Teksas Hakkında Temel Bilgiler

dallas-555778_960_720.jpg

Teksas (TX), 29 Aralık 1865 tarihinde 28. Eyalet olarak Birlik’e katılmıştır. 27,8 milyon nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci en kalabalık ve toplam 695,674 km’lik alanıyla Alaska’dan sonra en büyük eyalettir.

“Teksas” ismi, Caddo dilinde arkadaş ve müttefik anlamına gelen “tavshas kelimesinden türetilmiştir. Eyaletin mottosu da buradan yola çıkarak “Friendship” (Arkadaşlık) olarak belirlenmiştir. Ayrıca, Eyaletin Takma adı “Lone Star State”, Tek/Yalnız Yıldız Eyaleti’dir. Teksas tarihi boyunca farklı savaşlarda çeşitli bayraklar kullanmıştır, ancak benimsenen her zaman “tek yıldızlı” bir bayrak olmuştur. Kimileri bu tek yıldızın pek çok Teksaslının Birleşik Devletler’de bir eyalet statüsü kazanma arzusundan geldiğini; kimleri ise bu yıldızın esasında Teksas’ın Meksika anayasası altında hakkını savunma çabasında olan tek Meksika eyaleti olmasını temsil ettiğini söylemektedir.

Devamını Oku

Teksas ile İlgili

Teksas Nerededir?

Teksas kuzeyde Oklahoma (sınırın büyük bir kısmını Red River oluşturmaktadır); doğuda Arkansas ve Louisiana; güneydoğuda Meksika Körfezi; güneybatıda Meksika eyaletleri Tamaulipas, NuevoLeón, Coahuila ve Chihuahua (sınırı Rio Grande oluşturmaktadır) ve batıda New Mexico ile komşudur.

Meksika Körfezi’ndeki büyük adalar Teksas’a aittir (Galveston, Matagorda ve Padre). Eyaleti toplam sınırı 4.875 km’dir; Meksika Körfezi’ndeki sahil şeridi ise 591 km’yi bulmaktadır. Teksas’ın doğu- batı uzunluğu 1.289 km, kuzey-güney uzunluğu ise 1.244km’dir.

Teksas’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Teksas’a direkt seferler sadece Houston’daki George Bush Havaalanı’a (IAH) düzenlenmektedir. Yaklaşık 13,5 saate varan seferlerle ulaşmak mümkündür.

San Antonio Uluslararası Havaalanı’na (SAT) ise en az bir aktarma yaparak 17 saatten başlayan uçuşla gidilebilmektedir.

Dallas Forth Worth Uluslararası Havaalanı’na (DFW) İstanbul’dan yaklaşık 16-18 saat sürecek aktarmalı uçuş seferleri düzenlenmektedir.

Teksas’a Ne Zaman Gidilir?

galveston-1152505_960_720.jpg

Teksas’a seyahat etmek için en uygun zamanlar mart ile nisan arasında ilkbahar dönemidir. Havanın ılık seyrettiği bu dönemde, turist yoğunluğunun da buna bağlı olarak yüksek olmasını bekleyebilirsiniz. Bu dönem, Teksas’ta en çok rodeo gösterileri ve festivallerin düzenlendiği aylardır. Haziran ile ağustos arasındaki dönemleri tercih ederseniz sıcaktan en az etkilenmek adına denizin, gölün ve nehir turlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Sonbaharda ise balık tutma, avlanma, kamp ve su sporu aktiviteleri daha çok tercih edilebilir.

Dallas ve Forth Worth için en uygun ziyaret tarihleri eylül ile kasım ayları arasında olacaktır. Bu dönem hem fazla ziyaretçi olmadığı için hem de sıcaklıklar normal değerlerde olacağı için keyifle gezilebilir. Mart ile mayıs arasındaki aylarda genellikle futbol sezonu olmasından dolayı otel fiyatları yüksek olabilmektedir. Bu aylarda gittiğinde maçları izleyebilir veya festivallere katılabilirsiniz. Özellikle Dallas’ın sunduğu golf aktivitelerine (Tenison Highlands ve Cedar Crest’te) katılmak isterseniz, bu bölgelerin de hafta sonu daha kalabalık olacağını unutmamak gerekir.

