Idaho Hakkında Temel Bilgiler

idaho-falls-51513__340.jpg

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batısında yer alan bir eyalet olan Idaho, ülkenin en büyük bozulmamış doğal alanlarından bazılarına sahiptir. Frank Church No Return Wilderness Nehri, bunun bir örneğidir. Bu alan Amerika’da koruma altında olan en büyük vahşi doğa alanıdır. Birçok tarihî olaya sahne olmuş ve çok sayıda etnik grubu bünyesinde barındırmıştır. Günümüzde ise hala çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bölgedir.

Çoğu Amerikan Eyaletinde olduğu gibi Idaho’nun kültürü de çoğunlukla Avrupa’dan göç etmiş toplulukların getirdiği kültürel alışkanlıklarla harmanlanarak oluşmuştur. Tarımsal faaliyetleri ise bu tarihî dönemlerden başlamıştır ve hala eyaletin en önemli ekonomik gelir sağlayan kaynaklarındandır. Patates yetiştiriciliğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen eyaletidir. Tarım ve teknoloji alanında oldukça gelişmiş bir endüstriye sahip olan eyaletin ekonomisinin de bel kemiği bu iş sektördür.

Devamını Oku

Idaho ile İlgili

Idaho Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batı bölgesinde yer alan bir eyalettir. Eyalet, altı ABD eyaleti ve bir Kanada iliyle sınırlıdır. Kuzeyde Kanada’nın British Columbia bölgesi ile, batıda Washington ve Oregon, güneyde Nevada ve Utah, doğuda ise Montana ve Wyoming ile komşudur.

Idaho’ya Ne Zaman Gidilir?

snow-254664__340.jpg

İç bölgede olmasına rağmen Idaho iklimi Pasifik Okyanusu’ndan gelen havadan etkilenmektedir. Genel olarak güney kesimi daha sıcaktır, kuzey bölgesi ise daha fazla yağış almaktadır. Gökyüzü fırtınaları yaz aylarında Idaho’da yaygın olarak görülmektedir. Bu bölgeye yapılacak gezi için kötü bir zaman yoktur. Çünkü her mevsime uygun bir aktivite bulmak mümkündür. Önemli olan kendi zevkinize uygun zamanı seçmenizdir. Eğer kar ve kış seviyorsanız, kış aylarında eyaletin yüksek noktalarında birçok kış sporu ve aktivitesi bulmanız mümkün. Şubat ve mart genellikle kayak için oldukça iyi zamanlardır. Ayrıca bu zamanlarda birçok festival de bulabilirsiniz. Yani kış ve yaz Idaho için oldukça iyi zamanlar ve birçok turist bu dönemleri tercih etmektedir. Ancak sonbahar dönemi, rengârenk bir hale bürünen ağaçların manzarası ve daha serin hava koşullarıyla en güzel zamanıdır. Hava sıcaklıkları geç eylül ve ekim sonuna kadar kesinlikle gezi için uygundur.

Idaho’ya Nasıl Gidilir?

Uçak ile Idaho’ya gidilebilir. İstanbul’dan Boise, Lewiston ya da Pullman şehirlerine aktarmalara bağlı olarak yaklaşık 20 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. Onun dışında İstanbul’dan Spokane şehrine uçtuktan sonra trenle veya Jackson, Salt Lake City gibi yerlere uçakla ulaştıktan sonra otobüsle eyalete ulaşım sağlanabilir.

Idaho Mutfağı

Idaho özellikle sebzelerine oldukça fazla önem vermektedir. İkonik Idaho yemeklerini denemeden bu eyaletten ayrılmamalısınız.

Parmak biftekler, Idaho’nun en sevilen atıştırmalıkları arasında yer almaktadır.

Eyalette en çok sevilen bir başka yerel tat ise “Morel Mushrooms”tur. Idaho ormanlarından toplanan mantarlardan yapılan bu yiyecek, eyaletteki yetenekli şeflerin elinde konyak, krema ve krep ile birleşerek muhteşem bir lezzete dönüşüyor.

Devamını Oku

Idaho’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 10’u İngilizceden farklı diller konuşmaktadır. Örneğin Idaho’da nüfusun yüzde 6,7’si İspanyolca, 0,5’i ise Almanca konuşmaktadır. Diğer diller ise yüzde 1,3 oranında konuşulmaktadır.

