Temiz Hava Almak İsteyenlere: İstanbul'da Piknik Alanları

1. Aydos Mesire Yeri

İstanbul'un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi ve eteklerine serilmiş bu mesire alanı pazar piknikleriniz için güzel bir seçenek. Anadolu Yakası sakinleri için bir kaçış yeri olan Aydos’un göl manzaralı piknik alanı dışında bir de koşu parkuru bulunuyor. 

2. Dilburnu

Büyükada’da bulunan mesire yeri sadece bir vapur uzağınızda. Çayını yudumlarken İstanbul’a uzaktan bakmak isteyenlerin yeri. Mavi ile yeşilin buluşmasını tepeden izlemek için eşsiz bir yer olan bu piknik alanı, adanın tatlı rüzgarı eşliğinde sizi bekliyor.  Kendine has havası, mimarisi, faytonları ve plajıyla güzel bir hafta sonu geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden. 

1

3. Polonezköy Tabiat Parkı

Hafta sonu kaçamağının ilk akla gelen ismi Polonezköy. İstanbul’un trafiği ve gürültüsünden kaçıp huzuru solumak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Her mevsim farklı güzellik sunan Polonezköy, bahar ve yaz aylarında piknik için ideal bir seçenek. 

4. Belgrad Ormanları

Piknik denince bir İstanbullu’nun ilk aklına gelen yer Belgrad Ormanları. Burası sabahın erken saatlerinde kalkıp yollara düşmenizi sağlayacak güzellikte.  Yemyeşil doğanın içinde huzur dolu bir piknik havası almak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Yediklerinizi yakmanız içinse uzunca yürüyüş parkurları sizleri bekliyor. 

2

5. Bahçeköy Fidanlığı

Sarıyer’de yer alan Bahçeköy Fidanlığı adeta bir botanik cenneti. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ve birçok farklı ağaç türünü barındıran bu alan, piknik planlarınızda yerini alabilecek güzellikte. 

6. Elmasburnu Mesire Yeri

Riva’da yer alan bu mesire yeri Karadeniz’in İstanbul kıyısında bulunuyor. Uzun kumsalı, huzur dolu sessizliği ile sakin bir pazar etkinliği sunuyor. Ayrıca yaz aylarında giderseniz plajında denize de girebilirsiniz. 

3

7. Göktürk Göleti Mesire Yeri

İstanbul’un keşmekeşinden bunalanlara pek bilinmeyen bu adres sadece piknik alanı değil, aynı zamanda kamp için de düşünülebilir. İstanbul’u çevrelemiş ormanlardan gelen suyu depolamak için oluşturulan göleti, sahip olduğu doğası ve İstanbul merkezine yakınlığı ile piknikseverler için oldukça cazip bir yer. 

8. Parkorman

Fatih Çocuk Ormanı Tabiat Parkı, nam-ı diğer Parkorman. Konserleriyle tanınan yer aynı zamanda bir piknik alanı. İstanbul içinde metroyla dahi ulaşılabilen park, size zahmetsiz bir piknik keyfi sunuyor. Parkta çocuklar için özel olarak ayrılmış oyun alanları da bulunuyor. 

4

9. Çatalca-Mareşal Fevzi Çakmak Mesire Yeri

Çatalca’nın önemli dinlenme ve piknik alanlarından biri olan bu mesire yeri, yaz mevsiminde açık yüzme havuzu ile ziyaretçi çekiyor. TEM yoluyla rahatlıkla ulaşılan Çatalca merkezinden sağ tarafa doğru inildiğinde karşınıza çıkıyor ve ilçe stadına yaklaşık 100 metre uzaklıkta.

10. Yıldız parkı

Beşiktaş’ın merkezinde stresli şehir hayatından sıkılanlar için bir dinlenme noktası haline gelen Yıldız Parkı’nda yürüyüş ve piknik de yapabilirsiniz. Parka araçla giriş için ücretli otopark da bulunmaktadır. Parka yerleştirilmiş banklarda pikniğinizi yapabileceğiniz gibi içerisinde yer alan köşkleri de ziyaret edebilirsiniz.