Houston’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar, şubat-nisan arasındaki dönem veya eylül-kasım arasındaki sonbahar dönemidir. Körfezin etkisiyle yıl boyunca sıcaklıkların daha ılık seyrettiği Houston’da yazlar oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Nisan ayında başlayan maçlar Minute Maid Park’ta izleyebilir, Mart ayında binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Houston’ın en büyük festivallerine katılabilirsiniz: Livestock Show and Rodeo veya World's Championship Bar-B-Que Contest. Bu dönemde özellikle hafta sonu otel fiyatları oldukça yüksek olacaktır.

Houston’ın soğuk zamanları olan aralık ve ocak aylarında (ortalama 9-10°C) önceki sezonlarda olduğu kadar çok aktivite ve etkinlik fırsatı yoktur; ancak fiyatların düşük olması nedeniyle tercih edilebilecek bir dönemdir. Yazın ise sıcaklıların 35-40°C’lerde seyrettiği havalarda en çok yapmayı tercih edeceğiniz aktivite kendinizi serin sulara bırakmak olabilir. Bunun dışında çeşitli festivallere de denk gelebilirsiniz: Pasadena Strawberry Festival (Mayıs), Dragon Boat Festival (Temmuz).

Teksas Mutfağı

chili-con-carne.jpg

Teksasile Meksikakültürlerinin mutfakta bir araya gelmiş hali olan Tex-Mex, queso, fajitas, flautas gibi yerel bir Meksika restoranında bulabileceğiniz her şeyi sunmaktadır. Ancak tabii ki Teksas’ta ortaya çıkan bir yeme-içme kültürüdür.

Teksas’ta çok sevilen ve çok tüketilen bir yiyecek olan cipsleri, sade değil queso ile yemek meşhurdur. Queso İspanyolcada peynir anlamına gelmektedir; ancak bu Teksaslılar için sadece bir peynirden ibaret değildir. Peynirin eritilip içine lezzetlendirmek için çeşitli baharatların ve pico de gallo ile bazen de guacamole gibi değişik sosların karıştırılmasıyla elde edilen bir dip sostur.

Teksaslıların sıcak yaz günlerinin üstesinden gelmek için en çok başvurdukları yöntem donmuşmargaritalardır. Teksas’a yazın gidilirse mutlaka denenmesi gerekir.

Meksika kültüründen oldukça etkilenmiş olan Teksas’ta tortilla olmazsa olmazlar arasındadır. Daha çok yemekler için bir temel ürün gibi kullanılan tortillalardan fajitanın yanında yemek için faydalanılabilir, taco yapılabilir ve tortilla barbekü partilerinde mutlaka yerini alır. İstediğiniz her zaman istediğiniz her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Teksas’ta sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi ise tacolardır. Patates, yumurta, peynir, soğan ve biraz etle doldurulan tortilla, Teksaslılar için güne başlamanın en iyi yoludur.

1850 yılı civarlarında Çek asıllı göçmenlerin Teksas’a getirdiği geleneksel lezzetleri kolache, eyalette çok tüketilen bir yiyecek haline gelmiştir. En geleneksel olanı, tatlımsı bir hamurun içine meyve veya krem peynir konularak hazırlanır. Günümüzde daha çok peynir ve sosisle bir araya getirilerek kahvaltı sofralarında yerini alır.

Texas’ta kızartmanın her türlüsü çok sevilmektedir. Chichen Fried Steak (CFS) de bu nedenle Teksaslılar tarafından çokça tercih edilen, oldukça doyucusu bir yiyecektir. Teksas’ta neredeyse her restoranda bu yiyeceğin kendilerince yorumlanmış halini bulmanız mümkündür. Yanında patates püresiyle birlikte büyük bir menü halinde mideye indirebilirsiniz.

