Testere Dişli Dağ: Montserrat

Barselona’ya gitmişseniz ve fazladan da bir gününüz varsa kesinlikle Montserrat’a günübirlik gidip gelmelisiniz. Montserrat, Barselona'nın hemen dışında yer alan nefes kesici doğal güzelliklere sahip bir bölgedir. Katalanların en önemli hac merkezidir. Doğal parkı, müzesi ve tüm hristiyanlar için kutsal olan Kutsal Tapınak ile yaşanması gereken bir deneyimdir. Barselona’nın 40 km kuzeybatısında bulunur. Özellikle yaz ve bahar aylarında ya da iyi havalarda Montserrat gezinin çok keyifli olacağından emin olabilirsiniz. Montserrat, kelime anlamı olarak “testere dişli dağ” anlamına gelir. Yer seviyesinden 1236 metre yükseklik ile Katalonya’nın en yüksek dağlarındandır. Biraz zahmetli ama bir o kadar da keyifli geziyi yaptığınıza pişman olmayacaksınız.Barselona’dan iki şekilde, araba ile ya da tren ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Barselona’dan Trenle Ulaşım: Montserrat’a Plaza Espanya’da bulunan Espanya Tren İstasyonu’ndan Manresa’ya giden R5  hattı ile ulaşabilirsiniz. Seferler 8.30 civarında başlar ve günde yaklaşık 15 gidiş ve dönüş olur. Montserrat Dağı'nın eteğinde trenden indikten sonra Montserrat Manastırı'nın yer aldığı yukarıya çıkmak için iki alternatifiniz var; teleferik (Aeri) veya funiküler (Cremallera). Unutmayın, Barselona'da tren biletinizi alırken yukarıya ne ile çıkmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Her iki biletin de ismi ve fiyatı aynı olmasına rağmen daha sonra fikir değiştirerek diğer araca binemezsiniz. “Aeri” ile çıkmayı tercih ettiyseniz “Aeri de Montserrat” durağında, funiküler ile çıkmayı tercih ettiyseniz bir durak sonra “Monistrol”de inmelisiniz. Monistrol durağında bekleyen ikinci bir tren (Cramallera) sizi 600 m yukarıya çıkartıyor. İkinci tren Montserrat’a 15 dakikada ulaşmaktadır. Şehre dönen son tren seferleri 19:00 civarındadır. Tek yönde toplam yolculuk süresi yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Santa Maria de Montserrat Manastırı
Dağa vardığınızda, tepede Montserrat Manastırı bulunur ve Manastırın temelleri 10. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Katalunya'nın inanç hayatında önemli bir yeri olan manastır sarp kayalıkların üzerine kurulmuştur. Burası adeta köyü andıran ihtişamlı bir manastır kompleksidir. Manastır Hz Meryem'in görüldüğü mağaranın yakınına 1025 yılında inşa edilmiştir. Bu sebepledir ki ismi de Hz. Meryem'in Manastırı anlamındadır. 80 rahibin sürekli yaşadığı manastır kutsal Siyah Meryem ( La Moreneta) heykeli ile dünyanın dört bir yanından hacıları kendine çeker. Giriş ücretsiz. 

Bazilika ve Siyah Meryem (Basilica La Moreneta)
Bazilika manastırın kilisesidir ve 16. yüzyılda yapılmıştır. Girişte sağdaki düz çatılı kare biçimli çan kulesi yapının en eski bölümüdür ve 14. YY'da yapılmıştır. Kilisenin içi gotik-rönesans karışımı ince işlemelerle süslüdür. Bir cam ile korunan ünlü “Siyah Meryem” heykeli ise bazilikanın en dikkat çeken yeridir. Heykelin Hıristiyanlığın doğduğu yıllarda yapıldığına inanılmaktadır. Ahşaptan yapılmıştır ve yüzyıllar boyunca aydınlatmada kullanılan mumların islerinden dolayı renk değiştirerek kararmıştır. Giriş ücretsizdir

Montserrat Müzesi (Museu de Montserrat)
Dali ve Picasso gibi ünlü ressamların resimlerinin de bulunduğu yaklaşık 1300 parçalık çok zengin bir koleksiyona sahiptir. Giriş ücreti 7 €. 

L'Escolania Montserrat Çocuk Korosu
Dünyanın en eskisi (kuruluş 1223), 100'den fazla albüm çıkarmış olan dünyaca ünlü Monserrat Çocuk korosunun dini şarkılarını, saat 13:00'te ücretsiz dinleyebilirsiniz.

Diğer gezi yazılarımız için:  http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.