Ohio Hakkında Temel Bilgiler

cleveland-1888370__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzölçümü bakımından en geniş 34. eyaleti olan Ohio, devletin orta batısında yer almaktadır. İsminin anlamı Iroquoisdilinden gelmektedir; büyük nehir anlamını taşımaktadır. Eyalet tarımda, teknoloji ve sağlık sektöründe oldukça gelişmiştir. Fazlasıyla göçe sahne olduğundan kültüründe Avrupa ve başka etnik grupların izlerini barındırmaktadır. Özellikle Cleveland bölgesi Alman ve İrlandalıların yoğunlukta yaşadığı bir bölge olduğundan, orada bu iki kültürün izleri çok net bir şekilde fark edilmektedir. İstihdam açısından en uygun eyaletlerden biri olan Ohio’da, çok fazla festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Her mevsim yağış alması sebebiyle genelde nemli bir havaya sahiptir. Birçok üretimin yapıldığı bölgede etin her çeşidi tüketilmektedir ve barbekü çok popüler bir etkinliktir. Ekolojik yapısından ve etrafındaki nehirlerden ötürü çok fazla park ve bahçelere sahiptir. Turistlerin özellikle ilgisini çeken bu bahçeler, her mevsim yağış alan iklim özellikleriyle de beslenmektedir. Nehir kıyılarında keyifli gezintilerin yapılabildiği, farklı şehirlerindeki festivaller, etkinlikler ve müzelerin ziyaret edilebildiği, görülecek tarihi ve mimari eserlerin çokluğu bakımından turistik açıdan oldukça önemli eyaletlerden biridir. Tarihte Buckeye ağaçlarıyla bilinmesinden ötürü ‘Buckeye Eyaleti’ lakabına sahiptir. Ekonomik açıdan özellikle önemli olmasının sebeplerinden biri de kuzeydoğu ve orta batı hattından kargo ulaşım hattı ve lojistik bölgesinde yer almasıdır. Bu iş trafiğinin işlek olması açısından oldukça gelişmiş otobanlara sahiptir. Ülkenin en büyük 10. karayolu ağına sahiptir. Ohio beysbol, basketbol, futbol, hokey gibi Amerikan kültürünün en önemli spor dallarının profesyonel takımlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ohio ile İlgili

Ohio Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu bölgesine doğru yer alan bir eyalettir. Ohio’nun coğrafi konumu, ekonomik büyüme ve genişleme için oldukça etkilidir. Kuzeyde Erie Nehri, Ohio’ya oldukça uzun bir kıyı şeridi sağlamaktadır. Güney sınırı ise Ohio Nehri tarafından tanımlanmaktadır. Doğuda Pennsylvania, kuzeybatıda Michigan, batıda Indiana, güneyde Kentucky, güneydoğuda ise West Virginia’ya komşudur.

Ohio’ya Ne Zaman Gidilir?

ohio-1937450__340.jpg

Her mevsim yağış alan Ohio’da en fazla yağış mayıs ayında gözlenir. Nemli karasal iklime sahip olan eyalette, en soğuk ay ocaktır ve ortalama -2 derecelik bir sıcaklık hakim olur. En sıcak ay olan temmuzda ise ortalama 25 derecelik sıcaklıklar görülür. İklim koşulları, hava durumu ve festival zamanları göz önünde bulundurulduğunda turistik sezon haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsar. Bu dönemde fiyatlar yükselmekte ve kalabalık fazlalaşmaktadır. Daha sakin ve maddi açıdan uygun bir seyahat için ekim, kasım tercih edilebilir.

Ohio’ya Nasıl Gidilir?

Uçak ile Ohio’ya gidilebilir. Columbus, Clevelavd, Covington ve Dayton şehirlerinde havaalanı bulunmaktadır. İstanbul’dan ABD’nin farklı şehirlerine direkt uçabilir; ardından bu şehirlere aktarma yapabilirsiniz. Yolculuk aktarmalarla birlikte yaklaşık 18 saati bulabilmektedir. Ancak bu durum aktarma sayısına göre artış gösterebilmektedir.

