Bursa'da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Bursa

Evliyalar şehri olarak bilinen Bursa, eski bir Osmanlı başkentidir. Tarihi dokusu ve mutfağıyla gidenlerin ayrılmak istemediği, doğal güzellikleri ile Osmanlı mimarisini birleştiren Bursa mutlaka ziyaret edip, iskenderini yemeden dönmemeniz gereken bir şehir.

Bursa

1 – Ulu Camii

Bursa’nın göbeğinde yer alan ve 14. yüzyıldan kalan Ulu Camii, bütün kudretiyle Bursa’nın ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Bursa’ya gidip burada bir nefes alıp Osmanlı’nın tarihini gözlerinizde canlandırmadan dönmemelisiniz. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan camii Bursa’nın huzurlu havasını en derinden hissettiren yerlerden.

2 – Yeşil Türbe

Yıldırım Bayezid’in oğlu Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan türbe, Osmanlı mimarisinde tüm duvarları çini olan tek yapı olma özelliği taşımaktadır. Çevresindeki çınar ağaçları, bankları ve sakin Bursalıları ile içinizi huzurla dolduracak Yeşil Türbe, Ulu Camii’yle aynı gün içinde ziyaret edilebilir.

Bursa

3 – Emir Sultan Türbesi ve Camii

Osmanlı tarihinin gölgesinde hayata devam eden Bursa, Yıldırım Bayezid’in kızı Fatma Hatun tarafından yaptırılan Emir Sultan Türbesi ve Camii’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Birkaç kez kasar görmesine rağmen tekrar yaptırılan camii, Bursa’nın önemli tarihi yapılarındandır ve hemen yanındaki mezarlığı kaplayan servi ve çınar ağaçlarının yoğunluğunda, Bursa’yı özetler gibi durmaktadır. 

4 – Koza Han

Tahmin edilebileceği gibi Bursa’nın ipekböcekçiliği geleneğinden ismini almış olan Koza Han, günümüzde hala üst katında ipek ürünleri satan dükkânlara yer vermektedir. Alt katta ise çeşitli kafeteryalar, Bursalıların ve turistlerin buluşma yerlerinden olarak hizmet vermektedirler. Ortasında yer alan eşsiz mescidi, tadına doyamayacağınız çayı ve hafif esintili Bursa havası ile Koza Han, mutlaka oturup biraz vakit geçirmeniz gereken bir yer. 

Bursa

5 – Saat Kulesi

Tophane’de yer alan Saat Kulesi, Bursa manzarasının en güzel olduğu yerlerden birinde ve etrafındaki kafeteryalarda oturup çayınızı ya da kahvenizi içerek Bursa’yı seyretmeniz için en ideal yerlerden biri. Gündüzleri huzuru ve sakinliği yakalayabileceğiniz Tophane’de, geceleri Bursa manzarasıyla büyülenip hayallere dalabilirsiniz.

6 – Irgandı Köprüsü

Dünyadaki dört çarşılı köprüden biri olan Irgandı Köprüsü, mimari özelliği ve eşsizliği sebebiyle Bursa’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Birçok restorasyon geçiren köprü, 2004 yılında aslına uygun olarak düzenlenip şu anki halini almıştır. İçindeki dükkanlarda Bursa’ya özgü ürünler ve yemekler satan Irgandı, görünümüyle de misafirlerine güzel anlar yaşatıyor. 

Bursa

7 – Bursa Kent Müzesi

Bursa’nın 700 yıllık tarihini anlatan Bursa Kent Müzesi, şehrin tamamını gezemeyenler, gezse de daha fazlasını isteyenler ya da tarihine merak duyanlar için kusursuz bir fırsat. Müzenin içinde şehrin siyaset, ticaret, ekonomi, spor ve sanat tarihini öğrenebilir, gezdiğiniz ya da gezeceğiniz yerlere yeni anlamlar yükleyebilirsiniz. 

8 – Gölyazı

Nilüfer İlçesi’nin Uluabat Gölü kıyısında bir yarımadaya kurulmuş köy, gökyüzünden oldukça güzel bir görünüme sahip. Balık restoranları ve tekne turlarıyla bir gününüzü geçirebileceğiniz Gölyazı’da bir adet eski Rum kilisesi, bir adet de değirmen bulunmaktadır. Burada önce köprü üzerinde fotoğraf çekebilir, sonra Ağlayan Çınar’ı, tarihi hamamı ziyaret edebilir ve leziz bir akşam yemeği ile gününüzü tamamlayabilirsiniz. 

Bursa

9 – Cumalıkızık

Osmanlı’nın ilk yerleşimlerinden biri olan Cumalıkızık, birçok Osmanlı evini halen bünyesinde bulundurmaktadır. Her yanı tarih kokan köy, haziran aylarında ahududu şenliğine ev sahipliği yapmaktadır. Sene boyunca köyde taze meyvelerle hazırlanmış reçellere, mükemmel gözlemelere ulaşabilirsiniz; fakat yine de haziranda uğramanızı tavsiye ediyoruz. 

10 – Uludağ

Bursa deyince Uludağ’dan bahsetmemek olmaz. Tarihi Çınarında salep içmek, kayak pistlerinde ünlülerle çarpışmak ve mangalda köfte ekmek yemek gibi aktiviteler dağ yolunu ve Uludağ’ı Bursa’nın en vazgeçilmez yerleri yapmıştır. Yazın Çobankaya’da kamp yapmak ve zirveye tırmanmak da biraz macera arayanlar için güzel bir alternatif olabilir. 

Uludağ