Korfu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

corfu-2877529_960_720.jpg

Korfu, Yunanistan’ın kuzeybatısında yer alan Akdeniz’in kolu olan İyon Denizi’nde bulunan bir adadır. Etrafında bulunan adacıklarla beraber Korfu’nun nüfusu 100 binin üzerindedir. Korfu, Kerkyra olarak da bilinmektedir. Korfu adı Grekçe “tepeler” anlamına gelmektedir. Adanın Yunanca adı Kerkira olup, İtalyancada Corfu, Osmanlı kaynaklarında ise Körfös, Körfüz, Körfez ve Korfa olarak çeşitlilik göstermektedir. Korfu, Avrupa’ya yakınlığı dolayısıyla oldukça turist almaktadır. Adanın yüzölçümü ise 613,6 kilometrekaredir. Adanın nüfusu büyük ölçüde Rum Ortodoks nüfustan oluşmaktadır. Ayrıca bölge,Yunanistan’ın en zengin adası olarak bilinmektedir. Korfu’da iki hastane, golf sahası ve bir de üniversite mevcuttur. Ionian Üniversitesi ile bölge çok fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Korfu’da ilk yerleşim tarihleri MÖ 730 yıllarına kadar dayanmaktadır. Adriatik Denizi boyunca uzanan Korfu, tarihsel olarak bakıldığında birçok ülkenin hâkimiyeti altında bulunmuştur. Fransız ve İngiliz güçlerinin bölgede hâkimiyet kurması adanın özellikle askerî amaçlı kullanıldığını bizlere göstermektedir. Bunun yanında ise daha eski dönemlere bakıldığında Yunan, Roma, Bizans ve Venedik hâkimiyeti altında kalmıştır. Korfu her ne kadar farklı ülkeler tarafından işgal edilmiş olsa da her birinden izleri de günümüze kadar taşımıştır. Özellikle sanat, mimarî, mutfak, tarihsel ve kültürel özellikler gibi birçok nokta açısından Korfu oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.

16. yüzyılda bölge hakkında bilgi veren Piri Reis, Korfu’nun eski sahibinin Karkire adında bir kadın olduğunu ve o dönemde bölgede zeytinyağı üretiminin yanında balıkçılığın oldukça geliştiğini vurgulamıştır. Ayrıca Osmanlı döneminde haraç ödemek istemeyen herkesin bu adaya kaçtığı bilinmektedir. Korfu aynı zamanda yolcular için de tarihte bir sığınak noktası olmuştur. Yunan mitolojilerinde geçtiği üzere Homeros’un Odisseas’ında belirtildiği gibi Korfu, İyonya Adası’nın bir hazinesidir. Kesinlikle keşfedilmeye değer olan bu yer, birçok değerli hazineyi günümüze taşıyarak seyahatseverler ile bu detayları paylaşmaktadır.

Korfu, coğrafî konumu ile oldukça stratejik bir öneme sahiptir. Tarih boyunca savaşlar ve fetihler ile farklı ülkeler tarafından kuşatılmış ada, Yunanistan’ın “kale kenti” olarak anılmıştır. 17. yüzyıldan itibaren ada Osmanlı Devleti ile savaşmada önemli üs noktalarından birisi olmuştur. Venedikliler Osmanlı’nın saldırılarına karşı adanın bütün noktalarını kullanmaya çalışmışlardır. Korfu, Londra Antlaşması ile 1864 yılında Yunanistan hâkimiyetine bırakılmıştır. 2007 yılında ise ICOMOS’un (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) önerisi ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir. Ayrıca turistlerin popüler mekânlarından biri olan Korfu, 1994 yılında Avrupa Birliği Zirvesi’nin gerçekleştirildiği yer olmuştur.

Korfu Adası’nın temel geçim kaynağı turizmdir. Bunun yanında balıkçılık da oldukça gelişmiştir. Hatta farklı adalardan ve Türkiye’den bazı kişiler balık almak için Korfu Adası’na geçmektedir. Ayrıca bölgede zeytin ve zeytinyağı da ticaret amaçlı kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Tipik bir Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ada, coğrafî konumu itibari ile belli ürünler çerçevesinde ticaret yapabilmektedir.

Korfu, Yunan adaları içerisinde en yeşil olan ada olarak da bilinmektedir. İyon Denizi’nin yukarısında kalan ada; zeytin ağaçları, okaliptüs, çam başta olmak üzere birçok ağaç çeşidine sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı Korfu oldukça farklı kokuları bir arada barındırmaktadır. Deniz, kum, güneş ve sessizlik arayan ziyaretçiler için Korfu Adası ideal bir tercih olacaktır. Deniz kokusu, sakinliği ve sessizliği ile Korfu, ziyaretçiler için büyük bir motivasyon kaynağıdır. Korfu’da Yunan doğallığı, sadeliği ve basitliği sizlere oldukça sempatik gelecektir. Özellikle beyaz renklerin mimaride kullanılması bölgeye ayrı bir huzur vermektedir.

Ada, oldukça engebeli bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla adayı gezerken bir araç kullanmanız gerekebilir. Dar geçitlerin hâkim olduğu Korfu, denize dik inen koylara da sahiptir. Hatta bazı yollardan araba ile dahi geçmek mümkün olmamaktadır. İnsanların ulaşamadığı yerler bu sebeple oldukça bakir kalmıştır.

Korfu’da Venedik mimarisi oldukça yaygındır. Genellikle pastel renklerin kullanıldığı Korfu mimarisi, cumba ve Juliet balkon yapısı ile bütünleştirilmiştir. Balkonlardan aşağı doğru sarkan sardunyalar sizleri büyüleyecektir. Ayrıca Korfu sokakları günümüzde de popülerliğini ve güncelliğini koruyan Arnavut kaldırımları ile döşenmiştir. Bunun yanında Korfu sahilleri size Arnavutluk sahillerinin manzarasını sunmaktadır.

Korfu halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. Özellikle köylere doğru gittikçe halkın ne kadar cana yakın olduğunu göreceksinizdir. Perithea, Agios Markos, Epikepsi, Peroulades ve Pagi gibi tarihî köyler, Yunan nüfusunun yaşadığı ve oldukça sıcak bir ortam yakalayabileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Kısacası Korfu, tatilinizi ve zamanınızı en verimli ve keyifli şekilde kullanabileceğiniz turistik adaların başında gelmektedir. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için Korfu, sizler için oldukça ideal bir seçim noktası olacaktır.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8JhniGTlV3w