Lviv'de Uğramadan Dönmemeniz Gereken 13 Yer!

Bir şehir düşünün, bir meydanı var ve tüm mekanlar burada olsun. Hepsinin ayrı bir havası, ayrı bir lezzeti olsun. Nereye gitsek diye düşünürken 128 TL'ye Lviv'e uçak bileti bulunca tabi ki kaçırmadık, Noel'de Lviv'e gitmek kesinlikle çok doğru bir karardı, Noel pazarları, sokak sanatçıları, etkinlikler, Noel ayini..

Lviv Handmade Chocolate’da eritilmiş çikolata yiyin!

Loş bir ortamda, hafif bir müzik eşliğinde,dantel örtülü ahşap masalarda, kalıp kalıp kilo kilo satılan çikolata kokusu içerisinde bardakta erimiş çikolatınızı yediğinizi hayal edin. İşte orası burası! En-fes! Her gün en az bir kez uğrayın. Buranın ünü Lviv ile de kalmayıp Ukrayna'da 22 yerde bulunan Lviv Handmade Chocolate'ın ünü burası ile kalmayıp Krakow ve Bakü'ye de yayılmış.

Melted Chocolate : 42 grivna (5,5 TL)

Coffee Manufacturer 'da sığınakta alevli kahve için!

Giriş katından aşağı doğru indiğinizde sundukları kahvelerin işlendiği mahzenleri ve depoladıkları alanı görüyorsunuz. Madene girerken size fenerli bir kask veriyorlar. Ve burada oturup bir şeyler yiyip içebiliyorsunuz. Mahzende alevli şov ise herkesin favorisi! Garson geliyor,masanızda kahvenize alev püskürterek karameli yakıyor, kahvenin tadı da oldukça lezzetli. Akşam ise yer bulursanız bahçede canlı müzik eşliğinde Napolyon tatlısını yemeyi unutmayın.

Kahve + su : 52 grivna (7 TL)

Strudel House'da kahvaltı edin! 

Yine ufacık bir yer, yine çok güzel dizayn edilmiş. Güzel bir pancake'ten sonra kahvaltınızı "Strudel" ile taçlandırın. Yer bulmak gerçekten çok zor olabiliyor, biz şansa son iki kişilik yere oturduk. Ve yediğimiz en güzel Elmalı Strudel buradaydı. 8-12 arası ise kahvaltı kampanyaları oluyor.

Strudel : 39 grivna (5,2 TL), pancake : 29 grivna (3,8 TL)Omlet+kahve, pancake+kahve veya strudel + kahve : 49 grivna (6,5 TL)
 
Mons Pius'da steak yiyin!

Meat&Justice'da yer bulamayınca buraya geldik, iyi ki de geldik! Şehirde steak yiyebileceğiniz en iyi yerlerden birisi. Akşamları yine loş bir ortamda, güzel bir atmosferi olan bu yerde yemek yiyebilirsiniz. Türk erkeklerinin yanında Ukraynalı kadınlarla gelip yemek yediği işlek yerlerden birisi yalnız, bilginize:) T-bone steak, New York Steak ve Lamb Ribs BBQ şiddetle önerilir! Lviv'de yediğiniz belki de en pahalı yemeği burada yiyeceksiniz ama yine de oldukça ucuz!

T-bone :76 grivna (10 TL), New York : 86 grivna (11,5 TL), Lamb Ribs : 96 grivna (12,8 TL)
 
Pravda Beer Theatre'da akşamları canlı müzik dinleyin!

Bira üzerine uzmanlaşmış, kendi bira imalatını yapan bu mekanda akşamları canlı müzik sunuluyor. lk katında bira üretimini görebilir, hediyelik eşya alabilirsiniz. Üst katlarında ise canlı müzik, restoran bulunuyor. Orkestra gerçekten güzel müzik yapıyor, oldukça keyifli bir ortam! Ayrıca üzerinde Putin'in resminin olduğu "Putin Huilo" veya Obama'nın resminin olduğu "Obama" gibi hediyelik biralar da mevcut.

Bira : 20 grivna (ortalama fiyat) (2,5 TL)

House of Legend'da  en tepeye çıkın, fotoğraf çekilin, para atın, dilek dileyin!

