Google+

Arama formu

SURVIVOR'A HOŞGELDİNİZ: DOMİNİK CUMHURİYETİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Pınar Bulut tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti'ni Türkiye nereden tanıyor? Elbette ki Acun Ilıcalı'nın Survivor yarışmasından. Peki burası yalnızca kristal sular, bembeyaz kumsal mı? Yoksa Survivor'da göründüğü gibi ıssız bir ada mı?

Santo Domingo

Elbette değil :) Bir cruise gemisiyle bir haftalık harika bir Karayip Adaları turuna çıktık. Gemimiz Miami'den demir aldığında tüm yolcular heyecanla güvertede varılacak yeni limanları, keşfedilecek yeni adaları düşünüyordu eminim. Yine de bu enfes şehri terk etmek hiç de kolay değil. (https://youtu.be/T28MYZaGe6E)

Küba'ya henüz cruise turları başlamadı. Ama Bermuda şeytan üçgeninin kıyıcığından geçip gözle görülebilecek kadar yakın Küba şehirlerine el salladık. Sabah 08.00'de Amber Cove limanına yanaştığımızda keyif ve heyecanımız doruklardaydı tabi :)

Santo Domingo-1

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Kısacık Bilgiler

Dominik Cumhuriyeti ta Kristof Kolomb'un 1392'de Asya kıtasını bulmak üzere çıktığı yolculukta tanıştı beyaz insanla. O tarihte adada 6 milyon Taino yerlisi varmış. Şimdi ise yerli nüfusu sıfır. Ülkede çok sayıda Orta Asya'dan ve Afrika ülkelerinden yüzyıllar önce getirilmiş insan var. şu andaki nüfusu 11 milyon civarında. Zamanın en çok köle ticaretinin yapıldığı durak noktalarından biriymiş bu ada.

Santo Domingo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitacion Amueblada, Habitación en el centro de Santo Domingo, Casa en Alameda(Santo Domingo) güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Residence Parque, Cozy Stylish Modern 2 BR apartment | Sto Domingo, Eternity Casa Hospedaje. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Shakey, Hotel Alcaldeza, Crowne Plaza Santo Domingo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Island Life Hostel, Residenz Vesuvio, Aarony House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santo Domingo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ülkenin para birimi Dominik Pesosu. 1 Dolar yaklaşık 2.000 Dominik Pesosu ediyor. Ama elbette Dolar her yerde geçiyor. Güler yüzlü güzel insanları ve sıcak iklimiyle tam bir Karayip cenneti burası.

Santo Domingo-2

Hemen hemen Konya'nın yüzölçümü kadar (48.000 km) olan bu ülkecikte tam 9 tane uluslararası havaalanı var. Varın turizmin geldiği noktayı siz düşünün artık. Bu enfes sahillerde her şey dahil konseptiyle konaklayabileceğiniz onlarca otel ve tatil köyü var. Türkiye'den direkt uçuş maalesef yok. Ama Avrupa'dan veya Amerika Birleşik Devletleri'nden çok sayıda aktarmalı uçuş bulunuyor.

Ülkede İspanyolca konuşuluyor. İnsanların % 95 i Katolik. Mutfak kültürü Meksika mutfağını anımsatsa da tropik meyveler için tam bir cennet. Ülkede tadına doyulmaz ananas, muz, mango, avakado ve papaya meyvelerinden bolca bulabilirsiniz.

Adada çok sayıda inanılmaz güzellikte mağara var. Çok eski çağlarda ada yerlilerin de kutsal ayinlerini de yaptıkları bu mağaralar sanırım Acun Ilıcalı'nın Survivor yarışmasına da ilham kaynağı olmuş. Zaten yalnız Survivor değil adada çok sayıda film, belgesel ve yarışma programı çekilmiş. Bunlardan en ünlüsü elbette ki Jurrasic Park. Halen öyle doğal çeşitliliğe sahip öyle bakir ve tropik bölgeler var ki kendinizi her an bir film setinde hissedebilirsiniz.

Santo Domingo-3

Santo Domingo-4

Gemimiz bu cennet adada yalnızca sabah 8'den 4'e kadar kaldı. Keşke daha uzun vaktimiz olsaydı daha fazla keşfedebilseydik. Cruise turlarında her limanda geminiz size ekstra bir çok tur sunar. Kısıtlı zaman ve yüksek fiyat olduğu için en güzel turu seçmek ilk gittiğiniz ülke için hiç kolay değil. Biz bu turda Dominik Adası'nda bir katamaran turu denemek istedik. unutulmaz saatler inanılmaz keyifli Dominik Cumhuriyeti anılarıyla ayrıldık. İşte ada için hazırladığım ufak bir video. Keyifli izlemeler :) https://youtu.be/1gvaMRASkFk

Etiketler


Pınar Bulut kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...