adanın Yunanca adı Kerkira olup, İtalyancada Corfu, Osmanlı kaynaklarında ise Körfös, Körfüz, Körfez ve Korfa olarak çeşitlilik göstermektedir. Korfu, Avrupa’ya yakınlığı dolayısıyla oldukça turist almaktadır. Adanın yüzölçümü ise 613,6 kilometrekaredir. Adanın nüfusu büyük ölçüde Rum Ortodoks nüfustan oluşmaktadır. Ayrıca bölge, Yunanistan’ın en zengin adası olarak bilinmektedir. Korfu’da iki hastane, golf sahası ve bir de üniversite mevcuttur. Ionian Üniversitesi ile bölge çok fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Korfu’da ilk yerleşim tarihleri MÖ 730 yıllarına kadar dayanmaktadır. Adriatik Denizi boyunca uzanan Korfu, tarihsel olarak bakıldığında birçok ülkenin hâkimiyeti altında bulunmuştur. Fransız ve İngiliz güçlerinin bölgede hâkimiyet kurması adanın özellikle askerî amaçlı kullanıldığını bizlere göstermektedir. Bunun yanında ise daha eski dönemlere bakıldığında Yunan, Roma, Bizans ve Venedik hâkimiyeti altında kalmıştır. Korfu her ne kadar farklı ülkeler tarafından işgal edilmiş olsa da her birinden izleri de günümüze kadar taşımıştır. Özellikle sanat, mimarî, mutfak, tarihsel ve kültürel özellikler gibi birçok nokta açısından Korfu oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Devamını Oku

Korfu Gezilecek Yerler

Keyifli bir Korfu gezisi için deniz, kum, güneş eşliğinde tatil planlayan ziyaretçilere önerimiz Korfu’da en az 1 hafta kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında mavinin ve yeşilin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Korfu Gezilecek Yerler

Korfu, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli turistik mekânlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Doğal yapısı ve eşsiz güzelliği göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Korfu Town, The Achilleion Sarayı, Kassiopi, Palaiokastritsa, Glyfada, Pantokrator Manastırı, Benitses, Agios Georgios Dysalona Beach, Aşk Kanalı, Saint George ve Saint Michael Kraliyet Sarayları yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Korfu’ya Ne Zaman Gidilir?

palaiokastritis-971123_960_720.jpg

Korfu’da sıcak ve ılıman bir iklim görülmektedir. Bölgeye kış aylarında yaz aylarından daha fazla yağış düşmektedir. Korfu’nun yıllık ortalama sıcaklığı 16,9’dır. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 1.146 mm’dir. Temmuz ayı ise yılın en kurak ayıdır. En fazla yağışın ise kasım ayında düştüğü gözlemlenmektedir. İlkbahar ayları Korfu’da turizm sezonu açıldığı için ziyaret etmeye oldukça müsaittir. Mart, nisan ve mayıs ayları ziyaretçilere keyifli, parlak, mavi bir gökyüzü ve güneş sunmaktadır.

Korfu’da ortalama en yüksek sıcaklık 36 santigrat, en düşük sıcaklık ise 10 santigrat derecedir. İklim olarak bakıldığında Korfu’da en sıcak ay ağustos ayıdır. En soğuk dönem ise kasım, aralık ve ocak dönemleridir. Korfu’da, mevsimsel geçişler çok sık görülmemektedir. Bölge özellikle mart ayından ekim ayına kadar çok fazla turist almaktadır. Dolayısıyla seçeceğiniz mevsimsel özellikler doğrultusunda Korfu Adası’na ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Devamını Oku

Korfu’ya Nasıl Gidilir?

the-plane-3114468_960_720.jpg

Türkiye’den Korfu’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı olarak Korfu’ya ulaşabilirler. Korfu Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den aktarmalı olarak Korfu’ya uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Korfu’ya uluslararası birçok hava yolu şirketinin uçuş hizmetleri mevcuttur. Türkiye’den bölgeye ulaşmak için öncelikle Atina’ya gitmeniz daha sonra aktarmalı olarak Korfu’ya ulaşmanız gerekiyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasında ise 2 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır.

Korfu’da Nerede Kalınır?

