Zengin Sporunu Fakir Fiyatına Yapmak: Bansko Tatil Rehberi

Yılbaşı ve Sömestre tatili önerileri: Bulgaristan Bansko'ya nasıl gidilir, Bansko'da nerede kalınır, ne yenir içilir, Banskoekonomik kayak tatili, ucuz kayak ve snowboard dersleri... İşte hepsi bu yazıda! Buyurun size ufak bir Bansko Tatil Rehberi...

Kayak sanırım çok keyifli bir spor. Snowboard da öyle tabi ki. Çok zevkli olmalı çünkü hem kayak dersleri, hem kayak ekipmanları öyle pahalı ki takımı tamamlayayım, ders alayım öğreneyim diye onca masraf yapınca ister istemez çok havalı gözüküyor insan o kayarken çektirdiği fotolarda. (Ben Bursalı olduğum halde öğrenemedim maalesef, 3 ders bir öğretmen maaşıydı Uludağ'da.) Yalnız Uludağ'da değil aslında elbette.

Kayak sporu oldum olası her yerde pahalı bir spordur, öğrenirken de yaparken de... O yüzden herkese kısmet olmaz. Ancak sonunda hem makul fiyatlara hem de enfes pistlere sahip bir yer var. Hem memlekete yakınlığı hem tertemiz havası, eğlenceli ve ucuz gece hayatıyla bu kış mutlaka gitmeniz gereken "görmeden olmaz"ların liste başı BANSKO.

Bulgaristan Bansko... Çok ucuza kayak dersi, kayak malzemeleri almak mümkün. Üstelik (usta kayakçıların söylediğine göre) Sezonun büyük bölümünde Bansko kayak için mükemmel pistlere etaplara sahip. Müthiş çam ormanları arasında çok sayıda zorluk derecesiyle Bulgaristan'ın 1 numaralı, Avrupa'nın sayılı pistleri arasında. Ekonomik ve kaliteli kayak merkezleri arasında kesinlikle birinci sırada bu  şirin kasaba.

Kayak yapsanız da yapmayıp benden geçti çoluk çocuk öğrensin deseniz de kayakla hiç ilgim yok, ekonomik kış tatili yapmak istiyorum, karda yuvarlanıp kartopu oynarım deseniz de Bulgaristan Bansko size ekonomik harika bir kış tatili sunuyor.

BANSKO'YA NASIL GİDİLİR? (Bansko ulaşım)

Bansko'ya havayoluyla ulaşmak isterseniz en yakın havaalanı Sofya'da. Ancak buradan özel transfer ayaralamanız veya araç kiralamanız gerekecek. Toplamda yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

Bansko'ya otobüs ile gitmek isterseniz ise Esenler otogarından Sofya'ya yada Plovdiv'e gidebilir oradan ya da önceden otelinizden ayarladığınız bir serviste otelinize ulaşabilirsiniz.

İstanbul'dan kendi aracınızla da Bansko'ya gayet kolay ulaşabilirsiniz. Kayak ekipmanlarınızı ve diğer eşyaları taşımak için elbette en kolay yol elbette bu. Ancak hava şartlarına dikkat etmek gerek yine. Bununla ilgili tüm ayrıntıları Kendi aracınızla Bulgaristan'a gitmek yazısını tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında özellikle yılbaşı ve sömestrde Bansko'ya gitmek için bir çok tur firması ister transfer isterseniz paket tur halinde pek çok güzel tur satıyor. İnternetten ufak bir araştırma ile çok hesaplı fiyata güzel turlar bulabilirsiniz.

BANSKO'DA NEREDE KALINIR (Bansko Konaklama)

İrili ufaklı pek çok otel var elbette bu güzel kayak merkezinde. İster otel ister apart olsun en dikkat edilmesi gereken nokta "Gondol"a yani sizi pistlere çıkaracak teleferiğe en yakınını seçmek. Sabahları ve akşamları elinizde ağır ekipmanlarla karlı zeminde teleferik sırasına ulaşmak için yürürken bunun önemini fark edeceksiniz.

Bunun dışında otelinizi spa merkezi olması işin bal kaymağı oluyor. Tüm gün karla buzla boğuşmuşken akşamları sıcak havuzlar insana şifa gibi geliyor.

BANSKO'DA YEME-İÇME (Basko'da ne yenir)

Son yıllarda gitgide Avrupa'da da meşhur olan bu kayak merkezi Bulgaristan'ın diğer yerlerine göre birazcık daha pahalı. Ancak o müthiş Bulgar çorbaları, tavuk ve et yemekleri hatta kuzu çevirme tarzı pek çok restoran var. Mutlaka denemeniz gereken bir çorbaları var: Piliçka Suppa. Gitmişken bir tabak da benim yerime için.

Bulgar yemekleri,çorba

Akşamları birçok English Pub tarzı yerde aperatif de alabilirsiniz. Alkolün çok hatta oldukça çook ucuz olduğunu ve gece eğlencelerinde "sınırsız" seçenekler olduğunu da belirtelim ;)

BANSKO'DA ALIŞVERİŞ (Bansko'da ne alınır)

Her yıl gitgide büyüyen bu sevimli kasabada pek çok hediyelik eşya dükkanı var. Ancak daha hesaplı ve yerel şeyler almak isterseniz kayak merkezinden aşağı Bansko kasabasına 15 dakikada yürümelisiniz. Burada pek çok orijinal el emeği ürünleri, seramik ürünleri ve meşhur Bulgaristan gül kokulu sabun, kozmetik vb. enfes hediyelikleri bulacaksınız. Üzeri geleneksel desenlerle süslü güveçler yıllarca kullanılacak harika hediyelikler olabiliyor.

Ayrıca Bansko'da hem sıfır hem de 2. el tüm kayak ekipmanlarını da çok hesaplı şekilde bulacağınız dükkanlar var. Mutlaka göz atmalısınız. Pazarlık sünnet tabi ;)

BANSKO VİZE İSTİYOR MU?

Evet maalesef Schengen vizesi almanız gerekiyor. Ancak Schengen vizemiz yok diye üzülmeyin. Çünkü yalnız Bulgaristanvizesi alarak da Bansko'ya gidebilirsiniz. Bu çok daha kolay ve hesaplıdır.

Ayrıca Bansko Ski Fest'in de 23 Ocak-12 Şubat arasında olduğunu, bu dönemde çok sayıda eğlenceli aktivitenin yapıldığını, karın, kayağın ve kış eğlencelerinin en renkli, keyifli ve unutulmaz dönemi olduğunu hatırlatayım. Bansko Ski Fest için burayı tıklayabilirsiniz.

Ufak kayak kazalarından sakınmanız dileğiyle :))

kayak kazaları, spor yaralanmaları, kırık, çatlak

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.