Ohio Mutfağı

Amerikan mutfağının ana malzemelerinden biri olan etin bin bir çeşidini Ohio’da deneyebilirsiniz. En popüler tüketim biçimi olarak barbekü veya hamburger gösterilebilir.

Devamını Oku

Ohio’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 6,7’si İngilizceden farklı diller konuşmaktadır. Örneğin Ohio’da nüfusun yüzde 2,2’si İspanyolca konuşmaktadır. Diğer Hint-Avrupa dillerini yüzde 2,6’sı konuşmaktadır.

Ohio’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Ohio’nun Ekonomisi

columbus-1936111__340.jpg

Ohio, çalışmak için en uygun ikinci eyalet olarak seçilmiştir. Geçim kaynakları arasında sağlık, eğitim, tarım, ticaret, turizm ve hizmet sektörleri bulunmaktadır. Yeşil ekonomide ulusal bir lider olan Ohio ülkedeki plastik, kauçuk, işlenmiş metaller, elektrikli teçhizat üretiminin en önemli kısmını karşılamaktadır. Ohio’da 5 uluslararası havalimanı, 4 ticari, 2 askeri havaalanı bulunur. ABD’deki en büyük hava kuvvetleri üslerinden biri burada yer almaktadır.

Ohio’nun Kısa Tarihi

Milattan 13 bin yıl önce göçebeler tarafından bu bölgede yaşanıldığına dair arkeolojik bulgular barındıran Ohio, Amerika’nın en eski yerleşim bulgularına sahip olan bölgelerden biridir. En erken MÖ 1000’de göçebelerin terk ettiği bölgede bulunan yerleşik Adena kültürünün izlerini Ohio Adams’ta bulunan Büyük Serpent Höyüğü’nde takip etmek mümkündür. Daha sonra yerlilerin daha geniş gruplar halinde yerleştiği bölgede savaşlar ve salgın hastalıklar 16. ve 17. yüzyıl civarında buranın boşaltılmasına sebep olmuştur. 18. yüzyıl itibarıyla buraya yerleşen çok etnikli toplulukların ve Avrupa kürk ticaretine girmesinin etkisiyle ekonomisi gittikçe büyümeye başlamıştır. Bu yıllarda Fransız sömürgesi halinde olan eyalet, Yedi Yıl Savaşları’ndan sonra Fransızlar tarafından Britanya’ya devredilmiştir. Ohio, merkezi konumu sebebiyle İç Savaş’ta da oldukça önemi bir lokasyona sahipti. Ohio, aynı zamanda Amerika’nın ilk trafik ışığı ve polis arabası uygulamasının kullanıldığı eyaleti olma gibi bir özelliğe sahiptir.

Ohio’da İklim ve Hava Durumu

farm-1936639__340.jpg

Genel olarak nemli karasal bir iklime sahiptir. Yazları sıcak ve nemli kışları ise serin olmakla beraber zaman zaman soğuk olabilmekte, hatta kar yağışı görülmektedir. Yıl boyunca yağış alabilir ama çok da şiddetli seyretmemektedir. Ohio’nun kuzey bölgesinde ise nemli subtropikal iklim görülmektedir. Şiddetli hava muhalefetlerine tanık olsa da eyalette, önemli kasırga kayıtları bulunmamaktadır.

Ohio’da Din ve İnanç

Ohio’nun yüzde 76’sını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1,3 oranına sahip Yahudi nüfus yaşamaktadır. Yüzde 1 oranında Müslümanın yaşadığı eyalette Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler nüfusun yüzde 17’sini oluşturmaktadır.

Ohio’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

columbus-1936633__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Columbus, aynı zamanda en büyük şehridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Columbus dışında diğer bilinen şehirler ise Cleveland, Cincinnati, Toledo, Akron ve Dayton’dur.

Devamını Oku

Ohio Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 11.614.373 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Karasal İklim /Nemli Subtropikal İklim