Biraz Daha Temiz Hava: İstanbul'un En Güzel Parkları

Yıldız Parkı

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Yıldız Parkı Korusu, yaklaşık 46 hektarlık alandan oluşuyor. Tarihi köşkleri, 400 yıllık ağaçlarıyla, nadir bulunan sekoyalarıyla İstanbul’un en güzel alanlarından biri. Pazar yürüyüşünüzden sonra parkta bulunan Malta ve Çadır Köşkü'nde kahvaltınızı yapabilir ya da ağaçların arasına konulmuş banklarda pikniğinizi yapabilirsiniz.

Maçka Demokrasi Parkı

İstanbul’un Kadırgalar Vadisi’nde konumlanmış, yüzyıllık ağaçları, yemyeşil çimenleri ile karmaşanın ortasında gizlenmiş bir alan. Her mevsim farklı güzellik sunan parkta huzurlu bir yürüyüş, keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz ya da sepetinizle birlikte gelip çimenlere serilip güzel bir pazar pikniği yapabilirsiniz. Ayrıca parkta bulunan teleferiği kullanarak gününüze nostaljik bir hava katabilirsiniz. 

Ulus Parkı

İstanbul’un en romantik alanlarından olan Ulus Parkı, adını bulunduğu semtten alıyor. Sabah ayrı akşam ayrı güzellikte olan parkta yeşillikler içindeki merdivenlerinden süzülebilir ya da muhteşem İstanbul manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. 

Gülhane Parkı

Şiirlere konu olmuş, İstanbul’un en güzel parklarından olan Gülhane Parkı, Eminönü’nde yer alıyor. İsminin Gülhane olmasının nedeni ise içerisinde Topkapı Sarayı’nın gül bahçelerini bulundurmasıdır. Rengarenk çiçeklerle canlanan park, konumu itibariyle en çok turist çeken yerlerden. Parkın bir diğer cazibe noktası da içerisinde bulunan kafesi. Çaydanlıkla birlikte aldığınız çayınızı İstanbul’un eşsiz manzarasına karşı, bir dost sohbetiyle birlikte içebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu bir parktan çok botanik bahçesidir. Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuş bu parkta 1500’ü aşkın bitki türü vardır. Bu sebeple yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çeken yer aynı zamanda bir doğa harikası. Özelikle sonbaharda yeşilin her tonunu görebileceğiz zenginlikteki yer, ziyaretçilerine her mevsim ayrı güzellikler sunuyor. Parkın içinde yer alan gölleriyle, yüzen kuğularıyla sizi şehirden alıp çok uzaklara götürecek. Genel Bilgi: Hafta içi: Öğrenci 2 TL. Normal 4 TL. Hafta sonu: Öğrenci 5 TL. Normal 10 TL. Ziyaret Saatleri: Yazın: 08.30 -20.00  Kışın: 08.30-17.00 

Japon Bahçesi

İstanbul’un pek bilinmeyen bir adresi burası. Çok büyük sayılmayan ama içine birçok şeyi sığdırabilmiş bir yer. Türk ve Japon halklarının kardeşliğini pekiştirmek, kültürel etkileşimi sağlamak amacıyla yapılmıştır. İçerisinde Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri, yapay gölü ve şelalesi bulunuyor. Sarıyer’de yer alan bu park hafta sonu gezinizin bir kısmı için ideal olabilir. 

Mihrabat Korusu

Anadolu yakasının en güzel alanlarından olan Mihrabat Korusu, eşsiz manzarasıyla pazar kahvaltılarınızın adresi olabilir. Beykoz semtinde yer alan koru oturma alanları, büfesi, koşu parkuru ile İstanbullulara nefes aldırıyor.