Burası zamanında şehrin baca süpürgecisinin yaşadığı yer olarak biliniyor. Her katı farklı bir konseptle dizayn edilen Hose of Legend, sizi masalsı bir dünyanın içerisine götürüyor. Merdivenleri tırmanıp çatıya ulaştığınızda ise uçan arabaya ve baca temizleyici anıtına ulaşıyorsunuz. Bacaya çıkıp bir dilek tutuyorsunuz ve eğer attığını para baca temizleyicisinin şapkasının içinden geçerse dileğiniz gerçekleşiyor. Ayrıca akşam üzeri, binanın üzerindeki minyatür bir tren hareket diyor ve diğer istasyona ulaşıyor. Saati geldiğinde ise ejderha ağzından alevler saçmaya başlıyor. Biz burada bir şey yemedik, o yüzden bir şey öneremeyeceğim :)

Cafe Centaur'da kahvaltı edin, girişteki heykelin kafasını okşayın!

Centaur, kendi kahvelerini yapan ve kendine özgü karışımı olan "Centaur" adını taşıyan, iç mekanı ünlü Ukraynalı ressam Volodymyr Patyk'ın orijinal bir tablosunu içeren günün her saati  gidebileceğiniz güzel bir yer, biz kahvaltı ve sonrasında cheesecake için burayı tercih ettik. Kendi üretimleri olan Mons Pius biraları da çok tercih ediliyor. Buranın hemen önünde bir de küçük bir heykel  var, bunun kafasını okşayıp dilek dileyebiliyorsunuz. Buna benzer şehirde 3 tane daha küçük heykel varmış, biz ikinciyi şans eseri bulduk, ancak diğer ikisini lokal insanlara da sormamıza rağmen onlar da bilmiyormuş, olur da bulan olursa haber versin lütfen,merak ediyoruz :)

2 çay, 1 cheesecake ve 2 cheese frittles : 222 grivna (30 TL)

Lviv Galician Cheese Cake & Strudel Bakery'de strudel yiyin!

Birbirinden güzel tatlı ve tuzlu strudelleri olan bu harika yerde strudeller hemen tezgahın arkasında yapılıyor. Tavuklu, ıspanak ve somonlu, vişneli, elmalı, çikolatalı, haşhaşlı.. Biz çoğunu denedik ve hepsi birbirinden lezzetliydi. Lokal insanların da burası oldukça uğrak yeri, öyle ki sıra hiç bitmiyor.

Strudel + çay : 50 grivna (7,1 TL)

9. Poshta na Drukarskiy'de çay, kahve için!

Lviv'in en şirin garsonu burada. Burası eski postane, içerisi eski kartlarla ve zengin bir pul koleksiyonu ile dizayn edilmiş, hala postane veznesi duran şirin mi şirin bir yer. Tam biz içeride iken dışarıda hafif bir kar başlamıştı, elimizde sıcak çayımız kahvemiz, dışarıda kar oldukça güzeldi! Biz çay, kahve içmeyi tercih ettik ancak makarna ve birası da çok tercih ediliyordu.  Hesap ise kocaman bir kutu içerisinde geliyor.

1 demlik çay +  latte : 56 grivna (7,5 TL)
 
10. Puzata Hata'da Ukrayna'nın yerel lezzetlerinin tadını çıkarın!

Geleneksel Ukrayna yemeklerini çok çok uygun fiyata deneyebileceğiniz zincir bir restoran burası. Borsch çorbası (ne var ne yok içine koymuşlar), vareniky (bir çeşit mantı), deruny (mücvere benziyor ama patatesten yapılıyor), nalysnky (krep) ve strudel yemeden dönmeyin. Günün her saati kalabalık ve genelde herkes ilginç bir şekilde farklı şeyler yiyor :) Maalesef İngilizce bilmiyorlar...
 
