Farklı Konseptli Restoranlarıyla Zengin Kültürlü Kent: Lviv

Lviv; çoğunluk Ukrayna asıllı olsa da farklı etnik kültürleri ve dolayısıyla çeşitli mutfakları içinde barındıran zengin kültürlü bir kent, gerçekten UNESCO bu şehri Dünya Kültür Mirası Listesi’ne boşuna almamış diye düşünüyor insan.

Lviv’de restoranların kimilerine giriş şekilleri veya yemek usulleri o kadar değişik ve hoş ki hangi birinden ve neresinden başlayacağımı bilemedim...

Kryjivka Restaurant: Buraya girerken kocaman kapalı bir kapı var, zile basıyorsunuz ve içeri girerken bir parola var; “Slava Ukraini”, yani “Yaşasın Ukrayna”. Ukrayna'ya zaferler gibi anlamı olan bir söz, bunu söylemezseniz giremiyorsunuz. İçeride de asker kıyafetli garson ve personeller var. Ayrıca eski silah ve teçhizat da dekoratif amaçlı restorana yerleştirilmiş.

İkinci restoran ise giriş kapısının hemen yan tarafında bir heykel olan Masoch Restaurant. O heykel yazar Masoch'un heykeliymiş. Burada çok farklı bir şey yaşadım, aslında daha önce Gülhan'ın Galaksi Rehberi gezi programında izlemiştim ama orası olduğunu anlayamadım tabii... İçeri girdik, tam ilerlerken kapıdaki garson kız arkasında tutuyormuş göremedim ve birden elindeki kırbaçla sırtıma vurdu, şoke oldum sonra içeri girdik. Çıkarken baktım yine vuracak, kurtulamadım, şıraaak diye bir tane daha yedim kırbacı! Çok enteresan şeyler var Lviv’de...

Bir diğer restoranda ise cüceler çalışıyor, birkaç katlı bir restoran ve her katta değişik dekoratif yerleşimler yapmışlar; kütüphane, gemi içi gibi...

Bir sonraki Gürcü restoranıydı, orada bir güzel bizim kıymalı kapalı Karadeniz pidesi benzeri bir pideyi afiyetle yedik.

Oil Lamp Restaurant diye adlandırılan Polonya restoranının içinde de dekoratif amaçlı olarak eskiden kullanılan gaz lambaları var. Bir de hediyelik eşya dükkânı var. Burada kuzu eti yemekleri ağırlıymış. Kapıdaki heykel ise Polonyalı bir mucide ait.

Burada oldukça fazla sayıda Ermeni nüfusu varmış, Bir Ermeni restoranında da içeride Türkçe konuşan müşteriler gördüm.

Son olarak gelelim Pid Zolotoi Rozovo olarak adlandırılan Yahudi restoranına... Burada menüde fiyatlar yok, isterseniz standart bir fiyat veriyorlar veya fiyatı pazarlık yaparak yemek bittikten sonra belirliyorsunuz. Ben bir öğle yemeğimi burada yedim. Garson yemek öncesi bir bakraç su ve havlu ile geldi elime su döktü, bu geleneksel karşılamaymış. Yahudi usulü çorba, ana yemek ve kahveden sonra ödemede pazarlık yapmak istediğimi söyledim. Garson patron o an için orada olmadığı için telefonla fiyat aldı, ancak ilk turda anlaşamadık. Garson, patron ile tekrar görüştü ve bana patronun; şu an için para vermeden gidebileceğimi, yarın gelmemi ve pazarlığa devam edebileceğimizi  söylediğini aktardı.

Güvenip pazarlığı ertesi güne taşımaları beni çok şaşırttı. Neticede tanımadığı bir turistim. Ben ertesi gün gelemeyebileceğimi bu nedenle standart fiyatı ödemek istediğimi belirttim ve ödeyip ayrıldım. Yaklaşık 13 USD idi, yani burada fiyatlar bize göre oldukça uygun.

Biraz fazla ayrıntılı yazdım fakat bu çok farklı olan mekânlar ve kültürler oldukça etkiledi beni.