Eyaletin resmi yemeği olan chili, aslında başka her yerde Chili Con Carne olarak bilinen bol acılı bir et yemeğidir. Başka yerlerde yapılan tarzında fasulye de eklenen chili, Teksas’ta sadece sos, biftek, taze soğan, acıya dayanamayacak olanlar için ekşi krema (sour cream) ve bir parça peynir ile hazırlanmaktadır.

Teksas yemek kültürünün ayrılmaz bir diğer parçası Teksas barbeküsüdür (BBQ). Eti çok seven Teksaslılar için bu çok ciddi bir meseledir. Saatler süren pişirme işlemlerinin ardından baharatlandırma ve lezzetlendirme işi de tamamlandıktan sonra yanında atıştırmalıklar veya tortilla ile tam bir Teksas klasiğidir.

Teksas’ta Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Müttefik Kahramanlar Günü (19 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Teksas Bağımsızlık Günü (2 Mart),

· Cesar Chavez Günü (31 Mart),

· Kutsal Cuma (Paskalyadan önceki Cuma günü),

· San Jacinto Günü (21 Nisan),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Özgürlük Günü (19 Haziran),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· Lyndon B. Johnson’ın Doğum Günü (27 Ağustos),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Roş Aşana ve Yom Kippur (Eylül/Ekim)

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (24-26 Aralık).

Teksas’ta Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General, 1990 Post Oak Blvd. Suite 1300, Houston, TX 77056-3813

Telefon: +1 713 622 58 49 / 03 24 / 32 05 / 32 76

Fax: +1 713-623 66 39

E-mail:[email protected]

Web Sitesi: houston.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-14.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 14.00-16.00

Görev Bölgesi: Arkansas, Alabama, Louisiana, Mississippi, New Mexico, Oklahoma, Tennessee ve Teksas

Teksas’ta Konuşulan Diller

Teksas’ın resmi dili İngilizce olmakla beraber, nüfusun yüzde 68’i sadece İngilizce konuşmaktadır. Yüzde 27 oranında İspanyolca (veya Creole İspanyolcası) konuşan vardır. 122 bin kişi Vietnamca, 91 bin kişi Çince, 82 bin kişi Almanca ve 62 bin kişi ise Fransızca (Patois ve Cajun dahil) konuşmaktadır.

Teksas’ın Ekonomisi

oil-106913_960_720.jpg

Teksas’ta 19. yüzyıl sonlarında pamuk tarımı ve hayvan yetiştiriciliği yaygındı. 1894 yılında Corsicana’da petrol bulunmuştur ve 20. yüzyıl başlarında oldukça yaygın hale gelmiştir.

Günümüzde imalat sektöründe oldukça yol kat etmiş olan Teksas’ın ekonomisinde, kimyasallar, petrol rafinesi, gıda işleme, makine ve ulaşım donanımı imalatı önemli yer tutmaktadır. Sülfür, tuz, helyum, asfalt, grafit, brom, doğal gaz, çimento ve kil eyaletin değerli doğal kaynakları olarak sıralanabilir.

Teksas, büyük bir tarım eyaleti ve aynı zamanda sanayi devidir. Petrol, hayvan yetiştiriciliği ve pamuk gibi alanlarda Alaska’nın ardından ülkenin önde gelen eyaleti Teksas’tır. Çiftliklerde ve tarlalarda, kümes havyaları, yumurta, süt ve süt ürünleri, seracılık, buğday, saman, pirinç, şeker kamışı, yer fıstığı ile çeşitli meyve ve sebze üretimi yapılmaktadır.

Hizmet sektöründe 1,2 milyon kişinin çalıştığı Teksas, bu anlamda diğer pek çok eyaletten öndedir.

Teksas’ın Kısa Tarihi

Teksas’taki bilinen ilk yerleşimin 12 bin yıl önce Llono medeniyetine ait olduğu tahmin edilmektedir. Tarih öncesi zamanlarda bölgede yaşamış olan yerliler, doğu ve batılarında yaşayan kabileler gibi gelişmiş sistemler oluşturamamışlardır. 16. yüzyıl başlarında Avrupalılar ilk kez bölgeye geldiklerinde, Yerliler sadece çömlek veya sepet yapımında biraz yol kat etmiş, tarımla ise en doğu ve kuzey doğu kesimler -muhtemelen Pecoların batısı- haricinde hiç ilgili olmayan bir durumdaydılar. Hala avcı-toplayıcı olarak yaşamaktaydılar. Amerika’nın güneybatısındaki ve Meksika’daki teknolojik anlamda gelişmiş topluluklardan çok az etkilenmişlerdir.