11. Gas Lamp'da ev yapımı likörlerin tadına bakın!ü

Lviv ‘li Eczacılar Jan Zech ve Ignacy Łukasiewicz tarafından Lviv ‘e getirilen gaz lambası örnekleri burada bir koleksiyona dönüştürülmüş. Buranın önünde gaz lambası mucidi Ignacy Łukasiewicz'in bir heykeli bulunuyor. Dik merdivenlerden yukarı çıkışlarda trafiği önlemek amacı ile trafik ışıkları konulmuş. İçerisi bir laboratuvara benziyor, içecekler cam tüplerde servis ediliyor. Ev yapımı likörleri denenebilir, bir akşam terasta güzel vakit geçirilebilir. Gaz yağı kokusunu özleyen varsa buraya! :) Giriş katındaki hediyelik eşya kısmından da ilginç hediyeler alabilirsiniz.
 
12. Krivka'da (Криївка) bir akşam yemeği yiyin!

Tamamen Ukrayna milliyetçiliği teması kullanılarak UPA'nın (14 Ekim 1942 yılında Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) kuruldu. UPA, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ve Sovyet askerlerine karşı mücadele etti)  savaşçılarına adanan bu mekana girmek için kapıya tıklıyorsunuz. Ve büyük bir tahta kapının ardından asker kıyafetli bir çalışan size parolayı soruyor. "Slava Ukraini" (Şanlı Ukrayna) diyorsunuz, o da size aynı şekilde cevap veriyor. Ardından "Heroyam Slava" diye cevap  verirseniz sizi içeri alıyor. Girişte size likör ikram ediyor, bize nerelisiniz diye sordu, Türkiye deyince kapıyı kapat dedi :) Yine yer altına iniyorsunuz, savaş sığınağı olan bu restoranda tüfekler, askeri üniformalar, çantalar, kasklar gibi birçok ekipman da fotoğraf çekilmeniz için sizi bekliyor. Akşamları ise yöresel kıyafetleri giymiş çeşitli gruplar size enfes bir müzik şöleni sunuyor. İçeri de bir de Putin'in resmi üzerine atış alanı bulanıyor. Ayrıca yemek isimleri de oldukça mizahi. Bazı yemeklerin sunumları da oldukça ilginç mesela peynir tabağı üzerinde bir balta ile geliyor.
 Masoch Cafe'de meraktan kırbaç yiyin!

Mazoşizm'in babası Alman kökenli Lvivli Leopold von Sacher-Masoch anısına açılmış olan bu kafe belki de şu ana kadar gördüğüm en ilginç yer! İlginç fantezilerin gerçekleştiği kırbaçlı garsonların bulunduğu bu kafeye meraktan seyirci olarak girseniz bile popnuza kırbaç yiyebilirsiniz. Girişinde bir de heykel bulunuyor, turistler sol cebine elini sokuyor. Ne olduğunu söylemeyeceğim, çok merak eden mesajla sorabilir. Kırmızı ışıklar ile loş bir ortamı bulunan bu kafede zincirle kaplı menüden siparişini seçiyorsunuz, siparişiniz gelmeden önce garson sizi kırbaçlıyor. Öyle ki dışarıya koşarak çıkan üstü çıplak sırtı kıpkırmızı bir çocuğu görünce şok olduk. Hesaplar ise iç çamaşırı veya topuklu ayakkabı içerisinde geliyor. (Fotoğraflar gizli çekildiği için biraz bulanık :))

Biz Lviv'in eşsiz atmosferli kafelerini, restoranlarını gezmeyi çok sevdik. Her biri farklı bir konsepte sahip bu yerler bence Lviv'e giden herkesin uğraması gereken duraklardan!

Haydi durmayın o zaman hazır Ukraine International Airlines'in uçak biletleri ucuzken atlayın gidin :)

BONUS : Roshen'den bol bol çikolata ve şeker almadan, Celentano'da pizza yemeden, Leopolis'ten çikolata almadan, yer bulursanız Baczewski'de açık büfe kahvaltı yapmadan, Under the Blue Bottle'da fondü yemeden, Virmenka'da cheesecake yemeden, Drunken Cherry'de vişne likörü içmeden dönmeyin. 

 

Ezgi Demiralp

Yazar Hakkında

Ezgi Demiralp

Gezmeyi,yazmayı,fotoğraf çekmeyi seven! Gezmek,keşfetmek gerçekten virüs gibi! Bir bulaştı mı, kurtulmanız çok zor oluyor.