Korfu Yunanistan’ın en yeşil adası olarak bilinir ve her yıl dünyanın birçok yerinden turist ile dolup taşar. Korfu için bir turist cenneti demek yanlış olmaz. Çünkü Korfu da her şey dâhil konaklayabileceğiniz ve her türlü imkânı bulabileceğiniz birçok otel vardır. Oteller sahil şeridi ve plajlar boyunca adayı dolaşıyor diyebiliriz. Bu yüzden adanın her yerinde plaja yakın ve deniz manzaralı otel bulmakta oldukça kolaydır. Ancak özellikle yaz aylarında çok kalabalık bir ada olmasından dolayı rezervasyonlarınızı geç tarihlere bırakmamanızı öneririz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay önce rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Korfu otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Korfu Otelleri

Korfu, İyon Denizi’nde Yunanistan’ın en kuzeyde bulunan adasıdır. Yunan adaları arasında en yeşil ve farklı bitki örtüsüne sahip ada da yine Korfu’dur. Korfu yılın hemen her döneminde dünyanın birçok yerinden turist ağırlamaktadır ve ada da her şey dâhil oteller, eğlenceli plajlar ve restoranlar gibi turistlere hitap edecek bir çok eğlence de mevcut olduğundan genelde çok haraketli bir ada olduğunu söyleyebiliriz. Korfu’da oldukça farklı özellikte otel olmakla beraber aradığınız özellik ve kriterlere göre seçim yapmak biraz zor olabilir. Sizlere yardımcı olmak amacıyla bu yazımızı hazırladık.

Korfu’da güzel bir gece geçirebilmeniz için 400’ün üzerinde otel mevcuttur. Ani bir kararınızla buraya gelseniz dahi kalacak bir yer muhakkak bulabilirsiniz. Diğer bir yandan Korfu’da otel, apart, pansiyon gibi birçok farklı kriterde de otel mevcut olup bütçenize ve kriterlerinize göre aralarından seçim yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Korfu Şehir İçi Ulaşım

taxi-boat-1388686_960_720.jpg

Korfu, ufak bir bölge olsa da engebeli yapısından dolayı bir taşıt kullanmaya ihtiyaç vardır. Korfu’da kullanılan başlıca toplu taşıma araçları arasında otobüs yer almaktadır. Bunun yanında kalabalık ve çocuklu aileler araç kiralayabilirken, bazı turistler taksi kullanmayı da tercih etmektedir. Uluslararası geçerliliği olan ehliyetiniz varsa araç veya motosiklet kiralayarak adayı rahatlıkla gezebilirsiniz. Bunun yanında Korfu’da daha hızlı hareket etmek isteyenler için özel tekne hizmeti de verilmektedir.

Korfu’da dileyen ziyaretçiler iç hat otobüs sistemini kullanabilmektedir. Otobüs biletleri duraklardaki otomatlarda veya büfelerde satışa sunulmaktadır. Avrupa’da olduğu gibi tüm gün kullanabileceğiniz bilet sistemi Korfu’da mevcut değildir. Dolayısıyla tek yönlü biletler satın alabilirsiniz. Bunun için ödemeniz gereken ücret ise yetişkinler için 1,70 euro, öğrenciler için ise 0,90 sent olarak belirlenmiştir.

Devamını Oku

Korfu Mutfağı

greek-salad-2104592_960_720.jpg

Akdeniz’in bir incisi sayılan Korfu, balık ve zeytinyağlı yemekleri ile ön plana çıkmaktadır. Geçmişten bu yana bir balıkçı mekânı olan Korfu, bu durumu mutfağına da en iyi şekilde yansıtmıştır. Korfu’ya gitmişken mezelerini ve balık ürünlerini tatmadan geri dönememek gerek. Gastronomik açıdan oldukça lezzetli ve sağlıklı olan Korfu mutfağı sizleri bu kültürü tatmaya davet etmektedir. Korfu’da hem İtalyan hem de Yunan yemekleri oldukça popülerdir.

Korfu’da nerede yemek yenmeli diye sorarsanız sizlere önerebileceğimiz ilk yer 1932 yılından beri faaliyet gösteren Rex adlı restorandır. Bu restoran mezeleri, salataları ve geleneksel Yunan yemekleri ile oldukça ünlüdür. Ayrıca restoran Kapodistriou Caddesi’nde yer almaktadır. Yunan yemeklerinin yanında İtalyan yemekleri de tatmak isteyen ziyaretçilere önerimiz ise La Cucina restorandır. Diğer mekânlara göre fiyatı biraz yüksek kalsa da hizmet kalitesi ve yemek çeşitleriyle sizleri her açıdan memnun bırakmaktadır. Bu restoranın özellikle hamur işi ürünleri oldukça meşhurdur.

