Neden Seyahat Etmeliyiz?

Şu üniversiteye bir gireyim, finalleri halledeyim, diplomamı alayım, bir işe gireyim, işime alışayım, çok yoğunum önce şu projeyi bitireyim, evleneyim, arabanın borcunu bitireyim, evin kredisini ödeyeyim, çok harcama yapmamayım çocuğum olacak, çocuğum bir okula başlasın, üniversiteye girsin, bir rahata ereyim sonra gezerim… Hepsi ne kadar da tanıdık değil mi?

Oldu mu yaşınız 50! Sahi ne zaman seyahat edeceksiniz? Vaktiniz varken paranızın olmadığını, paranız varken vaktinizin olmadığı, ikisinin aynı anda ise hayatınızın çok az bir kısmında olduğunu farkında mısınız?

25 yaşımda 30 ülkeyi, 100'den fazla şehri görme fırsatım oldu. Yıllardır en çok sorulan soru ise "çok mu para kazanıyorsun?" oldu. Gezdiğim 23 ülkeyi öğrenciyken gezdim, evet yanlış duymadınız, öğrenciyken. Yarı zamanlı çalıştım, özel ders verdim, para biriktirdim. Hayallerimin peşinden gittim, daha gidecek çok yolum vardı. Yeri geldi iki gömlek az alıp uçak bileti aldım, yeri geldi iki hafta sonu dışarıda kahvaltı yapmayıp otel rezervasyonu yaptırdım. Yeter ki önceliklerinizi belirleyin ve ona göre hareket edin, gezmek sandığınız kadar zor değil.

Şimdi sizlere hafta sonu harcamalarınız ile ilgili çok kaba bir hesap yapacağım. Cumartesi sinemaya gittiniz 20 TL, bir kahve içtiniz 10 TL, akşam arkadaşlarınız ile dışarı çıktınız 80 TL. Pazar  günü bir kahvaltı yapalım dediniz 30 TL, bir kahve içmeden olmaz 10 TL. Etti mi size 150 TL. Normal bir harcama yaptığınızda hafta sonu bu parayı zaten harcıyorsunuz. Bunlar yerine çok önceden biletlerinizi alın ve  yola çıkın, yeni yerler görün! Fırsatları yaratmak kesinlikle sizin elinizde.

Ne çok para kazanıyorum, ne de çok iznim var. Sadece ve sadece tüm fırsatları kovalıyorum. Birçok insanın yaptığı gibi bir hafta lüks bir otelde tatil yapmak yerine, bir hafta yollarda yürüyorum, farklı yerleri görüyorum. Alışkanlıklarınızı değiştirip, lüksten vazgeçin ve yola çıkın!

Peki ya neden seyahat etmeliyiz?

1. Monoton bir hayattan kurtulmanızı, bağımsızlığınızı ilan etmenizi sağlar ve sizi motive eder.

En verimli çalıştığım günlerin hafta sonu tatilinden döndüğüm pazartesi günü olduğunu daha önce  söylemiş miydim? Ya hafta sonunu iple çektiğimi ve bir sonraki tatil için daha büyük zevkle çalıştığı mı?

2. Farklı insanlar, farklı kültürler tanımanızı, farklı tatlar tatmanızı ve farklı bakış açısı edinmenizi sağlar.

Seyahat etmenin günlük hayatınızda da olumlu etkilediğini düşünmüş müydünüz? Kesinlikle seyahat eden insanlar olaylara çok farklı yönlerden bakabiliyor ve bir sorunla karşılaştığı zaman daha hızlı çözüm buluyor. (Ah bir bilseniz yol boyu ne sıkıntılarla karşılaşıyor!)

3. Yer, yön duygunuzu geliştirir. Dikkatli olmanızı sağlar. 

Bazı arkadaşlarım kafamın içerisinde navigasyon olduğunu söyler. Harita okumak, kısa yoldan gidilecek yerlere gitmek, gittiğiniz yollardan geri geçebilmek için dikkat etmek.

4. Empati kurmanızı, ön yargısız davranmanızı, sabırlı ve açık görüşlü olmanızı sağlar.

Ülkeden ülkeye o kadar farklı insanlarla, kültürlerle karşılaşıyorsunuz ki. Yaşadığınız ülkede belki de  burun kıvırdığınız şeylere başka ülkelerde alışıyorsunuz. Ben değil biz olmanızı sağlıyor. Yol boyu bir şeyleri hiç tanımadığınız insanlarla paylaşmanızı ve kesinlikle sabırlı olmanızı sağlıyor. Kimi zaman bir uçağı kaçırırsınız, kimi zaten rezervasyon yaptırdığınız oteli bulamazsınız. Panik yok!


