Avrupa'nın 10 Doğal Harikası

Rönesans’ın beşiği, küresel kentleri ve her tipten mimari eserleriyle gezegeninin kültür mantarı olan Avrupa’da sandığınızdan çok daha fazlası var aslında. Bakalım kültürel öğelerin yanı sıra ne gibi doğal harikalar varmış? 

Sıcak yaz günlerinde pek revaçta bir ülke olan Norveç, fiyortlu kıyıları ve her daim karlı tepeleriyle içimize ferahlık katıyor. Ülke barındırdığı fiyortları ise Pleistosen’de yaşanan Buzul Çağı’na borçlu. 

Norveç

İskandinav ülkelerinden izlenebilecek en güzel doğa olayı da Kuzey Işıkları’dır belki de... Aurora Borealis olarak bu olayı görme şansınızın en çok olduğu dönemse Eylül-Mart ayları arası. 

Kuzey Işıkları

60 milyon yıl önce deniz tabanından yükselen ve bu sedimantal kayaçların zamanla çözünmesiyle oluşan Meteora, Yunanistan’ın Teselya bölgesinde yer alıyor. Başlı başına bir doğa harikası olan yere inşa edilen manastır kompleksleri UNESCO tarafından koruma altına alınmış. 

Kuzey İrlanda’nın kuzey sahillerinde bulunan Devler Kaldırımı en büyüğü 12 metre olan bazalt temelli altıgen sütunlara sahip. 

Devler Kaldırımı

10 bin yıl kadar önce buzulların çekilmesiyle oluşan fiyortlardan 604 metre yüksekte duran Preikestolen, namı diğer Vaaz Kayası, Trolltunga ile birlikte Norveç’in doğal harikalarından. 

Fransa’nın Normandiya kıyılarındaki Mont Saint-Michel kıyıdan 1 kilometre kadar uzaklıktaki bir gelgit adası. Mikail Adası olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu doğa harikası adacığı özel kılan şey ise 1523 yılında yaptırılmış bir katedral. 

Mont Saint Michel

Fransa’nın güney tarafında Alplerin eteklerindeki Verdon Kanyonu’na ismini içinden aktığı Verdon Nehri vermiş. Turkuaz-yeşil ağırlıklı bir renge sahip kanyon 25 kilometre uzunluğunda. 

Gitmenin adının okunması kadar zor olmadığı Seljalandsfoss Şelalesi, İzlanda’nın yüzlerce doğa harikasından sadece bir tanesi. 

Seljalandsfoss

Atlas Okyanusu’nda 120 metre yükseklikte bulunan Moher Falezleri, İrlanda’ya her yıl 1 milyondan fazla turist çekiyor. 

Teide Yanardağı İspanya’nın Kanarya Adaları’nda bulunan, konumu itibarıyla Afrika kıtasına ait bir takımadada yer alır. Ulusal parkın içinde yer alan volkan en son 1909 yılında faaliyet göstermiştir. 

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.