Nehir Yürüyüşü Yapmak İçin En Doğru Nehirler

Eğer su kıyılarındaki tüm tecrübeleriniz deniz ve okyanus içeriyorsa, Amerika’nın nehir kıyılarında yürüyüş yapmanızı öneriyoruz. Kültürün, gece hayatının ve harika manzaraların birleştiği bu rotalarda farklı bir elektrik yakalayıp farklı duygular yaşayacaksınız.

1 – East River

Coğrafi açıdan belirtmek gerekirse Brooklyn ve Queens’i Manhattan’dan ayıran East River bir nehir değil, Hudson Nehri’nin akarsu ağızlarından biri. Ancak bu su kütlesinin yanında bir gün geçirmek yine de harika. Nehir yakınlarındaki Brooklyn Bridge Park bu iş için özellikle tercih edilesi bir mekân. Özgürlük Heykeli ve Manhattan’ın gökdelenlerini görmesi de ekstra bir ödül gibi. 

East River

2 – Mississippi Nehri

Mud Island Nehir Parkı (Mud Island River Park) Memphis şehrinden Mississippi Nehri içine uzanan bir yarımadacığın üzerinde yer alıyor. Burada yapacağınız yürüyüş sadece nehir kenarında değil nehrin minyatür versiyonunun da yanında yapacağınız ilk yürüyüş olabilir, çünkü bu parkta nehrin 600 metrelik bir modeli de bulunuyor. 

3 – San Antonio Nehri

Bu güney Texas şehrinin kalbi olan San Antonio Nehri Yürüyüş Parkı (San Antonio River Walk) muhtemelen listedeki en ünlü olanlardan biri. San Antonio Nehri kıyısındaki yollarda bulunan barlar, marketler ve restoranlarla sürekli canlı olan rota, şehrin turist çekmekteki en büyük yardımcısı olma özelliği taşıyor. 

4 – Boise Nehri

Boise Nehir Kemeri (Boise River Greenbelt), Idaho şehrinin birçok nehir kıyısı parkını birleştiren 40 kilometrelik bir kemer. Bisiklet yolları ve piknik alanları gibi her parkta olan özelliklere ek olarak bu parkta halka açık yapay havuzlar bulunuyor. Ayrıca birden fazla vahşi doğa rezervinin bulunduğu parkta bald eagle denen kartal türünü görmeniz bile mümkün. 

5 – Willamette Nehri

Willamette Nehri güzel bir umumi alan için olabilecek her türlü güzel özelliğe sahip ve Portland’taki Eastbank Esplanade ismindeki alan güzel bir şehir planlamasıyla nasıl manzaraların ortaya çıkarılabileceğinin en önemli örneklerinden biri. 2 kilometrelik bisiklet ve yaya yoluna sahip olan park 2001’de tamamlanmış ve parkın içinde bir de su üstünde yüzen platform bulunuyor. Bu platform da yürümek de insana suyun üstünde yürüyormuş hissi veriyor.

Willamette River

6 – James Nehri

James Nehri’nin Amerika’yı doğuran yer olduğu söylenir, çünkü İngilizler bu kıtadaki ilk kalıcı yerleşimi bu bölgede Jamestown adıyla kurmuşlar. Richmond içinden kıvrılarak ilerleyen tarihi Canal Walk içinde dolaşarak bölgenin büyüsünü hissedebilirsiniz. Buradaki 2 kilometre uzunluğundaki park birçok harika restorana, sokak sanatı eserine ve tarihi anıta sahip. 

7 – Detroit Nehri

Detroit’in River Walk isimli nehir kenarı yolu batıda Ambassador Köprüsü’nden doğudaki Belle Isle’a kadar uzanan ve Detroit Nehri’ni takip eden yoldur. Burada ister bisikletle gezebilir, ister yürüyüş yapabilir, isterseniz de nehir kenarında balık tutabilirsiniz; tüm bu aktiviteler için ayrılmış alanlar var. Ek olarak isterseniz Michigan’ın en yüksek binası olan Renaissance Center ve Windsor şehri manzaraları ile huzurun tadını çıkarabilirsiniz. 

8 – Chicago Nehri

Chicago şehir merkezinin tam ortasında yer alan Chicago Riverwalk, beton ormanın içinde bir serap gibi görünüyor. Farklı temalardaki bölümlerden oluşan Park’ta yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz Civic, kano kiralayabileceğiniz Market gibi alanlar bulunuyor. Turistler arasında oldukça popüler olan Park, Chicago’nun ofiste çalışan ve biraz rahatlamak isteyen insanları için de çok önemli bir merkez.

9 – Santa Fe Nehri

Çöl bölgesinde bulunan bir su yatağı parkı olmasına rağmen Santa Fe Nehri Parkı oldukça canlı ve bol yeşillikler arasında bulunuyor ve yollarının iki yanı ağaçlarla sıralanmış. Gölge altındaki piknik masaları ve huzurlu ortamı ile Santa Fe Nehri Parkı günlük hayatın stresinden uzaklaşıp akarsu kenarında biraz sakinleşmek isteyenler için ideal bir atmosfere sahip. 

Santa Fe

10 – Ohio Nehri

Ohio Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan parklardan birkaçı olarak Smale Riverfront, Yeatman Koyu ya da Theodore M. Berry Parkı sayılabilir. Yaya yollarıyla birleştirilmiş bu alanların içinde Paul Brown Stadyumu ve Great American Ballpark gibi önemli yapılar bulunmakta.