Krakow Eski Şehir Bölgesi ve Wavel Sarayı

Eski şehri gezerken saray yolu üzerinde 1098 senesinde yapılmış çok eski bir kilise var. Buranın merdivenlerine dikkat. Çok dar ve basamaklar çok yüksek. Kireçlenmesi olanlar es geçebilir.

Ve Wavel sarayı... Şehre biraz daha tepeden bakıyor ama eski şehre uzak değil istenirse ana meydan dan kolaylıkla yürünecek mesafede. Öyle lüks gösterişli bir saray değil, çok sade dekore edilmiş. Yani dışarıdan bir gözle “ben sarayım, ben sarayım” diye bağırmıyor. Gotik, barok ve romanesk mimari özelliklere sahip. İçinde yer alan katedral halen Polonya’nın Ulusal mabedi olarak kabul görüyor. Döneminde burada 3.000 kişi aynı anda yaşamış. Tüm kralların taç giyme törenleri burada yapılıyormuş. 3. Casimir’in mezarı da burada bulunuyor.

Polonya’ya Krakow başkentlik yaptığı dönemde (1100-1700 seneleri) bu sarayın önemi de tabii ki daha büyükmüş. Sarayın Vistül nehrine bakan tarafında merdivenler ile bir mağaraya inilebiliyor.

Buraya “Ejderha Mağarası” deniyormuş. Rivayete göre, Kral Krakus’un döneminde sarayın altındaki mağarada bir ejderha yaşıyormuş ve bu ejderha sürekli kente zarar veriyormuş. İnsanları ve hayvanları öldürüyormuş. Halk, her ay mağaranın önüne bir kız getirip ejderha’ya sunmaları durumunda kendilerini rahat bırakmasını istemiş. Çapkın Ejderha da kabul etmiş. Gel zaman git zaman Krakow da her aileden bir kız kurban edilmiş. Kurban edilecek tek kalan kız ise Kral’ın kızıymış. Kral da ejderhaya “Al bakalım bu da benim kızım” diyecek değil ya, ejderhayı öldürene kızı ile evlenebileceğini söylemiş. Bu ödülü duyan genç, yaşlı bir çok erkek ejderhayı öldürmeye çalışırken can vermişler. Ama Dratewka adlı ayakkabı ustası, ejderhaya içi sülfürle doldurulmuş bir koyun postu vermiş. Ejderha bunu yemiş yemesine ama sülfür ejderhayı susatmış. Ejderha da Vistül nehrinin neredeyse tamamını içmiş. O kadar suya dayanamamış olacak ki şehrin orta yerinde patlayıvermiş. Prenses ve Dratewka bir ömür mutlu mesut yaşamışlar. Patlayan çapkın Ejderha ise Krakow’un simgelerinden biri haline gelmiş. Buraya da bir heykeli dikilmiş...”Wavel Dragon

Krakow’da konaklama konusunda cüzdan dostu bir şehir. BirÇok kaliteli otelde çok uygun fiyatlara konaklayabiliyorsunuz. Bu oteller arasında birkaç tavsiye verecek olursam, Topolowa Residence’ı tavsiye edebilirim. Otel, Galeria Krakowska Alışveriş Merkezi'ne ve Eski Kent'e 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Konumu ve kalitesi itibariyle oldukça ideal. Bunun yanında Kraków Eski Kenti'nin tam merkezinde hizmet veren Aparthotel Stare Miasto, Ana Çarşı Meydanı'nda yer alan güzel otellerden. Otel, Wawel Kalesi'ne 900 metre uzaklıkta yer alıyor ve çevresinde ise birçok restoran ve kafe bulunuyor. Krakow’da lüks otellerde konaklamak istersenizde, Sheraton Kraków Hotel imkanlarıyla oldukça uygun. Otel, Vistula Nehri'ne 40 metre, Wawel Royal Kalesi'ne ise 8 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Çevresinde ise birçok eğlence merkezi ve alışveriş mağazası bulabilirsiniz. Bunun yanında bir diğer güzel zincir otellerden  Radisson Blu Hotel Kraków şehrin en iyi otelleri arasında. Kraków'un Ana Pazar Meydanı'na ve Wawel Kraliyet Kalesi'ne sadece 7 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Krakow’da daha fazla otel görüntülemek istiyorsanız buradan booking.com’a girerek Krakow otellerini araştırabilir, isterseniz rezervsasyonda yaptırabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni