Çocuklarla Gidilecek Keyifli Tatil Rotaları

Çocuklarla tatil yapmak, ebeveynler için keyifli ve unutulmaz bir deneyim olabilir. Ancak tatil rotasının çocukların yaşlarına, ilgi alanlarına ve aktivite tercihlerine uygun olması, tatilin keyifli geçmesi açısından önemlidir. Bu yazıda, çocukların keyif alacağı tatil rotalarına yer vereceğiz. Plaj tatilleri, temalı parklar, hayvanat bahçeleri ve doğa gezileri gibi farklı tatil seçenekleriyle, çocuklarınızın unutamayacağı bir tatil için önerilerimizi keşfedin. 

Önce yurt dışı seçeneklerimize bir göz atalım.

Disneyland (Euro Disney)- Paris

Disneyland, çocuklarla yapılabilecek en keyifli tatil rotalarından biri. Dünyaca ünlü bu büyük tema parkı, yediden yetmişe herkesin sevdiği Disney karakterleriyle doludur ve ziyaretçilere eğlence, macera ve unutulmaz anılar sunar. Disneyland'da çocuklar için birçok aktivite ve oyun alanı bulunur. Bu aktiviteler arasında baloncuk gösterileri, kostümlü karakterlerle tanışma, korsan gemisi yolculuğu, çılgın kara tren sürüşü ve daha pek çok eğlence yer alır. Disneyland, aynı zamanda aileler için de keyifli bir tatil rotasıdır. Aileler, çocuklarına eşlik ederek onlarla eğlenceli zamanlar geçirebilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirler.

Çocuklarla Keyifli Rotalar-1

Legoland- Kaliforniya

Lego, çocukların en sevdiği oyuncaklar arasında yer alıyor. Küçük yaşta lego koleksiyonu yapan çocuklar için devasa bir lego adası düşünün! Danimarka, Almanya, İngiltere ve Amerika’da bulunan ve özellikle 2-15 yaş arası çocuklara hitap eden Legoland, geçtiğimiz sene Türkiye’de de açıldı. Dünyanın en ünlü oyuncak merkezlerinden olan Legoland’lerin hepsi, içlerinde birçok eğlence aracı, gösteri ve etkinlik de barındırıyor. 

Sentosa Adası – Singapur

Hem biraz uzaklaşıp farklı kültürlerle kaynaşmak, hem de çocuğuyla eğlenceli bir tatil yapmak isteyenler Singapur’u düşünebilir. Sentosa Adası, Singapur’un en çok turist çeken, aynı zamanda en eğlenceli yeri. Eğlence adası olarak da adlandırılan bu yer çocuğunuzla keyifli bir tatil yapmanızı sağlıyor. Bembeyaz kumsalı, tema parkları, akvaryumları, egzotik canlıları ve  Universal Studios Singapore ile keyifli bir tatil sizi bekliyor. 

Everland- Güney Kore

Gyeonggi-do’da yer alan Everland, Güney Kore’nin en çok ziyaret edilen eğlence parklarından. Parkta çok çeşitli eğlence unsurları bulunabildiği gibi, çeşitli etkinlikler ve festivaller düzenlenmekte. 40 yıldır hizmet veren bu park aynı zamanda lalelerle rengarenk bir görüntü sunuyor. Ayrıca geceleri geçit törenleri ve hayvan temalı safari turları da gerçekleştiriliyor.

Çocuklarla Keyifli Rotalar-2

Universeum- İsveç

Götebug’da yer alan Universeum, bilime meraklı çocuğunuz için en uygun yerlerden biri. İskandinavya’nın en büyük tema parkı olan Liseberg’e de oldukça yakın. Çocuğunuz için hem eğlenceli hem de eğitici bir tatil istiyorsanız burası tam size göre. Bahçesinde kocaman bir dinozor bulunan bu yer çocuklara yönelik bir bilim müzesi. Aynı zamanda içinde bir de hayvanat bahçesi bulunmakta. 

