Preveze Genel Bilgiler / Rehber

Preveze, kuzeybatı Yunanistan’daki aynı isimli bölgenin başkentidir. İyonya kıyılarındaki kent Epirus bölgesinin en büyük şehridir. Çok iyi bir stratejik konumda yer alan Preveze, bu sebeple yüzyıllar boyunca birçok tarihî olayın merkezinde yer almıştır. Tarih kitaplarından birçok kişinin aşina olduğu bu kent, meşhur Preveze Deniz Zaferi’nin gerçekleştiği yerdir. 1538 yılında Barbaros Hayrettin Paşa önderliğindeki Osmanlı Donanması, Andre Doria komutasında bulunan Haçlı ordusunu bozguna burada uğratmıştır. Preveze Deniz Savaşı Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki hâkimiyetini pekiştiren tarihimizdeki önemli dönüm noktalarından biridir.

Preveze çevresinde önemli arkeolojik alanlar, antik kentler, müzeler ve çeşitli kaleler görebilirsiniz. Preveze’nin karakteristiğini ve turistik cazibe merkezi olmasındaki nedeni açıklayan en önemli özelliği su altı tüneline sahip olmasıdır. Lefkada ve Yunanistan arasındaki bu tünel sayesinde körfezi feribot kullanmadan geçebilirsiniz. Preveze’deki en bilinen ve en gelişmiş turistik kasaba Parga’dır.

Preveze’yi cazip kılan başlıca özelliklerinden biri çevresindeki bölgelere göre daha ucuz olmasıdır. Bölgedeki turistlerin büyük bölümünü İskandinav ülkelerinden gelen insanlar oluşturuyor. Son yıllarda oldukça popülerleşen Preveze, Yunanistan’ın ticari tatil bölgelerinden ve kalabalık plajlarından kaçan turistlerin huzur aradığı bir yer haline gelmiştir. Ticari ve yoğun bir limana sahip olan kentin marinası İyonya kıyılarındaki en büyüklerdendir. Şehrin en güzel kısımlarından birini ise limanın hemen üstünde bulunan eski şehir bölgesi oluşturuyor. Burada ilginç dükkânlar, hoş görünümlü bahçe kafeler ve geleneksel tavernaları görebilirsiniz. Dar, dolambaçlı ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda kaybolmak için eşsiz bir bölgedir. Preveze’nin dar sokakları üzümlerle gölgelenir, zakkumlar ve begonvillerle süslenir.

Yılın her mevsimi canlı bir atmosfere sahip olan kentte yaklaşık 20 bin kişi yaşamaktadır. Ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlayan misafirperver bir şehirdir. Preveze’nin kıyılarında zengin ormanlar, uzun plajlar, muhteşem koylar ve manzarasına doyamayacağınız günbatımları görebilirsiniz.

Preveze Nerede?

Yunanistan’ın kuzeybatısında, İyonya Denizi’nin kıyısında bulunan Preveze, Arta Körfezi’nin ağzında yer almaktadır. Aynı zamanda Preveze isimli bölgesel birliğin başkenti konumundadır. Preveze’nin başkent Atina’dan uzaklığı 360 kilometredir. İki şehir arasındaki yolculuk karayoluyla yaklaşık 4,5 saat sürmektedir.


Preveze Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın Adriyatik kıyısındaki bu tarihi şehirde gezilecek pek çok destinasyon bulunuyor. Preveze Deniz Zaferi’yle tanıdığımız kentte Osmanlı döneminden antik uygarlıklara kadar pek çok cazibe merkezi bulabilirsiniz. Tarihî değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz kamaştıran Preveze’de kendinizi berrak İyonya sularına bırakabilir, olağanüstü manzaralara şahit olacağınız nehir turlarına katılabilirsiniz.

Nikopolis Müzesi
Antik Nikopolis, milattan önce 31 yılından kalma bir Roma kentinin kalıntılarıdır. Tarih boyunca birçok savaş geçiren bu antik şehir sonunda vatandaşları tarafından terkedilmiştir. 18. yüzyılda bile buradaki mezarlar yağmalanmıştır. Günümüzde kazı çalışmaları devam eden bu eski yerleşim yerinde ziyaretçiler akropolisi, antik tiyatroları ve su kemerini gezebilir. Kazı çalışmalarından elde edilen parçaların birçoğunu Nikopolis Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz.

Acheron Nehri
Doğanın doğal cazibesine kapılan herkes Acheron Nehri’ne gitmelidir. Acheron kıyısında bulunan restoranlarda, nehirden tutulan balıklarla yapılmış geleneksel lezzetleri deneyebilirsiniz. Sakin bir nehir olan Acheron’da yapılabilecek en güzel aktivite ise kanolarla çarşaf gibi suyun üzerinde peri masalını andıran yolculuklar yapmaktır. Eğitmenler eşliğinde gerekli can güvenlikleri alındıktan sonra kanoya binilir. Çeşitli bitki ve hayvanları fotoğraflayabileceğiniz Acheron Nehri boyunca nefes kesici manzaraların içinden geçeceksiniz.

Agios Haralampos
Geçmişi 1780 yılına kadar uzanan bu kilise, İyonya mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Aynı zamanda bölgedeki birçok kiliseye de ilham kaynağı olan Agios Haralampos’un kendine has detayları bulunuyor. Bu detaylardan en önemlileri kilisenin doğu duvarının yuvarlak bir yapıda olması ve bazilikasının tek bir açık alandan oluşmasıdır. Kilisenin zemini boyunca boyalı bariyerlere sahip olması bir diğer İyon özniteliğidir. Tavanda ve duvarda etkileyici tablolara sahip olan kilisede İsa’nın mucizelerinin tasvirlerinin yanı sıra Eski Ahit’ten hikâyeler de görebilirsiniz.


 

Preveze’ye Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın batı sahilindeki Preveze’ye doğrudan uçakla gitmeniz mümkün değildir. Preveze’ye Atina veya Selanik üzerinden ulaşmanız gerekiyor. Ancak Atina ile Preveze birbirlerine ters bir konumda bulundukları için Selanik daha iyi bir seçenek olacaktır. İstanbul’dan direkt olarak Selanik Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra otobüslerle veya kiralık araçlarla Preveze’ye gidebilirsiniz. İki şehir arasındaki otobüs yolculukları yaklaşık olarak 4,5 saat sürmektedir. Eğer araç kiralamayı tercih ederseniz 355 kilometrelik yolu biraz daha kısa bir sürede alabilirsiniz.

Preveze ile İlgili

Preveze Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa