Ucuz ve Yakın Haftasonu Kaçamağı: Bulgaristan

Nasıl Gidilir?

Cuma akşamı olmuş. İstanbul çekilmez sıcak ve kalabalık. Ah şöyle güzel bir yer olsa, deniz, kum güneş olsa, yakın olsa, gece eğlencenin dibine vursa, hem ucuz hem kaliteli hem tertemiz olsa. Peki var mı öyle bir yer? Olmaz mı? Haydi kalkın bu hafta sonu Bulgaristan'a gidiyoruz. Sunny Beach, Nessebar ve Burgas'ı keşfedeceğiz. Hani şu geçen yazdan kalan üç beş günlük Schengen vizesi var ya. Onu değerlendirmeli. Yanmasın boşuna. Nimetten sayılır bi yerde.

Bulgaristan'ın en güzel tatil yerlerinden Sunny Beach'te kaçamak yapacağız hep beraber. Bulgaristan'a nasıl gidilir? Kaça gidilir? Kendi aracınızla Bulgaristan'a nasıl gidilir? Yol ne kadar sürer? Bulgaristan'da ne yapılır, ne alınır? Bunları deneyimleyeceğiz. Hadi kalkın hep beraber hafta sonu kaçamağı yapıyoruz.

İstanbul Burgas yol haritası ve süre

Girişte polis ehliyet hiç sormadı. Yani cebimizdeki standart Türk ehliyeti ile gayet rahat girdik. Bu 3. girişimiz hiç sıkıntı yaşamadık.

Burgas'a en yakın sınır kapısı Dereköy. İlginç bir yer. Sınır değil de devlet malzeme ofisi lojmanlarına giriyor gibisiniz. Üç gişe var. Önce birinden yurt dışına çıkış harç pulu alıp diğer gişeye pasaportlarla birlikte veriyorsunuz.

Kaşeler basıldıktan sonra araç ruhsatınızla hemen arkadaki kulübeden yeşil sigorta yaptırıyorsunuz. en az 15 günlük 63 € kredi kartı geçerli ve 9 taksit yapılıyor. Doblo tarzı araçlar için 142 € ödeniyor bunu da onaylatıp aracı kaydettiriyor ve Türk sınırından geçiyorsunuz. Hemen ileride Bulgaristan gişesinde pasaport kontrolü yaptırıp araç sterilizasyonu için etraftan ilaçlı suların fışkırtıldığı bir tünelden geçiriliyorsunuz. 5 € civarı bir ücret ödemek zorundasınız (6 Leva).

Bulgaristan Dereköy sınırını geçer geçmez az ilerde Luk Oil var. 95 oktan normal benzin 3.8 Tl karşılığı Leva. Depoyu fulleyebilirsiniz. Bulgaristan'da yol vergisi anlamında "Vinetka" diye bir uygulama var. Herhangi bir benzinciden 1 haftalık alıp polis sorduğunda göstermelisiniz. (10 Leva) Yoksa ceza yersiniz.

Sınırdan geçtikten sonra Burgas 82 km. Yemyeşil ormanlık, biraz virajlı ama yepyeni bir yol. İster Burgas'da konaklayabilir, isterseniz tercihinizi Nessebar'da veya Sunny Beach'te konaklama yönünde kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin nasıl bir tatil istediğinize bağlı. Bir sonraki postta her üçü için de ayrıntılı bilgiler vereceğim. Ama kafanıza takılan şeyleri mutlaka yorum kısmına bırakın.

Bulgaristan'daki tatil yöreleri oldukça yakın olsa da aslında 1 hafta sonu kesinlikle yetmiyor. Fiyatların ucuzluğu, yemeklerin lezzet ve kalitesi, eğlencenin çeşitliliği oyle çok ve doyumsuz ki 'aman yakın 2 gün kalıp dönerim' dediğinizde hep gözünüz arkada dönüyorsunuz. Onu söyleyeyim :)

Gezilecek Görülecek Yerleri

Bayağı bildiğin büyük şehir. Çarşılar, AVM'ler, geniş caddeler evler. Ama bilmediğin gibi bir şehir. Koskocaman enfes parklar, ulu ağaçlar, enfes sapsarı kumlu tertemiz plajlar, huzurlu insanlar var.

Koskoca şehrin nüfusu 200 bin kişi. Yani trafik var diyorlar ama bi gülesi geliyor insanın. Bulgaristan‘da nüfus hızla azalıyor. Asgari ücret 360 leva (180 Euro) Kimse çocuk yapmıyor, ya da 1 tane. Çoğu genç ailesini geçindirmek için Avrupa’da bir yerle gurbette. Sokaklarda boş evler, hatta bomboş köyler dolu bu memlekette.

Burgaz‘da da durum aynı. Hayat her yerde zor ve acımasız elbet. Bulgaristan'da kadınların emekli olabilmesi 35, erkeklerin ise 38 yıl çalışmaları gerekli. Hem de bu ücretlerle. Tüm bunlara rağmen sakin, sabırlı ve tevekkül bir hali var Burgaz'ın. Şehrin her yerinde yüzyıllık ağaçlarla dolu tarihi taş binalardan mı geliyor, yoksa bu tertemiz devasa güzel parklardan mı diyorum onlardaki bu sükunet. Hiçbir şey yapmadan yalnız 2 gün Burgaz'da gezmek, geniş kumsallarda engine bakıp huzuru içine çekmek için bile gelir insan Burgaz'a.