Maine Aile Kampı- Amerika

Alternatif bir tatil isteyenler için önerimiz Amerika’da yer alan aile kampı. Çocuğunuzla birlikte harika bir doğanın içinde yer alan bu yerde kamp yapabilirsiniz. Kamp alanında kano yarışları ve halat çekme gibi oyunlarla eğlenceli bir tatil yaparken çocuğunuzun farklı insanlarla kaynaşıp sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Tivoli Bahçeleri- Kopenhag

Kopenhag’daki Tivoli Bahçeleri, Danimarka’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Aynı zamanda burası en eski eğlence parklarından.  Lunapark oyunları, hızlı trenleri, konser salonları, müzikal ve  pandomim gösterileri ile oldukça canlı bir yer. Ayrıca park içinde Tivoli Akvaryumu da bulunmakta.  

Harry Potter Studio Tour- Londra

Warner Bros. Stüdyosuna yapılacak turda "Harry Potter" serisinin sahne arkasını gezebilirsiniz. Çocuğunuz tüm zamanların en sevilen serilerinden olan Harry Potter filminin büyüsünü keşfedecek. Stüdyoda fantastik dekor, kostüm ve malzemeleri de görebilirsiniz. 

Çocuklarla Keyifli Rotalar-3

Amalfi Sahili, İtalya 

Amalfi Kıyısı çocuklu aileler için hep beraber gezilebilecek uygun yerlerden biridir. Amalfi Kıyısı’nın çocuklar için tam bir oyun cenneti olduğu söylenebilir. Şehir, çocuklarıyla italya'ya gelen ailelerin beraberce sıkılmadan hoş vakit geçirebilecekleri gezi yerlerinden biridir. Bölgenin büyük plajı olan Spiaggia Grande veya daha küçüğü olan Spiaggia del Fornillo plajı çocuklu aileler tarafindan daha çok tercih edilen plajlar arasındadır. 

Hong Kong

İğne atsanız yere düşmeyecek sokakları ve gökdelenleriyle Hong Kong, içinde sayısız çeşitliliği barındıran bir yer haline gelmiştir. Bu nedenle hem çocukların hem de ailelerinin iyi vakit geçirip zamanlarını farklı aktivitelerle değerlendirebilecekleri bir şehirdir. Başka hiçbir yerde bir çocuk, Hong Kong gibi küçük bir kentte olmasına karşın fazlasıyla mutlu olacak şekilde vakit geçiremeyebilir. Sadece 426 kilometre içinde 7 milyon vatandaşın yaşıyor olması, Hong Kong'u dünyadaki en yoğun nüfuslu yerlerden biri haline getirmiştir.

Namib Çölü

Afrika Engebesi, çoraklığı ve farklılığıyla Namib Çölü, çocuklara farklı edinimler kazandırmak için  en güzel yerlerden biridir. Afrika'nın Güney Atlantik kıyıları boyunca uzanan çölün 1200 kilometresinde keşfedilmeyi bekleyen çok yer mevcuttur.  Buraya gelen çocuklar için Namib Çölü önemli bir deneyim olacaktır. Çölde çocuğunuzla beraber kumların içine gömülürcesine özel araçlarla safari turu yapabilir, yüksek kum dağlarından aşağı kendinizi bırakıp eğlenceli anlar geçirebilirsiniz.

Marakeş

Marakeş’e gelindiğinde geziye Djemaa el-Fna’nın merkez meydanından başlamak en doğrusu olacaktır. Burada çocuklar, maymun adamı, kobra oynatıcılarını, akrobatları, öykü anlatanları, kına satıcılarını ve kına saçlı sanatçıları görebilirler. Her ne kadar bu sanatçıların fotoğraflarını gizli de olsa çekseniz, yine de fark ettiklerinde para talep edeceklerdir. Her köşesi tuhaf ve egzotik öğelerle dolu olan Marakeş’te çocuklar, etrafı keşfetmek için sabırsızlanacaklardır.

İzlanda

Başkenti Reykjavik olan İzlanda, jeotermal enerjiyi ilk defa enerji üretmede kullanan, ordusu olmayan buzlar ve ateş ülkesidir. Başkent Reykjavik’te sokakların her tarafında sarı saçlı çocuklar ve bebek arabasıyla dolaşan kadınları görmek mümkün. Çocukların vakit geçirmeleri için açık hava jeotermal havuzları mevcuttur. 200'den fazla volkan ve 600’e yakın kaplıcalarıyla İzlanda gidip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Çocuklarla Keyifli Rotalar-4

Havana

Küba Küba’nın başkenti Havana, zengin tarihi yapısıyla UNESCO'nun dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Havana’ya gidildiğinde ziyaretçiler otelde kalmak yerine daha çok Havana’ya özgü evlerde kalmayı tercih ederler. Böylece, sabahları çocukların dışarıda top oynama sesi ve pencerelerden içeri giren salsa müziği gibi günlük hayata dair sesler ile uyanırlar. Müzik, burada günü bitirmek için kullanılan bir araçtır. Güneş batarken deniz kıyısında elinde gitarla serenat yapan kişiler varsa bu mutlaka havanın kararmakta olduğunun bir göstergesidir.

Çin Seddi

İnsanlık tarihinin en büyük başarılarından biri olarak adlandırılan Çin Seddi, çocuklardan yetişkinlere kadar ilk kez gören herkesi derinden etkilemektedir. 20’den fazla ayrı krallık tarafından temeli atılan Çin Seddi, bugün dünyanın yedi harikasından birini oluşturur. Çin Seddi çocuklarıyla buraya gelen aileler için de uygun turistlik yerlerden biridir. Çocuklar burada bulunan surlarda dolaşıp, koşup, oynayıp eğlenceli zaman geçirebilirler.
 
Sömestr ve yaz tatillerinde çocuğunuzla keyifli zaman geçirebileceğiniz rota önerilerine bu kez yurt içi alternatiflerle devam edelim.

Sazova Parkı- Eskişehir

Türkiye’de çocuğunuzla gidebileceğiniz en güzel parklardan biri Eskişehir’de yer alan Sazova Parkı. Parkta Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, amfi tiyatro, ağaç ev ve Şirinlerin Evi gibi çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği alanlar bulunmakta. 

Çocuklarla Keyifli Rotalar-5

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış turizminin önemli yerlerinden biri olan Bolu'da önemli kayak merkezleri bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi, en meşhur adreslerden biri olup İstanbul'a ve Ankara'ya 2,5 saatlik uzaklıktadır. Kış aylarında yapılacak en güzel aktivitelerden biri için Kartalkaya Kayak Merkezi'ni ailecek tercih edebilirsiniz. Kartalkaya Kayak Merkezi'nde çeşit çeşit konaklama imkanları, kar eğlenceleri ve her seviyeye uygun pistler bulunuyor. Bu açıdan çocuklu ailelerin en fazla tercih edeceği yerlerden birisi Kartalkaya Kayak Merkezi’dir. Siz de Sömestr tatilinde çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için gezi rotanıza Kartalkaya’yı eklemelisiniz.

İstanbul İllüzyonlar Müzesi

Sömestr tatilini İstanbul'da geçirecek olanlar için ilgi çekici yerlerden birisi de İstanbul İllüzyonlar Müzesi'dir. İstiklal Caddesi'nde bulunan müzede yer alan Sonsuzluk Odası, Aynalı Oda ve Vortex Tüneli gibi ilginç alanlar ziyaretçiler için ilgi çekici olacaktır. Sömestr tatilinde çocukları ile birlikte merak uyandırıcı saatler geçirmek isteyenler için İstanbul İllüzyonlar Müzesi harika bir seçenek.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Adıyla özellikle daha küçük yaşta olan çocukların en baştan ilgisini çekecek olan Oyuncak Müzesi, ebeveynleri de heyecanlandıracak şeyler sunuyor. Müze 2005 yılından beri hizmet veriyor. Müzede Sunay Akın'ın 20 yılda 40'ın üzerinde ülkeden toplamış olduğu oyuncaklar sergileniyor. Müzenin geniş koleksiyonunda 1700'lerden kalma oyuncaklar görebilirsiniz. Geniş koleksiyonu ile dikkat çeken müzede kitap sohbeti ve tahta boyama atölyesi gibi farklı etkinlikler de bulunmakta. Sömestr tatilinde çocuklarıyla beraber keyifli bir gün geçirmek isteyenler Göztepe'de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi'ni tercih edebilir.