Idaho’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl: 1 Ocak

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

Idaho’nun Ekonomisi

soda-springs-1768612__340.jpg

Idaho, ABD’nin önemli tarımsal eyaletlerinden bir tanesidir. Ülke çapında yetişen patateslerin neredeyse üçte biri burada üretilmektedir. Ayrıca üç çeşit buğday da burada yetişir. Şaraplık üzümlerin yetiştiği üzüm bağları ve tabii ki şarap üretim tesisleri oldukça fazladır. Ödüllü butik şaraphanelerin yanında bira fabrikaları da bulunmaktadır. Eyaletin en büyük endüstrisi bilim ve teknoloji sektörüdür. Devletin gelirinin yüzde 25’inden daha fazla bir kısmını oluşturur. Idaho’nun enerji peyzajı, yenilenebilir enerji üretimi için çok elverişlidir. Eyalet çok fazla yenilenebilir enerji kaynağına sahip olmasının yanı sıra sınırlı fosil yakıt kaynağına sahiptir. Kullanılan enerjinin çoğu ithaldir. Tekstilde de fazlaca üretime sahip olan eyalette Coldwater Creek markası özellikle kadın giyim konusunda çok etkilidir.

Idaho’nun Kısa Tarihi

Avrupalılardan önce burada iki ana kabile vardı; kuzeyde Nez Perce ve güneyde Shoshone. Bu kabileler burada benzer yaşam tarzlarına sahiplerdi. Yemek için geyik ve manda gibi hayvanları avladılar, mısır ve fasulye ektiler. Uzak konumundan ötürü Avrupalılar tarafından keşfedilen son Amerika bölgelerinden biridir. 1805 yılında Avrupalı kâşifler Pasifik Okyanusu’ndan Idaho’ya ulaşmışlardır. Buradaki yerli halkla tanışan kâşiflerden sonra kürk tüccarları ticaret için bölgeye yerleşmişlerdir. 1800’lerin başında bölgeye çok fazla yerleşimci gelmiştir. Bunlar arasında misyonerler, çiftçiler ve tüccarlar vardı. Uzun yıllar boyunca hem Amerika Birleşik Devletleri hem de İngiltere tarafından hâkimiyet kurmak istenen bölge, 1846 yılındaki bir anlaşmayla ABD’nin oldu. Bu olaydan sonra bölge nüfusu hızla büyüdü ve 1890 yılında 43. olarak Birliğe dâhil oldu.

Idaho’da İklim ve Hava Durumu

rainbow-1695071__340.jpg

Dört mevsimi farklı şekilde yaşayan eyalette genel olarak nemli karasal iklim görülmektedir. Her bölgesinde eş zamanlı olarak aynı etkiyi göstermemektedir. Doğu bölgelerinde aşırı bir sıcak varken, güney bölgeleri daha çok yağış almaktadır. Ne kadar yüksek bölgelere sahip olsa da iklimi, yüksek noktalarda hissedilmeyecek kadar ılımandır. Kışlar genelde soğuktur ancak sıfırın altındaki dondurucu soğuklar çok uzun süreli olmamaktadır.

Idaho’da Din ve İnanç

Idaho’nun yüzde 67’sini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1 oranına sahip Müslüman bir nüfus bulunmaktadır. Musevi, Hindu veBudistler yüzde birden az bir orana sahiptir. Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler ise nüfusun yüzde 28’ini oluşturmaktadır.

Idaho’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

idaho-1675957__340.jpg

Idaho eyaletinin başkenti olan Boiseşehri, aynı zamanda eyaletin en kalabalık şehridir. Boise dışında eyaletin en bilinen şehirleri ise; Meridian, Nampa, Twin Falls ve Lewiston’dur.

Eyaletin başkenti olan Boise, gezilecek birçok yere ve katılacak birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Önemli turistik aktiviteleri arasında şehir merkezinin eteklerinde konumlanmış yürüyüş ve bisiklet için oldukça ideal olan rekreasyon alanları bulunmaktadır. Şehir, caz, tiyatro ve indie müzik için bölgesel bir merkezdir. Yine Harris Caz Festivali de burada düzenlenmektedir. Sanat Müzesi, Tarih Müzesi, Bask Müzesi ve Kültür Merkezi gibi birçok müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehirdeki ağaçlardan ötürü sonbahar aylarında inanılmaz bir güzelliğe bürünür.

Devamını Oku

Idaho Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 1.683.140
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Nemli karasal iklim / Yarı kurak iklim