Yeşilin, Eğlencenin Ve Konforun Şehri: Kuala Lumpur

İlk Asya turuma başlayacağım nokta olan Kuala Lumpur için Türk Hava Yolları’ndan aylar öncesinden çok ucuza bilet bulunca dayanamayıp hemen alıverdim. Kuala Lumpur ya da yerel halkın deyimiyle KL Malaycada “çamurlu kavşak” anlamına gelmektedir. Gombak ve Klang Nehirleri’nin kesişme noktasında 1800′lü yılların başında kalay madenlerinin keşfedilmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulan Kuala Lumpur; bugün zengin tropik bitki örtüsü, kauçuk üretim potansiyeli, bol soslu ve baharatlı yemekleri, turistik mekânları, dünyaca ünlü Petronas İkiz Kuleleri, bankacılık faaliyetleri, ticari zenginliği ve etnik-modern yapıları içinde barındırmasıyla ziyaretçilerine hem modern, turistik bir şehir hem de etnik bir kasaba havasını yaşatmaktadır.

Havaalanına indiğinizde nasıl bir ülkeye geldiğinizi az çok anlamaya başlıyorsunuz. Uçaktan iner inmez kapıda sizi karşılayan görevliler “Salamat Datang” (Hoş geldiniz) diyerek hemen pasaportunuza bir pul yapıştırarak ülkelerine alıyorlar. KLCC şehre biraz uzak olduğu için taksi yerine 8 Ringgit’e otobüsle ya da 35 Ringgit’e metro ile Kuala Lumpur Sentral İstasyonu’na kadar gidebilirsiniz.

Şehir merkezine yakın olması nedeni ile KL Sentral İstasyonu’ndan 1 durak sonra China Town durağında inerek burada bir hostele yerleştim. China Town içerisinde günlük 10 Dolar’a(30 Ringgit) tek kişilik klimalı bir odada konaklayabilirsiniz.

Kuala Lumpur; dünyanın en yeşil, en şirin, en sıcak şehirlerinden biri, şehirde gezilecek o kadar çok yer var ki… Gökdelenlerle çevrilmiş olan şehir merkezinde ilk olarak Petronas İkiz Kuleleri’ne (Petronas Twin Towers) mutlaka gitmelisiniz. Burada zaten açık olan alan kulelerin arasında kalan, iki kuleyi birbirine bağlayan köprü… Yalnız Pazartesi günleri kapalı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yine buradaki, Aquaria ismindeki sualtı dünyasını ziyaret edebilirsiniz.

Kuala Lumpur’a turist olarak gidiyorsanız kesinlikle görmeniz gereken yer: Putra Jaya. Burası Malezya’nın hem yönetim hem de turizm merkezi; burada görülecek çok fazla yer var, Parlamento ve çevresi Seri Perdana, Putra Camii, Dar’ül Ehsan Sarayı, çeşitli bakanlık ve devlet binaları, Putra, Saujana ve Gemilang Köprüleri.

Çin Mahallesi

Kesinlikle sıkılmayacağınız bir önerim olacak, Çin Mahallesi ya da Malayca Jalan Petaling. Burası hem gezilebilecek hem de ucuz, taklit Çin ürünlerini bulabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Şunu söyleyebilirim ki oldukça kaliteli ürünler de mevcut tabii çok sıkı pazarlık yapmanız gerekiyor, mesela 100 Rinngit söylenen bir ürünü çok rahat 20-25 Ringgitlere alabiliyorsunuz. Central Market’te genelde el işlerinin bulunduğu hem görülmesi gereken hem de alışveriş yapılabilecek bir yer.

Merdeka Meydanı

Bağımsızlık Meydanı ya da Malayca “Dataran Merdeka”, 31 Ağustos 1957 yılında İngiliz bayrağının göklerden indirilip yerine Malezya bayrağının asıldığı yer olarak tarihi bir anlam taşımaktadır. 

Petronas İkizleri

Kent merkezi KLCC’de ikiz kulelerin yanı sıra birçok AVM ve oldukça geniş parklar var. Petrol şirketi Petronas’ın kuleleri 2003’e kadar dünyanın en yüksek binalarıydı, şimdiyse yerini yakın zamanda yapımı tamamlanan Burj Khalifa’ya devretti. 88 katlı yapının 41. ve 42. katlarında çelik bir köprü mevcut, sabah erkenden gidip günde yalnızca 1300 kişinin çıkmasına izin verilen köprüye ücretsiz olarak biletinizi alabilirsiniz.

Menara (KL Tower)

Petronas kulelerinin gözlem katından daha yüksekte olduğundan daha iyi bir gözlem noktası olan Menara‘dan şehri 360 derece gözlemleyebileceğiniz gibi bir üst katında yer alan lokantada yemek eşliğinde de deneyimleme şansınız var.

Batu Caves

Batu Caves, Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde yer alıyor. Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Kuala Lumpur’dan tren hattı ile 1 Ringgit’e yarım saat içerisinde gidebilirsiniz, ne kadar ilginçtir ki dönüş ücreti olarak 1,5 Ringgit alıyorlar.

Hindular, KL Tower’dan da görebileceğiniz büyük bir kaya içerisine gömülmüş bu mağaraya yılda birkaç kez ibadet için geliyor.

Eğer Hindu festivallerden birine denk gelirseniz, oldukça enteresan görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Taşıdıkları dev çiçekler, süt kapları, yanaklarına sapladıkları şişler, ağzında kül söndüren rahipler gibi alışık olmadığınız anlara şahit olabilirsiniz. Ancak festival zamanı olmasa bile mutlaka gidip görmenizi tavsiye ediyorum.

Para Birimi

Malezya Para Birimi Ringgit RM 1 TL= 1,67 MYR ediyor.

Elektrik

Elektrik Priz Tipi 230V/50Hz. İngiliz tipi 3 soketli prizler kullanılıyor. Uluslararası elektrik adaptör dönüştürücülerinden kullanmak şart…

Alışveriş

Alışveriş için çok alternatif var. Büyük, lüks, birbirinden güzel alışveriş merkezleri var burada. Fiyatlar Avrupa’ya hatta markaya ve mağazaya göre değişiklik gösterse de Türkiye’ye göre daha uygun. Time Square, KLCC büyük ve lüks alışveriş merkezlerinden ikisi. KLCC’ye gittiğinizde hemen arka tarafındaki havuza bakan kafelerde kahve içip, birbirinden güzel cheesecakelerin tadına bakmanızı tavsiye ederim. Elektronik alışverişi için ise, kesinlikle Low Yat çarşısına uğramalısınız. Ayrıca, Abdul Rahman, Jalan Ampang ve Jalan Tuanku caddelerinde birçok alışveriş merkezi bulabilirsiniz.

Malezya insanı çok sıcak, sevecen, şirin; yardıma ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olacaklardır, bundan hiç şüpheniz olmasın. Kuala Lumpur yeşilin, eğlencenin, alışverişin ve konforun şehri… Bu sevimli Asya şehrini doya doya yaşayın, tadını çıkarın.

GÖKHAN ERDOĞAN

Yazar Hakkında

GÖKHAN ERDOĞAN

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın Bi Proje Canavarı, Aaa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.