Ankara'da Bir Sayfiye Alanı Mogan Gölü

Ankaralıların sahil özlemini bir nebze olsun giderecek bir kompleksten bahsetmek istiyoruz sizlere. Aslında civar halkın Gölbaşı Gölü diye adlandırdığı yahut kendi arasında andığı Mogan Gölü bugünkü yazımızın konuğu. Şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta ve şehrin güneyinde bulunan Mogan Gölü Gölbaşı ilçesinde bulunan ve zaman zaman geçmişte Eymir Gölü ile de birleşebilen bir göldür. Bir diğer fiziksel özelliklerinden bahsetmek gerekirse 11 dereyle beslenmektedir. Ankara Elmadağ'ından inen derelerin sürüklediği bol miktardaki kum, çakıl gibi taş parçaları eski bir vadide yer yer birikinti konileri biçiminde yığılmış, gerilerinde Eymir Gölü'nün ve Mogan Gölü'nün çanakları belirmiştir. Hatta ilginç olan Eymir Gölü ile bir olduğu olay en son 1910 yılında gerçekleşmiştir. Oluşan aşırı yağışlar akabinde Mogan ve Eymir gölleri yüzeyde birleşerek geçici olarak tek göl halini almışlardır.

Kıyıları yoğun bağlık, etrafı tarımsal arazi, güneyi sulak çayırlarla kaplı bu göller yaklaşık 160 kuş türüne ev sahipliği yaparlar. Mogan Gölü’nde günümüze değin 226 kuş türü kaydedilmiştir. 2010 ve 2011 yıllarında Ankara çevresinde görülen bol yağış hem Mogan hem de Eymir Gölü'nü olumlu anlamda etkilemiş, çok uzun yıllar sonra ilk defa çok bol miktarda su Mogan Gölü'nden Eymir Gölü'ne regülatör kapakları açılması sayesinde salınmıştır bu sayede Mogan Gölü çevresindeki rekreasyon alanı da su baskınından korunmuş ve Eymir Gölü'nde ise su altı ve su üstü yaşam biraz zenginleşebilmiştir. Son yıllarda, su seviyesinin yeterli seviyede tutulması için, göle, Kızılırmak suyu verilmektedir. Gölün küçüldüğü, göl üzerinden çeşitli zamanlarda çekilen hava fotoğraflarından gayet net olarak görülebiliyormuş.

Ancak Mogan Gölü’nün önemli bir diğer misyonu ise kompleks alanında birçok aktiviteyi beraber barındırabilmesidir. Gölün yanı sıra bu kompleks Mogan Parkı olarak bilinmektedir. Doğa parkı 644.979 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Düzenlenen doğa parkı alanı içerisinde piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu yolu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, engelli çocuklar için oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 tane tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Rekreasyon alanında binicilik merkezi, spor merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, çeşitli kafeteryalar, danışma binaları, wc binaları, tenis, golf, kaykay ve bisiklet kulübü binaları hizmet vermektedir. Mogan Parkı’na 7 TL ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. İçerisinde bulunan bir çok kafe ve restoranda vakit geçirebilirsiniz. Göl kenarında kahvaltı yapma şansınız da bulunmaktadır. Kahvaltı tabağını 12-15 TL arasında serpme kahvaltıyı da 20-25 TL arasında fiyatlar ile alabilirsiniz.

Mogan Gölünün Haymana yolu kıyı şeridinde yer alan bölgeye, yaklaşık 4 kilometrelik ahşap platform kumsal yürüyüş yolu yapılarak, yol üzerine 3 tane seyir terası ve 400 tane oturma bankı yerleştirilmiştir. Mogan Gölü kıyısında yapılan 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerinin balkonundan gölün tüm güzelliği izlenebilmektedir. Akşamları, deniz fenerinin tepesine takılan lazer sistemi ile gölün yüzeyi aydınlatılmaktadır. Mogan Gölü'ne hakim bir tepede ise, bölge halkı ile tüm başkentlilerin yararlanabileceği 3000 kişilik bir amfitiyatro ve 1000 kişilik modern bir nikah salonu bulunmaktadır.

Ve bir de gelin Mogan Gölü’nün eski zamanlara dayanan efsanesine göz atın. Bir zamanlar, burada, bir köyde yaşayan Monza ve Ganey adında iki genç, birbirlerine aşık olurlar. Ama, her iki gencin ailesi de, bu sevgiye karşı çıkar. Bunun üzerine, iki genç, evlerinden kaçarlar ve birbirlerinden habersiz, iki ayrı tepeye çıkarlar. Bu tepelerin üzerinde, tamı tamamına 8-10 yıl, hiç durmadan ağlarlar. Gözyaşları, tepelerden inip, şimdiki gölün yatağına birikir ve göl oluşur. Monza ve Ganey’in göz pınırları kurur ve kör olurlar. Mogan ismi: Monza ve Ganey isimlerinden gelir.

Siz de Ankara’daysanız ve aileniz ile birlikte güzel bi gün geçirecek sayfiye yeri arıyorsanız Mogan Parkı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.