1519 yılında, Jamaika’dan yola çıkan Alonso de Pineda isimli İspanyol maceracının Teksas kıyılarını keşfeden ve haritasını çıkaran ilk kişi olduğu düşünülmektedir. 1528 yılında ise Cabeza de Vaca, bugünkü Galveston Adası olduğuna inanılan yerde gemi kazası yapmış ve burada ticaret yapmaya başlamıştır. Sonrasında Meksika’ya doğru giderken Teksas’ın iç kısımlarını da keşfetmiştir.

18. yüzyılda bölgeye gelen İspanyollar misyonlar kurmaya başladılar. Bunlardan biri 1718 yılında kurulan The Mission San Antonio de Valero olmuştur.1810 yılında Meksikalılar İspanya’ya karşı direndiler ve 1821 yılında Teksas Meksika’nın bir parçası haline geldi. Ancak, 1833 yılında Teksaslılar Meksika’dan bağımsız bir bölge olmayı talep ettiler ve 1835 yılında isyan çıktı. 1836 yılında Teksaslılar ile Meksikalılar arasında San Jacinto Savaşı yapıldı. Meksika başkanını esir alan Teksaslılar ona Teksas’a bağımsızlığını kazandıracak bir anlaşma imzalattılar. Bundan birkaç yıl sonra 1845 yılında, Teksas ABD’ye katılarak eyalet statüsü almıştır.

Teksas’ta İklim ve Hava Durumu

4023632429_8c291b702d_z-630x421.jpg

Teksas’ın kapladığı büyük alan ve çeşitliliği bol yeryüzü şekilleri nedeniyle iklimi de yer yer değişiklik göstermektedir. Meksika Körfezi kıyıları boyunca daha çok denizel iklim görülmektedir; ancak içerilere doğru gidildikçe karasal iklim koşulları kendini gösterir. Teksas’ta esasen iki sezon vardır: Nisan ayından ekim ayına kadar devam eden sıcak yaz ve kasım ayında başlayıp mart sonuna kadar süren kış.

Güneybatı kısmında yıllık ortalama sıcaklıklar 0°C ila 35°C arasında değişirken, yüksek kesimlerde 0°C’nin altına düşmektedir. Körfeze yakın olan yerlerde ise yıllık ortalama 9°C ile 31°C olarak ölçülmektedir.

Batı Teksas’ın kimi yerlerinde ise 20 cm’den daha az yağış görülürken; Dallas’ta 84 cm’ye çıkmaktadır: Houston’da ise ortama 121 cm’yi bulmaktadır.

Kasırgalar genellikle her 10 yılda bir genellikle eylül veya ekim aylarında körfezi vurmaktadır. Geçmiş yıllarda meydana gelen pek çok büyük kasırga kıyı şeridinde bulunanları etkilenmiştir.

Teksas’ta Din ve İnanç

Hristiyan nüfusun yüzde 77 olduğu Teksas’ta yüzde 50 oranındakiler Protestan, yüzde 23 oranında ise Katolik inancını benimsemişlerdir. Yahudi, Müslüman, Hindu ve Budist inancına balı olanların her biri sadece yüzde bir oranındadır. Ayrıca, eyalette yüzde üç oranında Agnostik ve yüzde iki oranında Ateist bulunmaktadır.

Teksas’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

park-967983_960_720.jpg

Yaklaşık 800 bin nüfusu olan Austin, Teksas’ın başkenti ve dördüncü büyük şehridir. Travis Country’de bulunan Austin, yıl boyunca country, rock, rap veya alternatif müzik gibi tarzlarda çok sayıda canlı müzik etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Teksas Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 27,8 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Denizel ve Karasal İklim