Peki, buraya ulaştınız. İyi de Burgaz'da gezip görülecek yerler neresi var diye sorarsanız. Ben tam gün hiçbir şey yapmadan sakin bir parkta oturup kitap okumayı tercih ederim ama Kutubalığı'nız elbette başka yerler de keşfetti size. Burgaz'da gezip görülecek yerler için şu aşağıdaki linklerden birini veya birkaçını deneyebilirsiniz mesela:

Sea Garden Deniz Parkı

İşte burası beni benden alan, hemen kendine aşık eden huzur dolu bir yer. Hafta sonları çok sayıda gelin-damat fotoğraf aktiviteleri gördüğümüz bu parkta isterseniz hemen merdivenlerden inip aşağıdaki enfes plajda güneşlenip yüzebilir, isterseniz de parkta çeşitli yerlere konmuş bu kitap dolaplarından bir tane alıp tüm gün kuşların eşliğinde kitap okuyabilirsiniz (Bulgarcanız yoksa kitabınızı yanınızda getiriniz pliiiz).

St. Anastasia Island

Hemen deniz parkındaki iskeleden gidebileceğiz küçük motorlarla gidebileceğiniz bu ada Karadeniz'in ender bulunan adalarından biri. Üzerindeki hoş şapel, restoran ve deniz feneriyle fotoğraf meraklıları için inanılmaz hoş manzaralar ile keyifli bir öğleden sonra fırsatı sunuyor. Vakti olanlar için bulunmaz fırsat. Ada hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan da bulabilirsiniz.

Burgaz Kum Heykeller Festivali

Mutlaka Burgaz'da  görülecek yerler arasında bana göre. 7 yıldır düzenleniyor. 1 Temmuz 15 Eylül arasında onlarca değişik ülkeden gelen kum heykeltıraşları o sapsarı harika kumlara enfes ve devasa kum heykeller yapıyor. Hem yapılışlarını izlemek hem de sanatçıların bu birbirinden eğlenceli dev kum heykellerini görmek unutulmaz bir keyif. İşte size ufak ve keyifli bir video. Bundan sonra plajda kumdan kale yaparken çok daha yaratıcı olacaksınız. Festival hakkındaki diğer ayrıntıları Sand Fest Burgas da bulabilirsiniz. Sayfayı Türkçeye çevirmeniz yeterli

Tüm bunların dışında Burgaz'da gezilecek yerler oldukça fazla. Onlarca müze, galeri arkeolojik kalıntılar, harika plajlar Avm'ler ve hatta bir tuz gölü ve tuz müzesi bile var.

Ne Yenir?

Peki iyi hoş da Burgaz'da yeme içme konusunda ne yapalım derseniz, elbet Balkan mutfağının en lezizini ve ucuzu bulacağınız restaurantlar dolu. Bu adresten bakabilirsiniz Ama ben size özellikle taze, leziz balıkları ve deniz ürünlerini, enfes salataları, şahane midyeleri ve karidesleri oldukça hesaplı bulacağınız Altın Çapa Restaurant'ı fena halde tavsiye ediyorum.

Aman yakınmış, kolayca gider bir hafta sonu gezer gelirim dediğiniz Bulgaristan'ın sayfiye şehri Burgaz sizi gerçekten şaşırtmaya, kendini hayran bırakıp fena özletmeye hazır. Geçen yazdan arta kalmış azıcık Shengen vizeniz, bolca merakınız, keşfetme tutkunuz varsa ve bu aralar da bir maniniz yoksa sizi de bekleriz efendim :)

PÜF NOKTALARI

# Bulgaristan’a arabayla girişte araç sizin değilse vekalet almalısınız. Onun dışında sınırdan yeşil sigorta yapın, yolda polis durdurdu, ehliyet ruhsat, vinetka ve yeşil sigorta sordu. Verdik baktı iyi yolculuklar diledi o kadar.
# Vinetka almayı unutmayın en yakın benzinciden. Yolda polis çevirirse soruyor çünkü. Zaten sınırdan çıkarken de göstermek zorundasınız.
# Evet maalesef Schengen olmalı. Bence de çok büyük haksızlık. Ama adamlar AB ülkesi işte. Öyle kapı vizesi filan yok. Ama kalan Schengen vizenizi ziyan etmeyin. Son damlasına kadar kullanmak için bulunmaz fırsat.
Her yerde change ofisler var. Cebinizdeki TL’yi direkt Leva’ya çevirebilirsiniz. Dolar, Euro götürmenize gerek yok.
Yola çıkarken 3G paketinizin olması olmazsa olmaz. Navigasyon varsa gece gündüz her yer yakın ve kesindir, her kuruşunu hak eder.
Çıkarken bolca alışveriş yapabilirsiniz. Ancak et ve et ürünleri, tohum ve fidan yasak. Alkol ve sigara için pasaport başına 1 lt, 1 karton bandrollü ürün geçirebilirsiniz. Sınıra 1 km kala benzincide depoyu fulleyebilirsiniz. Aracına göre 50-100 TL fark eder, kim kime verir bu zamanda icabında.

En bi son not:

Son benzin istasyonunda açlıktan kemikleri çıkmış 3 tane köpekçik var. Sanırım 2 tanesi de anne üstelik. O kadar uysal ve o kadar zavallılar ki. Dönüşte depoyu fullerken onlar için de biraz yiyecek getirin noolur. Biz habersiz olduğumuz için hiçbir şey veremedik. yalnız sevdik, arkamızdan aç ve mahsun öylece bakakaldılar. İçimde uktedir, ne olur siz dönüşte onlara biraz mama bırakın. Çok teşekkür ederim :)

Gezgin Kutubalığı'nız

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.