Uzungöl ve Garester Yaylası Rekabeti

Şimdi size iki rakip anlatacağım. Bunu Fenerbahçe-Galatasaray veya Siyah-Beyaz gibi düşünebilirsiniz. İkisi de önemli... İkisi de kıymetli yerlerden... Bakalım hangisini beğeneceksiniz?

UZUNGÖL SİHİRİKaradeniz sahil yolundan Rize istikametine giderken Uzungöl tabelası görmek mutlu ediyor. Of üzerinden Solaklı Deresi'ne paralel bir yolda gidiyoruz kıvrıla kıvrıla. Bu yol bir şeylerin sinyalini veriyor. Neyin mi? Huzura geliyorsun Seymen diyor. Yeşilin her tonunu masmavi gökyüzü altında görebiliyorum.

Uzungöl’e girişte ormanın eteğine kurulmuş ahşap evleri ve ikiz minareleri camiiyi görünce Karadeniz’e yakışır bir şaşkınlık tepkisi veriyoruz. Offff! Harika burası. Burası değişik bir yer. Şansınız varsa burada birkaç saat içinde 4 mevsimi yaşayabilirsiniz. Güneş varken bulutlar gelir, yağmuru bırakır sonrasında sisle kapatır Uzungöl’ü. Kim bilir, belki de doğa Uzungöl’ü böyle korumaya çalışıyor. Yağmur veya sis varsa kaçmayın sığınmayın bir yere.

Garester yolunda Com Cafe’de, çay içerken izleyin Uzungöl’ü. Çay servisi sırasında “Eskiden kendi halindeyken daha güzel diyor” Seval abla ve ekliyor. “Uzungöl’ün ilerde havuz gibi gözükmesinden korkuyorum. Umarım daha güzel olacak her şey”.

Garester’de Bulut Olmak
Göl çevresinde gezdikten sonra aman Uzungöl bu kadar mı diye düşünerek geri dönmeyin. İkiz camii yanından Garester Yaylası tabelasını takip ederek bu güzelliği tepeden görme imkanınız var. Garester’e yaklaştıkça içim içime sığmıyor desem yeridir. Suratımda anlamsız bir gülümseme. Sanki dünyada hiçbir sorun yok. Sanki yukarı doğru tırmandıkça tüm sorunlarım aşağıda kalıyor. Her şeyi unuttum yukarıda.

Garester’de bulutlu hava gidiyor, ruhunuza ışık giriyor. Ben bu durumu çok sevdim. Garester Yaylası'nda, Mustafa ve Selim ile sohbetimizde eskiden inekler ve koyunlar kendilerini uçurumdan aşağı bırakırdı o yüzden çitledik buraları diyor. Onlar bile dayanamıyor manzaraya demek ki dedim. “Uy ağzın bal yesin” aynen öyle dedi kahkahayı patlattı Mustafa abi. Çitlerin diğer tarafına geçtiğimizde ise Uzungöl’ü 2600 rakım tepeden görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bundan sonrasını anlatmak için uygun kelime bulamıyorum. Cennetten önceki duraklardan biri Garester...

Devamı Instagram'da...Kullanıcı adı: seymen.b

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir