Krakow'da Şehir Turu

Florian kapısının yanından kalkan 4-6 kişilik minik akülü arabalar var. Bu arabalar ile şehir turu yapılabiliyor. Biz de orada duran genç bir bayan ile anlaşıyoruz bize şehir turu yaptırması için.

O kadar güzel organize etmişler ki, fiyatta anlaşıp araca bindikten sonra şoförünüz teybe bir kaset takıyor. Şehir turuna başlıyorsunuz, önemli noktalarda durduğunuzda size o noktayı işaret ediyor ve teybin düğmesine basıyor. O noktanın İngilizce (başka dil seçenekleri de var – başta belirtiyorsunuz ki ona göre kaset konsun) anlatımı başlıyor, bitince bir tıkla “pause” düğmesine basıyor şoförümüz.

Bizde şoförler genelde erkektir. Burada da, Varşova’da da bayan ağırlıkta. Özellikle de at arabası sürücülerinin neredeyse tamamı kadın. Belki de savaş döneminde o kadar fazla insanın katledilmesi sonucu herkes her işi yapar hale gelmiş ve bu böylece devam etmiş. Bir de atların nalları oldukça yüksek. Ben bunlara “topuklu nal” adını taktım

Bizim aracımızın şoförü ise Anna. Anna, 23 yaşında, yeni nişanlanmış. Aslında Fakültede İstatistik okuyor. Ama yaz dönemlerinde okul masrafını karşılamak için bu araçlarda şoförlük yapıyor. Şehrin dışında kiralar daha uygun olduğundan şehre 35 km ötede oturuyor. Gezimiz sırasında birkaç noktada fotoğraf çekmek, yapının içini görmek için durduk. Her döndüğümüzde Anna araçta kitap okuyordu. Merak edip ne okuduğunu sordum. İspanyol bir turist ona Endülüs ile ilgili İngilizce bir kitap hediye etmiş. “Henüz yurtdışına çıkma fırsatım olmadı. Ama bu işe yaparak birçok turist ile tanışıyorum ve farklı ülkeleri görme isteğim git gide artıyor. Şu an sadece okumakla yetiniyorum. Ama meslek sahibi olduğumda ilk işim her tatilde gezmek olacak” dedi.

Krakow konaklama açısından oldukça ucuz bir şehir. Burada ki oteller arasından tavsiye olarak Kraków Eski Kenti'nin tam merkezinde hizmet veren Aparthotel Stare Miasto, Ana Çarşı Meydanı'na sadece 120 metre uzaklıkta yer alan güzel otellerden. Otel, Wawel Kalesi'ne 900 metre uzaklıkta yer alıyor ve çevresinde ise birçok restoran ve kafe bulunuyor. Kraków Główny Tren İstasyonu ve Galeria Krakowska Alışveriş Merkezi de yaklaşık 1,5 km mesafede. Bu otele alternatif olarak ise Vistül Nehri kıyısında, Krakov'un Ana Pazar Meydanı'na 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Hotel Ibis Krakow Centrum’u düşünebilirsiniz. Eğer bu ucuz şehirde konaklamayı daha da ucuza halletmek istiyorsanız geceliği 3 haneli rakamlara bile ulaşmayan Hotel Alexander aradığınız kaliteli ve ucuz otel diyebilirim. Eski Kent merkezine yakın bir konumda bulunan otelin çevresinde eğlence mekanları ve alışveriş noktaları yer alıyor. Bu otellere ek olarak buradan booking.com’a girerek diğer Krakow otellerine de göz atabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni