Zürih: Paha Biçilmez Bernina Express

Bir belgeselde görmemle başladı Bernina rüyası. Gitmeliyim dedim, muhakkak binmeliyim bu trene. Kısa bir araştırmadan sonra hemen çıkardım rotayı, birkaç arkadaşıma söyledim. En sonunda bir de baktım ki Paris'ten ve Düsseldorf'tan da bir arkadaşımın katılımıyla 7 kişi olmuşuz Bernina treninde! Heidi'nin yeşil yamaçlarından, Alp Dağları'nın arasından İsviçre'nin ufak bir şehri olan Chur'dan başlayıp İtalya'nın Tirano şehrinde sonlanan kıpkırmızı bir trenle huzur dolu bir yolculuk!Hiç bitmesin dediğim tatillerden birisiydi. Çünkü çok yüksek beklenti ile gitmiştim ve beklediğimden çok daha güzel geçmişti bu yolculuk. Yol boyu, huzur dolu, tazelenerek... Sırf bir tren için hafta sonu Avrupa'ya gideceğimizi duyan birçok arkadaşım manyaksınız 2 günlüğüne gidilir mi demişti. 2 günü geçin, bu tren için 1 günlüğüne bile gidilir.

6 ay öncesinden 4 Haziran Cumartesi 11.05 için biletimizi aldık. Cumartesi günü öğleden sonra Zürih'i gezdik. Kalacak yerimizi Ibis Budget City West'ten kişi başı 35 Frank'a ayarladık. Denilenin aksine biz Zürih'i oldukça sevdik. Göl turumuzu yaptık, 7 liraya bir parça çikolatamızı yedik, 150 TL'ye (!) yemeğimizi yedik (lokal bir yerde, lüks bir yerde değil). En sonunda ise 3 saatte tüm paramızı harcadığımızı fark ettik. Marketler bile inanılmaz pahalı. Paranız tamamen farkında olmadan pul oluyor ve kalakalıyorsunuz. Allahtan sadece yarım gün burada kaldık. Ve sıra geldi beklenen ana: Bernina Express!

Adının ekspres olduğuna bakmayın, tren saatte 45 km hızla gidiyor; hatta birkaç yerde o manzarayı doyasıya hissedelim diye daha da yavaş gidiyor. Yol boyunca muhteşem bir doğa size eşlik ediyor. Sağ tarafı izlerken sol tarafı kaçırıyorum diye üzülüyorsunuz. Minik minik kasabalar, metrelerce yükseklikten akan şelaleler, göller, yemyeşil ağaçlar, karlı dağlar, masmavi bir gökyüzü. Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan bu tren yolunda, yol boyunca 196 köprü ve 55 tünel görüldüğü söyleniyor. 1898-1904 yılları arasında inşa edilen bu tren yolu, insanı hayrete düşürüyor. En yüksek nokta olan Bernina Geçidi'nde ise 2253 metreye ulaşıyorsunuz. Ospizio Bernina, Alp Grüm, Samedan, Pontresina, Poschiavo... Hepsi o kadar güzel ki...

Şimdi geldik gezinin en can alıcı çakallık noktasına! Normalde Zürih-Chur arası 47,2 euro, Chur-Tirano arası ise, yani Bernina Express 70 euro. Tren iyi hoş da bir sürü yeri o kadar ucuza gezen biri olarak dedim bu kadar para da verilmez. İsviçre'de gördüğünüz üzere aynı tren bile çok daha pahalı. Rhaetian Railway sitesinden tren ve saat bilgilerine baktım DB Bahn (Alman tren yolları) ile karşılaştırdım. DB Bahn sitesinden 29 euro'ya Freiburg - Zürih, Zürih-Chur (07.07 - 08.22) , Chur-Tirano (08.32- 12.45) biletlerini aldık. Freiburg-Zürih kısmına binmeyip Zürih'ten Chur'a olan kısmına ve Chur'dan da Tirano yani Bernina Express'e bindik. Bernina Treni'nin en can alıcı diğer noktalarından biri ise vagonların panoramik olması. Önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor bunun bedeli ise 14 frank. Diğer önemli bir nokta ise Bernina treninin en son vagonuna binmeniz, çünkü viyadüklerden, tünellerden geçerken trenin geri kalanını son vagondan olduka güzel bir şekilde görüyorsunuz.

Burada bitmedi! Tam trenden inerken mutsuz mutsuz ayrılırken bir de karşınıza "Panoramic Bus" (14.20-17.30) çıkıyor. Bu otobüs ise sizi Como Gölü'nden de geçerek Lugano'ya götürüyor. Bunun bedeli de 14 Frank. Bernina Treni rotasını lokal trenlerle de yapmanız mümkün, çok vaktiniz varsa o harika köylerde durarak gezmek de eminim çok keyiflidir ama onlarda panoramik vagonlar yok tabii ki.

Yani 117,2 Euro yerine Zürih'ten başlayıp Lugano'da biten yolculuğumuzu 54 Euro'ya tamamladık! Bir gün içerisinde İsviçre (Zürih)- İtalya (Tirano)- İsviçre (Lugano) - İtalya (Milano) yaptık resmen. Lugano da yine çok güzel bir yer. San Salvatore Dağı'nda gün batımında harika manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Lugano'dan Milano'ya ise pazar akşamı 22.35 treniyle ile geçiyoruz. Daha önce Lecco ve Como'ya gittiğimiz için günümüzün hepsini Milano'da geçirmeye karar veriyoruz. Milano'da pizzamızı, makarnanamızı, dondurmamızı, panzerotti yedikten sonra dönüyoruz.

Adım adım Bernina Treni Planı: 

  1. İstanbul - Zürih arasında genelde oldukça ucuz bilet bulunabiliyor.
  2. www.booking.com  - Kalacak yer 35 Frank- Ibis Budget City West - Hem temiz hem şehrin en ucuz otellerinden birisi
  3. www.bahn.com/i/view/GBR/en/  - Freiburg - Tirano tren bileti - 3 ay öncesinden çıkar çıkmaz 29 Euro'ya alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken  Chur-Tirano tren saatlerinin 08.32-12.45 olması ve tren kodunun aynı olmasına dikkat etmelisiniz.
  4.  www.rhb.ch/en/home - Ticket available kısmını seçip sadece trende panoramik vagon ve Tirano-Lugano arası otobüs için rezervasyon yaptırıyorsunuz. 28 CHF.
  5. www.trenitalia.com/tcom-en  - Lugano'dan Milano'ya tren bileti - 9 Euro - Yine birkaç ay önceden ucuza alabilirsiniz.
  6. http://www.booking.com/ - Kalacak yer  13 Euro - Koala Hostel - Konum ve fiyat olarak memnun kaldık

Milano ve Zürih uçuşları genelde ucuz olduğu için bu gezi için aslında epey şanslıyız!

Dönerken ne mi düşünüyoruz? Aynı geziyi bir de kışın yapmayı ve bir de Glacier Express turu yapmayı!

Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır denir ya, bizim için de bu gezi onlardan biriydi. Hayatımın en güzel yolculuklarından birisiydi Bernina, diğeri ise Bergen-Oslo arası tren yolculuğu.

Haydi bu yolculuğu kaçırmayın, yola çıkın!

NOT : Planlama kısmında herhangi bir şey için her zaman iletişim kurabilirsiniz, bu yolculuğa herkesin çıkması için elimden geleni yaparım.

Daha ayrıntılı bilgi için sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

16 Haz 2024, Pazar - 21:26
Merhaba, bileti bahn üzerinden freiburg-tirano şeklinde aldığımızda, bernina ekspresinin seat rezarvasyonunu nasıl yaptırıyoruz? Bernina ekspresinin sitesinde sadece seat rezervasyon kısmı yok sanki
Ezgi Demiralp

Yazar Hakkında

Ezgi Demiralp

Gezmeyi,yazmayı,fotoğraf çekmeyi seven! Gezmek,keşfetmek gerçekten virüs gibi! Bir bulaştı mı, kurtulmanız çok zor oluyor.