Ucuz ve Yakın Haftasonu Kaçamağı: Bulgaristan

Cuma akşamı olmuş. İstanbul çekilmez sıcak ve kalabalık. Ah şöyle güzel bir yer olsa, deniz, kum güneş olsa, yakın olsa, gece eğlencenin dibine vursa, hem ucuz hem kaliteli hem tertemiz olsa. Peki var mı öyle bir yer? Olmaz mı? Haydi kalkın bu hafta sonu Bulgaristan'a gidiyoruz. Sunny Beach, Nessebar ve Burgas'ı keşfedeceğiz. Hani şu geçen yazdan kalan üç beş günlük Schengen vizesi var ya. Onu değerlendirmeli. Yanmasın boşuna. Nimetten sayılır bi yerde.

Bulgaristan'ın en güzel tatil yerlerinden Sunny Beach'te kaçamak yapacağız hep beraber. Bulgaristan'a nasıl gidilir? Kaça gidilir? Kendi aracıınızla Bulgaristan'a nasıl gidilir? Yol ne kadar sürer? Bulgaristan'da ne yapılır, ne alınır? Bunları deneyimleyeceğiz. Hadi kalkın hep beraber hafta sonu kaçamağı yapıyoruz.

İstanbul Burgas yol haritası ve süre

Girişte polis ehliyet hiç sormadı. Yani cebimizdeki standart Türk ehliyeti ile gayet rahat girdik. Bu 3. girişimiz hiç sıkıntı yaşamadık.

Burgas'a en yakın sınır kapısı Dereköy. İlginç bir yer. Sınır değil de devlet malzeme ofisi lojmanlarına giriyor gibisiz. Üç gişe var. Önce birinden yurt dışına çıkış harç pulu alıp diğer gişeye pasaportlarla birlikte veriyorsunuz.

Kaşeler basıldıktan sonra araç ruhsatınızla hemen arkadaki kulübeden yeşil sigorta yaptırıyorsunuz. en az 15 günlük 63 € kredi kartı geçerli ve 9 taksit yapılıyor. Doblo tarzı araçlar için 142 € ödeniyor bunu da onaylatıp aracı kaydettiriyor ve Türk sınırından geçiyorsunuz. 
Hemen ileride Bulgaristan gişesinde pasaport kontrolü yaptırıp araç sterilizasyonu için etraftan ilaçlı suların fışkırtıldığı bir tünelden geçiriliyorsunuz. 5 € civarı bir ücret ödemek zorundasız (6 Leva)

Bulgaristan Dereköy sınırını geçer geçmez az ilerde Luk Oil var. 95 oktan normal benzin 3.8 Tl karşılığı Leva. Depoyu fulleyebilirsiz.

Bulgaristan'da yol vergisi anlamında "Vinetka" diye bir uygulama var. Herhangi bir benzinciden 1 haftalık alıp polis sorduğunda göstermelisiz. (10 Leva) Yoksa ceza yersiniz.

Sınırdan geçtikten sonra Burgas 82 km. Yemyeşil ormanlık, biraz virajlı ama yepyeni bir yol. İster Burgas'da konaklayabilir, isterseniz tercihinizi Nessebar'da veya Sunny Beach'te konaklama yönünde kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin nasıl bir tatil istediğinize bağlı. Bir sonraki postta her üçü için de ayrıntılı bilgiler verceğim. Ama kafanıza takılan şeyleri mutlaka yorum kısmına bırakın.

Bulgaristan'daki tatil yöreleri oldukça yakın olsa da aslında 1 hafta sonu kesinlikle yetmiyor. Fiyatların ucuzluğu, yemeklerin lezzet ve kalitesi, eğlencenin çeşitliliği oyle çok ve doyumsuz ki 'aman yakın 2 gün kalıp dönerim'dediğinizde hep gözünüz arkada dönüyorsunuz. Onu söyliyeyim :)

PÜF NOKTALARI

# Bulgaristan’a arabayla girişte araç sizin değilse vekalet almalısınız. Onun dışında sınırdan yeşil sigorta yapın, yolda polis durdurdu, ehliyet ruhsat, vinetka ve yeşil sigorta sordu. Verdik baktı iyi yolculuklar diledi o kadar.
# Vinetka almayı unutmayın en yakın benzinciden. Yolda polis çevirirse soruyor çünkü. Zaten sınırdan çıkarken de göstermek zorundasınız.
# Evet maalesef Schengen olmalı. Bence de çok büyük haksızlık. Ama adamlar AB ülkesi işte. Öyle kapı vizesi filan yok. Ama kalan Schengen vizenizi ziyan etmeyin. Son damlasına kadar kullanmak için bulunmaz fırsat.
Her yerde change ofisler var. Cebinizdeki TL’yi direkt Leva’ya çevirebilirsiniz. Dolar, Euro götürmenize gerek yok.
Yola çıkarken 3G paketinizin olması olmazsa olmaz. Navigasyon varsa gece gündüz her yer yakın ve kesindir, her kuruşunu hak eder.
Çıkarken bolca alışveriş yapabilirsiniz. Ancak et ve et ürünleri, tohum ve fidan yasak. Alkol ve sigara için pasaport başına 1 lt, 1 karton bandrollü ürün geçirebilirsiniz. Sınıra 1 km kala benzincide depoyu fulleyebilirsiniz. Aracına göre 50-100 TL fark eder, kim kime verir bu zamanda icabında.

En bi son not:

Son benzin istasyonunda açlıktan kemikleri çıkmış 3 tane köpekçik var. Sanırım 2 tanesi de anne üstelik. O kadar uysal ve o kadar zavallılar ki. Dönüşte depoyu fullerken onlar için de biraz yiyecek getirin noolur. Biz habersiz olduğumuz için hiç birşey veremedik. yalnız sevdik, arkamızdan aç ve mahsun öylece bakakaldılar. İçimde uktedir, ne olur siz dönüşte onlara biraz mama bırakın. Çok teşekkür ederim :)

Gezgin Kutubalığı'nız

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.