Çocuklarla Keyifli Rotalar-6

İstanbul Torium Snowpark

Kış aylarında gerçekleşen Sömestr için yapılacak en iyi aktiviteler kuşkusuz kayak tatilidir. Sömestr'da kayak tatiline gidemeyecek olanlar için ise İstanbul Torium Snowpark çok güzel bir alternatif. Beylikdüzü'nde bulunan İstanbul Torium Snowpark, 4 mevsim açık olan bir kar eğlence merkezidir. Dileyen konuklar burada kayak merkezlerimde olduğu gibi kar üzerinde kayak, snowrafting, snowboard ve kar yürüyüşü gibi aktivitelere katılabilir. Tatilde İstanbul'da kalıp karın tadını çıkarmak isteyenler için Beylikdüzü'nde bulunan Torium Snowpark ideal bir seçenektir. 

İzmir

Ülkemizin incisi olan şehirlerden birisi İzmir'dir. Özellikle yaz tatillerinde çok güzel vakit geçirebileceğiniz İzmir, sömestr tatili içim de tatil rotasına eklenebilecek güzel bir seçenek. İzmir şehrinde sömestr tatili planlayanlar için yapılacak çeşitli aktiviteler vardır. Bunlar arasında öne çıkan seçeneklerden birisi Nesin Matematik Köyü ziyaretidir. Tatil sırasında çocuklarının eğlenirken verimli vakit geçirmesini de isteyen ebeveynler, çocuklarını Şirince Köyü'nde bulunan Nesin Matematik Köyü’ne götürebilir. Nesin Matematik Köyü'ndeki matematik, felsefe ve sanat atölyelerinde oldukça verimli bir tatil imkanı ziyaretçileri bekliyor. Böylece çocuklar eğitim öğretim döneminin sonuna gelinen bu günlerde keyifli bir tatil deneyimi yaşarken akademik açıdan da faydalı bir tatil geçirip derslerinden geri kalmamış olur. Yine İzmir'de Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampını ziyaret edebilirsiniz. Uzay kampında hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli programlar vardır. Tatil rotasına İzmir'i ekleyen konuklar, sömestr tatilinde bu bölgelerde ailecek keyifli vakit geçirebilir. 

Gaziantep

15 günlük sömestr tatilinde ailecek keyifli ve faydalı bir tatil geçirilecek yerlerden birisi de Gaziantep'tir. Tarihi ve kültürel güzellikleri ile öne çıkan Gaziantep, sömestr tatilini daha kapsamlı geçirmek isteyen gezginler için doğru adres. Şehre gelen ziyaretçilerin gitmesi gereken yerler arasında en başta Zeugma Müzesi geliyor. Çingene Mozaiği gibi pek çok ünlü eseri görebileceğiniz Zeugma Müzesi’nde verimli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Gaziantep gezisinde Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret edip eşsiz el sanatlarını inceleyebilirsiniz. Yine çocuklarınızla beraber güzel vakit geçirebileceğiniz Oyun ve Oyuncak Müzesi de güzel seçenekler arasındadır.

Gaziantep denince akla gelen en önemli özelliklerden birisi de zengin mutfak kültürüdür. Özellikle hayli köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep mutfağı, şehirde son yıllarda artan gurme turizmini de beraberinde getiriyor. Siz de çocuklarınızla birlikte Gaziantep'e gelip bu ünlü mutfağın lezzetlerini yakından deneyimleyebilirsiniz.

Çıldır Gölü - Kars

Sömestr tatilinde ülkenin farklı bölgelerine gitmeyi planlayanlar için sunacağımız seçeneklerden birisi de kış aylarının tüm güzellikleri ile yaşandığı şehirlerden biri olan Kars’ta yer alan Çıldır Gölü’dür. Büyüleyici doğal güzellikleri ile ilgi çeken Çıldır Gölü’nün kış tatili açısından öne çıkan özelliklerinden birisi Ocak ve Mart ayları arasında gölün donuyor olmasıdır. Donan Çıldır Gölü üzerinde atlı kızaklarla gezi yapabilirsiniz. Çocuklu aileler için güzel bir tercih olacak bu bölgede heyecan verici ve bir o kadar eğlenceli vakit geçirilecek.

Çocuklarla Keyifli Rotalar-7