5. Kendinizi ve sınırlarınızı keşfetmenizi, meraklı, maceracı ve cesaretli olmanızı sağlar. Ve tabii ki bir de disiplinli olmanızı.

Kimi zaman oluyor ki "Oha bunu ben mi yapıyorum!" dersiniz. Belki de hiç yapacağınızı düşünmediğiniz şeyleri yaparsınız. Kendinize güveniniz gelir. Bu işin en temel noktası kesinlikle merak ve keşfetme duygusu. Ve bir yerler görmeye başladıkça merak kat sayınız gitgide daha da artıyor. Ya disiplin? Vize belgeleri, ülkeye giriş kuralları, araç kiralama koşulları, trafik kuralları neler neler…

6. Dil öğrenmek için bir sebebiniz olmasını sağlar.

Dil bilmeden gezebilir miyim? Tabii ki gezebilirsiniz ama dil bilerek bir ayrı gezersiniz! O ülkedeki insanlarla konuşabilir, bir sürü paylaşım yapabilirsiniz. Bir ülkeye gitmeden önce muhakkak o dilde bulunan temel cümleleri öğrenirim.

7. Yeni yol arkadaşları edinmenizi sağlar.

Yola çıktığınızda o kadar çok gezgin olduğunu fark ediyorsunuz ki! Ve bir çoğunun da farklı farklı hikâyelerinin olduğunu... Burada "gezecek arkadaşım yok ama" diyen arkadaşlara sesleniyorum, siz bir yola çıkın bakın kaç tane arkadaşınız olacak.

8. Unutulmaz tecrübeler edinmenizi sağlar.

Ah yollarda nelerle karşılaşıyorsunuz bir bilseniz. Ne insanlar, ne yol hikâyeleri, ne hayat maceraları… Bir de gördükleriniz var ki, onları da hiç unutamıyorsunuz. Norveç Fiyortlarını, Bernina Ekspresi’ni, Fallas Festivali’ni, NASA'yı, çöl turunu.. Bu yüzden eşyalar yerine deneyimlerinize para harcayın!


9. Araştırmacı ve yeniliklere açık olmanızı sağlar.

Gezmek gerçekten virüs gibi. Bir bulaştı mı peşinizi bırakmıyor. Bir yere gitmeden önce ne kadar çok şey okuyorum bir bilseniz. Şuydu buydu derken ne çok şey öğreniyorsunuz istemeden. Daha tatildeyken bir sonraki tatilin planlarını yapmaya başlıyorsunuz. Seyahat etmek adeta bir tutku, yaşam biçimi!

10. En önemlisi ise sizi eğitir!

Tarih dersinde okuduğunuz birçok şeyi müzelerde, sokaklarda görmenizi sağlar. Ülkelerin tarihlerine tanıklık edersiniz. Coğrafya dersinde gördüğünüz dağlara, okyanuslara ayak basmanızı sağlar. Matematik dersinde gördükleriniz ile €/TL çevirme uzmanı olmanızı sağlar. Dilinizi geliştirmenizi sağlar.

Çok çalışıp, çok iyi bir mühendis ya da çok iyi bir öğretmen olabilirsiniz. Ama şunu unutmayın bazen sadece meslekî "başarı" yetmez. Bu yüzden siyah gözlüklerinizi atın bir kenara ve dünyaya bakın.
Bu yazı ile en azından birkaç kişiye ilham verdiysem ve birilerinin yola çıkmasını sağlayabildiysem ne mutlu bana!

Hayat gerçekten çok kısa bu yüzden anı yaşayın.

Durma, keşfet, hayal et, harekete geç ve gez!

Bu güzel çizimleri ile bana destek olan Oya Ekmekci’ye teşekkürlerimi sunarım.

http://durmakesfet.com/neden-seyahat-etmeliyiz/

Ezgi Demiralp

Yazar Hakkında

Ezgi Demiralp

Gezmeyi,yazmayı,fotoğraf çekmeyi seven! Gezmek,keşfetmek gerçekten virüs gibi! Bir bulaştı mı, kurtulmanız çok zor oluyor.