Devamını Oku

Korfu’da Gece Hayatı

3i_Parodos_Solomou_-_Corfu.jpg

Korfu, Yunanistan’ın gece hayatının en yoğun yaşandığı yerlerden birisidir. Taverna eğlenceleri ve sirtaki gösterileri Korfu denince akla gelen ilk eğlence etkinlikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Renkli ve canlı Korfu geceleri hem Yunanistan’ın diğer bölgelerinden hem de farklı ülkelerden oldukça turist çekmektedir. Akşam yemeği ile başlayan gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Korfu’da bar ve eğlence mekânları genellikle Spianada Meydanı çevresinde yoğunlaşmıştır. Kavos ve Dassia bölgeleri de yine bar, pub ve tavernaların yoğunlaştığı bölgeler arasında yer almaktadır.

Korfu’da son derece eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yerler arasında Madison Garden Bar yer almaktadır. Agios Gordious bölgesinde yer alan Madison Garden Bar, canlı müziğin tadını çıkarmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Bunun yanında Madison Garden Bar sizler için özel ev yapımı alkoller ve çeşitli kokteyller sunmaktadır. Özellikle yabancı turistlerin geldiği bu bar, futbol maçlarını izlemek isteyenlerin de mekânı sayılmaktadır. Bunun yanında tam bir aile mekânı olan The Boathouse Bar sizler için önerebileceğimiz ikinci bir adrestir. Roda Caddesi üzerinde yer alan bu bar, samimi çalışanları, alkollü içecekleri ve canlı müziği ile sizlere keyifli bir akşam geçirtmektedir.

Devamını Oku

Korfu Festivalleri

800px-Marietta_Greek_Festival.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Korfu hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Makredes Festivali: Her yıl mayıs ayında gerçekleştirilen Makredes Festivali, geleneksel bir Ortodoks festivalidir. Dinî etkinliklerin ön planda olduğu bu festivalde, çeşitli yemekler yapılmakta ve gelenlere sunulmaktadır. Bu festivale her yıl birçok Ortodoks katılmaktadır.

Analipsi Festivali: Yunanistan’da kutlanan en eski festivallerinden biri olan Analipsi Festivali, Hz. İsa’nın göğe yükselişini kutlamak amacıyla her yıl haziran ayında kutlanmaktadır. Bira ve müzik etkinlikleriyle kutlanan bu festival, her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Korfu’da Alışveriş

qum-quat-967509_960_720.jpg

Arnavut kaldırımlı daracık sokaklara sahip olan Korfu, alışveriş açısından da sizler için pek çok seçenek sunmaktadır. Geleneksel kıyafetler, takılar, el dokuması ürünler, zeytinyağı, dantel, pamuklu kıyafetler, seramik ve daha birçok ürün, Korfu’dan alabilecekleriniz arasında bulunmaktadır. Korfu’da alışveriş yapmak için çok büyük alışveriş merkezleri yerine daha yerel dükkânlardan alışveriş yaparak benzeri olmayan ürünleri satın alabilirsiniz.

Korfu’da aradığınız ürüne göre satış yapılan mekânlarda farklılık gösterebilmektedir. Deri ürünleri satın almak isteyen ziyaretçilerin gitmesi gereken ilk nokta La Petit Corfu Sandals dükkânıdır. Şehir merkezinde bulunan bu dükkân aradığınız birçok deri ürününü bulabileceğiniz tek adrestir. Saat 09.00-22.00 saatleri arasında açık olan bu dükkân ayakkabıdan çantaya ve cüzdana birçok ürün yelpazesi ile sizlere hizmet vermektedir. Sanata ve sanat ürünlerine ilgi duyan ziyaretçilerimiz ise Icon Gallery’i ziyaret edebilir. Korfu, şarapları ve enfes baharatları ile de oldukça meşhurdur. Bunun için ise 12 Agias Sophia bölgesinde bulunan Sweet’N Spicy Baha Shop’u ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Devamını Oku

Korfu Saat Farkı

Korfu ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Korfu saatinden 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Korfu’da 11.00’dir.

Korfu Para Birimi

Korfu’nun resmi para birimi Euro’dur (EUR). 1 Euro yaklaşık olarak 4,88 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Korfu Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

6 Ocak: Epiphany

25 Mart: Bağımsızlık Günü

Kutsal Cumartesi: Her yıl değişmektedir

İyi Cuma: Her yıl değişmektedir

1 Mayıs: İşçi Günü

15 Mayıs: Assumption

28 Ekim: Oxi Günü

24-25-26 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Korfu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9.7oC
  • Şub 10.3oC
  • Mar 12oC
  • Nis 14.9oC
  • May 19.6oC
  • Haz 23.9oC
  • Tem 26.4oC
  • Agu 26.3oC
  • Eyl 22.7oC
  • Eki 18.4oC
  • Kas 14.3oC
  • Ara 11.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 102.070/ Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün